Vojenský speciál přivezl tělo padlého vojáka z Afghánistánu

25. října 2018  8:13
Armádní speciál přivezl z Afghánistánu ve středu před půlnocí tělo českého vojáka Tomáše Procházky, který padl v pondělí v provincii Herát. Na letiště v pražských Kbelích na něj čekala rodina, představitelé ministerstva obrany a armády i prezident Miloš Zeman.  
Armádní speciál přivezl tělo padlého českého vojáka Tomáše Procházky z Afghánistánu | foto: AČR

Armádní speciál přistál v Praze ve 23:45. Na palubě letounu byli také další dva čeští vojáci, kteří při útoku utrpěli zranění. Vrtulníky je přepravily do nemocnice.

Přímo na letišti proběhl asi půlhodinový pietní ceremoniál, kterého se zúčastnil prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Aleš Opata, kardinál Dominik Duka, americký velvyslanec Stephen King ale také spolupracovníci z chotyňského centra.

Čestná stráž rakev zahalenou do české vlajky vynesla z letadla a za doprovodu smuteční hudby položila na černý katafalk. Čestnou jednotku doprovázel jeden ze psů, kteří s Procházkou sloužili v Afghánistánu.

„Věřím, že Tomáš nyní prožívá pokoj. Přál bych si, aby i v nás pokoj rozkvetl nad trn bolesti a pocity osamění. I my si, prosím, buďme vzájemně oporou v bolesti,“ řekl ve smutečním slově vojenský kaplan kapitán Petr Šabaka.

Po pietním aktu na padlého vojáka vzpomínal náčelník Centra vojenské kynologie podplukovník Andrej Vítek. Tomáš Procházka podle něj odváděl profesionální práci. „Kynologii dělal opravdu srdcem a výsledky pak byly vidět ve vztahu psovoda a psa a psa a psovoda,“ konstatoval.

Štábní praporčík in memoriam Tomáš Procházka padl v pondělí 22. října, když na něj a jeho dva kolegy ze Speciálních sil na základně Šindánd v provincii Herát zaútočil voják v afghánské uniformě.

Dva vojáci 1. jednotky podpory a vlivu (PaV) byli při incidentu zraněni, Tomáš Procházka na následky zranění i přes veškerou lékařskou pomoc zemřel. Trojici vojáků byla na místě poskytnuta první pomoc a poté byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Zbývající vojáci jsou již mimo ohrožení života.

Ministr obrany Lubomír Metnar padlého vojáka posmrtně povýšil do hodnosti štábního praporčíka in memoriam a ve středu mu na pražském Vítkově udělil nejvyšší vyznamenání ministerstva obrany Kříž obrany státu. Ministr obrany toto vyznamenání uděluje mimořádně například za hrdinství v boji nebo těm, kteří se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Tomáš Procházka se narodil 19. prosince 1976 v Prachaticích. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejdříve sloužil jako řidič u 4. průzkumného praporu 4. brigády rychlého nasazení.

O dva roky později změnil útvar a působil na Veterinární základně v Chotyni, což je současné Centrum vojenské kynologie Agentury vojenského zdravotnictví.

Za svou kariéru se podílel na výcviku desítek psů a psovodů. Jako psovod odcestoval také na svou poslední misi na základu Herát, kam ho doprovodili německý ovčák Bred a belgický ovčák Doky. Na zahraničních misích nebyl žádným nováčkem, v roce 2003 působil v Iráku a předtím v letech 2008 a 2009 v Kosovu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.