Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA přesunou vojáky z Německa, aby posílili NATO proti Rusku, uvedl Esper

30. července 2020  16:07
Američtí vojáci na Islandu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

USA přesunou vojáky z Německa, aby posílili NATO proti Rusku, uvedl Esper

Téměř 12 000 vojáků stáhnou Spojené státy z Německa, některé z nich v rámci strategického kroku přemístí do Belgie a Itálie, aby pomohli odstrašit Rusko, sdělil Pentagon. Přesun posílí Severoatlantickou alianci, zvětší odstrašení Ruska a zlepší strategickou a operační pružnost USA, prohlásil americký ministr obrany Mark Esper. Z 34 500 vojáků v Německu bude zhruba 6 400 staženo domů, zatímco 5 600 se přemístí do dalších států NATO.

Kam dál?
Stažení vojáků USA z Německa bude trvat roky, říká republikánský senátor (24.7. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

„Tvůj rok pro Německo“: bundeswehr hledá dobrovolníky mezi mladými

Coby lukrativní příležitost k aktivnímu zapojení se do společnosti presentuje novou dobrovolnickou službu pro bezpečnost Německa německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Bundeswehr chce mladým Němcům nabídnout dobrovolnou službu v ozbrojených silách, a získat tak více osob pro zajištění bezpečnosti a ochrany majetku.

V rámci projektu „Tvůj rok pro Německo“ by mělo 1 000 mladíků a dívek ve věku od 17 let projít základním tříměsíčním vojenským výcvikem, v rámci čtvrtého měsíce by dobrovolníci prošli výcvikem zvláštním a následně byli přiřazeni k „místním strukturám zálohy“. Zde by setrvali po dobu šesti let, během nichž by odsloužili dalších pět měsíců.

Ministerstvo obrany tak chce přispět k posílení solidarity mezi německým obyvatelstvem. Dobrovolníci zapojení do projektu Tvůj rok pro Německo by nebyli vysíláni na zahraniční mise.

Kam dál?
Ombudsmanka bundeswehru vyzývá ke znovuzavedení povinné vojenské služby. Chce tak bojovat s extremismem v armádě (9.7. 2020)

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

---

Display letka námořnictva USA obdržela nové letouny

Po více než třiceti letech obdržela elitní předváděcí letka námořnictva Spojených států nové letouny. Skupina Blue Angels nahrazuje své zastarávající F/A-18C/D jedenácti novými stroji F/A-18 Super Hornet právě v době oslav 75. výročí založení letky.

Kontrakt na úpravu devíti strojů F/A-18E a dvou F/A-18F pro potřeby Blue Angels zadalo v roce 2018 námořnictvo společnosti Boeing. Úpravy v hodnotě 17 milionů dolarů zahrnují nejen změnu barvy letounů, ale také odstranění některých prvků výstroje a výzbroje a instalaci jiných – například systému kouřových clon pro letecké přehlídky.

Kam dál?
Finské letectvo po téměř století odstranilo svastiku ze svého loga (2.7. 2020)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Estonsko si velmi cení příspěvků USA do NATO, prohlásil ministr obrany

Stažení sil Spojených států amerických z Německa není pozitivním krokem, Estonsko si amerických příspěvků do Severoatlantické aliance velmi váží, uvedl estonský ministr obrany Jüri Luik (za stranu Isamaa).

„Blízká spolupráce v rámci NATO bude pokračovat, přítomnost našich spojenců v Pobaltí a Polsku ve formě bojových skupin Aliance a mise Air Policingu je pevná a velmi cenná,“ zdůraznil ministr. Mnoho vojáků a materiálu zde nadále zůstává, stejně tak pokračují aktivity NATO a USA v Estonsku, připomněl ministr.

Kam dál?
Estonsko otevřelo nové zařízení NATO (3.7. 2020)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Francie dodala Indii pět stíhaček Rafale

První dodávka pěti francouzských stíhacích letounů typu Rafale dorazila na indickou leteckou základnu, potvrdili představitelé Indie pokračující modernizaci své armády. Země vnímá bezpečnostní výzvy ze stran Pákistánu a Číny.

„Pokud by někdo měl být zneklidněn touto novou schopností či ji snad kritizovat … budou to ti, kteří chtějí ohrozit naši územní celistvost,“ uvedl indický ministr obrany Rajnath Singh. Stíhačky jsou součástí širšího kontraktu v hodnotě 8,78 miliardy dolarů, podepsaného s Francií v roce 2016.

Kam dál?
Spojené státy reagují na čínské akce vůči Indii. Američtí vojáci z Evropy zamíří jinam (26.6. 2020)

Zdroj: ABC News (Austrálie)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.