Demokraté vyzývají ke zrušení zákazu vstupu transgender osob do armády
Sto šestnáct členů americké Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu se vyslovilo pro zrušení zákazu působení transgender osob v amerických ozbrojených silách. Dopis s touto výzvou následně zaslali ministru obrany Marku Esperovi.
Reagovali tak na rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Bostock vs Clayton County, v němž nejvyšší soud uvádí, že homosexuální orientace nebo status transgender osoby není relevantním kritériem pro zaměstnání či nezaměstnání dané osoby.
Zákaz vstupu transgender osob do armády platí od března loňského roku, přičemž vojáci, kteří již sloužili nebo podepsali dohodu o služebním poměru před 12. dubnem 2019, mohou ve službě pokračovat a i nadále podstupovat hormonální terapii, pokud jim byla předepsána. Vojákům, kteří nastoupili až po tomto datu, je však hormonální terapie a chirurgická změna pohlaví zakázána.
Kam dál?
Trump opět zakázal transgender vojákům službu v armádě. Údajně kvůli lékům (6.6. 2019)
Zdroj: Military Times (USA)
---
Ombudsmanka bundeswehru vyzývá ke znovuzavedení povinné vojenské služby. Chce tak bojovat s extremismem v armádě
Nová německá parlamentní komisařka pro záležitosti ozbrojených sil Eva Högl z vládní sociální demokracie se vyslovila pro znovuzavedení povinné vojenské služby, jejíž dřívější zrušení prohlásila za „velkou chybu“. Jako důvod uvedla nárůst pravicového extremismu v řadách bundeswehru, který je dle jejího názoru způsoben tím, jak funguje profesionální armáda.
S tím ovšem nesouhlasí ani spolková kancléřka Angela Merkel ani ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer, obě z koaliční CDU. Návrh na zavedení povinné vojenské služby odmítli také Zelení a Levice, podle nichž by se armáda měla zaměřit spíše na zkvalitnění náborového procesu a zlepšení výuky vojáků v oblasti politiky.
Kam dál?
Elitní německou jednotkou KSK otřásá extrémistický skandál (1.7. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Američané chtějí cvičit kyperské vojáky
Spojené státy oznámily, že by chtěly v roce 2021 zapojit kyperskou armádu do svého mezinárodního výcvikového programu.
„Posilujeme naše partnerství Kyperskou republikou v oblasti bezpečnosti, a to prostřednictvím možnosti zapojit se do programu mezinárodního vojenského vzdělávání a výcviku. Tento program podporuje regionální stabilitu a obranné schopnosti prostřednictvím profesionálního vojenského vzdělávání a výcviku,“ uvedla na svém Twitteru americká ambasáda na Kypru.
Rozhodnutí je součástí americké strategie zahraniční politiky pro východní Středomoří, v rámci níž USA označují Kypr za důležitého partnera v regionu. Zároveň však Spojené státy i nadále uplatňují na Kypr zbrojní embargo, které Kypr vede k nákupům zbraní z Ruska.
Kam dál?
Řecko žádá NATO o podporu ve sporu s Tureckem (2.12. 2020)
Zdroj: Greek City Times (Řecko)
---
Po ukazování svalů v Jihočínském moři se Čína vrací k jednacímu stolu
Čínská lidová republika souhlasila s obnovením rozhovorů se zeměmi v oblasti Jihočínského moře. Po několika měsících, kdy těmto zemím předváděla, že je nejsilnější vojenskou silou v regionu, chce Čína vylepšit svou mezinárodní image poškozenou svojí reakcí na nákazu covid-19. Jednání má pomoci najít společná pravidla pro bezpečnou plavbu lodí v Jihočínském moři, jež si Čína nárokuje a které je zároveň důležitou námořní křižovatkou. Čínské nároky naopak zpochybňují například Brunej, Malajsie, Filipíny či Vietnam, které samy považují jeho část za svou.
Rozhovory se kvůli pokračující hrozbě v podobě koronavirové nákazy budou konat pravděpodobně online. Vznik funkční dohody se však vzhledem ke složitosti tématu neočekává. „Nejspíše to skončí dalším obecným prohlášením,“ myslí si například profesor mezinárodních námořních vztahů na Filipínské univerzitě Jay Batongbacal. Zároveň však dodává, že jsou jednající státy pod tlakem a přijetí alespoň nějakých bezpečnostních pravidel, která by zabránila dalším střetům, bude muset jednoho dne přijít.
Kam dál?
Čína plánuje velké vojenské cvičení v Jihočínském moři (14.5. 2020)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Německo zvažuje zavedení bojových dronů
Zpráva německého ministerstva obrany doporučuje, aby německé ozbrojené síly zavedly do své výzbroje ozbrojené drony. Doposud byly všechny bezpilotní prostředky v německé armádě pouze průzkumné. Podle ministerstva by tato nová technologie mohla vést k lepší schopnosti ozbrojených sil reagovat na případné hrozby a přispět k ochraně civilního obyvatelstva.
Ne všichni němečtí politici však s tímto tvrzením souhlasí. Koaliční sociální demokraté například na toto téma vyžadují další parlamentní diskusi. Podle zastánců nákupu bude pořízení dronů znamenat snížení nebezpečí pro německé vojáky. Podle odpůrců pak jejich zavedení příliš usnadní použití smrtící síly.
Kam dál?
USA dočasně stěhují bezpilotní stroje do Estonska. Kvůli opravám dráhy (15.6. 2020)
Zdroj: Tagesschau.de (Německo)