Armáda odmítá vinu za smrt Afghánce, který zabil českého vojáka

28. listopadu 2018  17:34
Ministerstvo obrany a Generální štáb odmítají obvinění, které zveřejnil americký deník The New York Times. Podle listu jsou čeští a američtí vojáci vyšetřování kvůli smrti zbitého Afghánce, který byl ve vazbě za zabití českého vojáka v provincii Herát.  
Afghánistán. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Americký deník s odvoláním na americké a afghánské představitele napsal, že české a americké vojáky v Afghánistánu vyšetřují kvůli smrti zbitého Afghánce Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě za říjnový útok na základně Šindád v provincii Herát. Při útoku byl tehdy zabit český armádní psovod Tomáš Procházka.

Devatenáctiletý Chán byl obviněn, že minulý měsíc zabil české vojáka a byl ve vyšetřovací vazbě koaličních sil na nejmenovaném místě v západním Afghánistánu.

V době, kdy byl navrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, uvedli podle amerického deníku afghánští úředníci. Krátce poté pak zemřel.

Fotografii Chána po jeho smrti dala americkému deníku jeho rodina. Na snímku jsou vidět krvavá zranění na obličeji a hlavě.

České ministerstvo obrany i Generální štáb se proti obvinění, že by za zbití a smrt afghánského mladíka, mohli mít odpovědnost čeští vojáci.

„Plně spolupracujeme s vyšetřujícími orgány mise Resolute Support na objasnění případu. Obvinění či spíše domněnky, které zaznívají v článku New York Times, striktně odmítáme. Čeští vojáci v zahraničních operacích dodržují mezinárodní humanitární právo,“ uvedl mluvčí Jan Pejšek.

Zabití štábního praporčíka in memoriam Tomáše Procházky a zranění dalších vojáků je podle něj předmětem standardního vyšetřování, jehož součástí je i úmrtí pachatele.

Připomněl, že každá takováto smrt je v armádách demokratických států pečlivě vyšetřena a standardy mezinárodního práva jsou striktně dodržovány.

„Kusé a zavádějící informace o průběhu vyšetřování a spekulace o jeho výsledcích jsou nešťastné a poškozují dobré jméno a práci koaličních sil při budování afghánských ozbrojených sil,“ dodal Pejšek.

Obvinění odmítli i další představitelé, například bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. „Našim vojákům zcela důvěřuji. Věřím v jejich vysoký morální kredit a odmítám jejich jakákoli obvinění ve věci úmrtí Afgánce. Vyšetřování je standardní věc, nejsou na místě spekulace,“ uvedla.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.