Taliban získal a civilní ztráty v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009

8. února 2017  13:42
Počet civilních obětí bojů v Afghánistánu byl loni nejvyšší od roku 2009. V zemi zemřelo nejméně 3 500 lidí a dalších 7 900 civilistů bylo zraněno, uvádí hodnotící zpráva OSN. Dvě třetiny obětí mají přitom na svědomí ozbrojenci Talibanu a dalších militantních či kriminálních skupin.  
Okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Počet civilních obětí násilností v Afghánistánu se loni podle zprávy OSN zvýšil o tři procenta. Počet mrtvých dosáhl 3 498, dalších 7 920 civilistů bylo zraněno. Podle OSN jde tak o nehorší bilanci od roku 2009, kdy začali pracovníci mise civilní oběti počítat.

Zhruba třetinu obětí přitom tvořily děti (923 zabitých a 2589 zraněných). To představuje proti předchozímu roku o 24 procent.

Taliban získává

Centrální vláda v Kábulu podle odhadů ovládá pouze 57 % afghánského území, což je od konce roku 2015 pokles o 15 %. Výsledek zveřejnil Úřad zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR). Vyšší intenzita boje si vyžádala oběti i na straně vládních složek, ty totiž poslední dva roky bojují vlastními silami proti Talibanu a od NATO získávají především výcvik a rady. Aliančních vojáků v roce 2016 v Afghánistánu zemřelo devět.

„Všechny strany konfliktu musí přijmout okamžitá konkrétní opatření k ochraně obyčejných afghánských mužů, žen a děti, jejichž životy jsou ohroženy,“ vyzval zvláštní zástupce pro Afghánistán a vedoucí mise UNAMA v zemi Tadamiči Jamamoto.

Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zaída Raád Zaíd Husajna počty obětí vykreslují obraz nejzranitelnější vrstev společnosti, které platí za konflikt tu nejvyšší cenu.

„Děti jsou zabíjeny nebo zmrzačeny - nebo neúmyslně způsobí smrt svých kamarádů - při hraní s nevybuchlou municí, kterou po sobě ledabyle zanechávají strany konfliktu,“ prohlásil.

Kromě statistických údajů obsahuje zpráva OSN také autentické zvukové záznamy vypovědí svědků. Například rozhovor s matkou, která přežila minometný útok v okrese Bala Bulúk v provincii Faráh na západě země. V zaznamenaném telefonátu líčí, jak střepina z minometného granátu zabila její novorozeně.

Zhruba tři pětiny civilních ztrát přičetla mise protivládním silám, jako jsou radikální hnutí Taliban a takzvaný Islámský stát (IS). Nejméně 4 953 mrtvých a zraněných má na svědomí Taliban, loni však vyšetřovatelé OSN zaznamenali desetinásobné zvýšení ztrát zaviněných bojovníky IS - nejméně 899 mrtvých a zraněných. IS představuje v Afghánistánu relativně menší sílu, loni však zvýšil počet sebevražedných atentátů.

Afghánské vládní síly mají na svědomí asi pětinu ztrát, hlavně použitím těžkých zbraní, především minometů, v zalidněných oblastech. Dvě procenta připadají na provládní milice a mezinárodní síly.

Při náletech mezinárodní koalice přišlo podle zprávy OSN o život nejméně 127 civilistů, dalších 108 bylo zraněno. Afghánské letectvo má pak na svědomí nejméně 85 úmrtí a 167 zranění. OSN se nepodařilo bezpečně určit, kdo má zodpovědnost za dalších 38 mrtvých a 65 zraněných při náletech.

Spojené státy přiznaly odpovědnost za civilní ztráty při listopadovém úderu na pozice Talibanu v provincii Kundúz, při kterém zahynulo 33 afghánských civilistů a dalších 27 bylo zraněno.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.