Studie Bundeswehru: Kolaps EU není nemyslitelný
Bundeswehr se domnívá, že v příštích několika desetiletích by mohlo dojít k dezintegraci současné podoby Západu, napsal německý deník Der Spiegel na základě dokumentu „Strategická perspektiva 2040“, který doposud nebyl zveřejněn. Tato studie poprvé ukazuje, jak by sociální trendy a mezinárodní konflikty mohly v příštích desetiletích ovlivnit německou bezpečnostní politiku.
V jednom ze šesti předložených scénářů – Evropská unie v rozpadu a Německo v reaktivním režimu – autoři dokumentu předpokládají hromadnou konfrontaci. Tento scénář popisuje svět, ve kterém se mezinárodní řád po desetiletích nestability rozpadá, hodnotové systémy po celém světě se liší a globalizace je u konce.
„Rozšiřování EU bylo odsunuto na vedlejší kolej, ostatní státy opustily komunitu a Evropa ztratila svou globální konkurenceschopnost,“ napsali stratégové z Bundeswehru. „Čím dál neuspořádanější a chaotičtější svět náchylný ke konfliktům dramaticky změnil bezpečnostní prostředí Německa a Evropy,“ stojí ve zprávě Bundeswehru.
Kam dál?
Formující se německá koalice jedná o obraně a bezpečnosti (2.11. 2017)
Zpráva: Německo by raději investovalo do obrany EU než do NATO (12.10. 2017)
Zdroj: Der Spiegel (Německo)
---
Armáda USA: Americký voják byl zabit v Afghánistánu
Člen armády Spojených států byl zabit ve východním Afghánistánu, uvedla americká armáda, aniž by poskytla podrobnosti o jeho totožnosti nebo okolnostech jeho smrti. V prohlášení, které vydalo velitelství amerických sil v Afghánistánu, stojí, že voják zemřel na zranění utrpěná během operací v provincii Lógar. „Navzdory této tragické události nepolevujeme v našem úsilí a i nadále podporujeme afghánský lid v boji proti terorismu,“ uvedl vrchní velitel amerických jednotek v Afghánistánu generál John Nicholson.
Toto úmrtí přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump nařídil navýšení počtu amerických vojáků, kteří pomáhají afghánským jednotkám proti Tálibánu. Jedná se o součást nové strategie USA v Afghánistánu, jejímž cílem je překonání patové situace v boji s povstalci. Ačkoli většina amerických vojáků není přímo zapojená do bojů, nová strategie jim má poskytnout větší pravomoci.
Podle nedávno zveřejněné zprávy generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR) bylo k 23. srpnu 2017 v Afghánistánu v letošním roce zabito deset amerických vojáků, což je více než dvojnásobek počtu zabitých ve stejných obdobích v letech 2015 a 2016.
Kam dál?
Hnutí Tálibán při útoku zabilo nejméně 43 afghánských vojáků (20.10. 2017)
USA posílají do Afghánistánu přes 3 tisíce nových vojáků (19.9. 2017)
V Afghánistánu zahynul americký voják, několik dalších je zraněno (17.8. 2017)
Zdroj: Reuters (USA)
---
USA a Afghánistán vyšetřují zprávy o civilních obětech v Kundúzu
Americké a afghánské úřady vyšetřují zprávy o civilních ztrátách způsobených nálety v severním Afghánistánu. Americká armáda uvedla, že začala vyšetřovat společnou americko-afghánskou operaci v provincii Kundúz, aby prověřila všechny skutečnosti týkající se incidentu.
I afghánské ministerstvo obrany oznámilo, že pověřilo své velitele, aby prošetřili zprávy o civilních obětech v distriktu Čardara v Kundúzu, kde Tálibán utrpěl značné ztráty. Mluvčí ministerstva obrany Dawlat Waziri však zdůraznil, že ministerstvo dosud nepotvrdilo úmrtí civilistů při náletech.
Podle člena kundúzského provinčního shromáždění Mohammada Nasratyara bylo při leteckých útocích zabito čtrnáct civilistů. Další zdroje uvádějí, že počet civilních obětí je ještě vyšší, až dvaadvacet. Civilní ztráty způsobené nálety amerických a afghánských jednotek se v prvních devíti měsících roku 2017 zvýšily o 52 % oproti roku 2016.
Kam dál?
Americký odvetný nálet v Kábulu způsobil civilní ztráty (29.9. 2017)
Taliban získal a civilní ztráty v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009 (8.2. 2017)
OSN: Ztráty na civilních životech v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009 (7.2. 2017)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)
---
Trump v Japonsku vychvaluje armádu USA
Krátce po přistání v Japonsku americký prezident Donald Trump vyzdvihnul sílu americké armády. „Ovládáme oblohu. Ovládáme moře. A dominujeme i na zemi a ve vesmíru,“ prohlásil Trump. „Jedním z důvodů je velmi kvalitní vybavení, které jsme schopni vyrobit. Mohu říct, že je stále na co se těšit, zbrusu nová zařízení brzy spatří světlo světa. Nikdo je nedokáže udělat lépe než Spojené státy. Nikdo,“ zdůraznil americký prezident při svém proslovu k americkým vojákům na letecké základně Yokota v japonském městě Fussa.
Přestože prezident Trump ve své řeči přímo nezmínil severokorejského vůdce Kim Čong-una, jeho volba zaměřit se na americké vojáky a sílu armády USA hned při svém prvním proslovu reflektuje záměr jeho cesty po Asii. Trump se snaží vyslat jasný signál severokorejskému režimu, aby upustil od svých nukleárních ambicí.
„Nikdo, žádný diktátor, žádný režim a žádný stát by neměl podceňovat americkou odhodlanost,“ řekl Donald Trump. „My se nikdy nevzdáme a nikdy nepřestaneme chránit náš lid, naši svobodu a naši americkou vlajku,“ dodal Trump s tím, že dokud bude prezidentem, vojáci a vojákyně, kteří brání Spojené státy, budou mít potřebné vybavení, zdroje a finanční prostředky k ochraně vlasti.
Kam dál?
Vojenský útok USA by si vyžádal okamžitou odvetu, varuje uprchlík z KLDR (2.11. 2017)
Stoltenberg: NATO a Japonsko se shodly v nutnosti tlaku na KLDR (31.10. 2017)
Severní Korea opět hrozí USA a Japonsku (14.9. 2017)
Zdroj: ABC News (USA)
---
Podpora pro vstup do NATO ve Finsku klesla
Zatímco americký ministr obrany James Mattis je na návštěvě Helsinek, kde se zúčastní jednání, která by zlepšila spolupráci Evropské unie a Severoatlantické aliance v oblasti obrany, průzkum veřejného mínění ukázal, že 59 % Finů se staví proti vstupu země do NATO. Podle průzkumu deníku Helsingin Sanomat pouze 22 % dotázaných souhlasí se vstupem Finska do NATO.
Oproti roku 2014 je tento výsledek pro NATO poměrně nepříznivý, neboť tehdy se proti členství v Alianci stavělo 57 % respondentů a 26 % bylo pro. Podpora vstupu Finska do NATO byla nejvyšší právě v roce 2014, kdy propukla krize na Ukrajině. Do té doby se pohybovala pouze mezi 16 a 19 %.
Finská politická elita sice z velké části sdílí názor veřejnosti, nicméně praktická obranná spolupráce mezi Finskem a Spojenými státy v posledních letech značně pokročila. Mattis se v průběhu své návštěvy setká nejen s finským prezidentem Saulim Niinistem a ministrem obrany Jussimem Niinistem, ale i s ministry obrany severských států sdružených v NATO. Série setkání má posílit vztah mezi NATO a EU a také zvýšit regionální obrannou spolupráci v Evropě, uvedl předseda finského parlamentního výboru pro obranu Ilkka Kanera.
Kam dál?
Finové se mají před Ruskem na pozoru a přehodnocují pohled na NATO (30.10. 2017)
Finsko nevylučuje členství v NATO (24.10. 2017)
Zdroj: Xinhua (Čína)