Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg odmítá obnovení bojových operací v Afghánistánu

Vydáno 16.03.2016

Výcvik afghánských jednotek. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Stoltenberg odmítá obnovení bojových operací v Afghánistánu

Navzdory značným územním ziskům Tálibánu odmítá generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg návrh na obnovení aliančních bojových operací v Afghánistánu. Místo toho vyzval afghánskou vládu, aby pokračovala v realizaci klíčových reforem. „Čím více reforem bude provedeno, tím snazší bude pro členské státy NATO a jeho partnery přispívat svými jednotkami do mise Resolute Support a poskytovat finanční podporu afghánským ozbrojeným silám,“ uvedl generální tajemník NATO.

Během Stoltenbergovy návštěvy v Afghánistánu se Tálibán zmocnil kontroly nad dalším územím na jihu země. „Po několika dnech padl do rukou tálibánským povstalcům distrikt Chanašin v provincii Hílmand,“ řekl místní představitel. „Policie a vojáci opustili svá stanoviště mimo vládní budovy po hodinách boje,“ dodal další představitel z Hílmandu. „Bezpečnost v celé provincii Hílmand je špatná. Afghánské síly zde nedosáhly žádného pokroku,“ konstatoval tamní zákonodárce.

Tálibán nyní ovládá zřejmě nejvíce území od doby, co Američané před 15 lety podnikli invazi do Afghánistánu, která ho zbavila moci. Mnozí analytici vyjadřují obavy, že nadcházející období bojů, které tradičně začíná na jaře, bude nejkrvavějším za poslední roky.

Kam dál?
NATO chce, aby afghánské jednotky méně bránily a více útočily (23.2. 2016)
Afghánské letectvo obdrží od USA čtyři lehká bojová letadla (15.1. 2016)
Tajná zpráva NATO: Afghánská armáda není bojeschopná (11.1. 2016)

Zdroj: Stars and Stripes 1, Stars and Stripes 2 (USA)

---

Lockheed slaví úspěchy ve vývoji vojenského hypersonického letadla

Firma Lockheed Martin uvedla, že je na pokraji technologického průlomu, který by mohl vést k vývoji vojenských letounů schopných létat až šestkrát rychleji než se šíří zvuk. Letouny schopné létat rychlostí Mach 5 a větší jsou označované jako hypersonické, tedy „supernadzvukové“. Takovéto nadzvukové letadlo by znamenalo značnou výhodu pro americké vojenské plánovače, kteří by byli schopní dosáhnout cíle ještě dřív, než by protivníci stačili zareagovat.

„Jsme ve fázi, kdy dokazujeme, že supernadzvukové letadlo může být vyrobeno za přijatelnou cenu,“ uvedla výkonná ředitelka firmy Lockheed Martin Marillyn Hewson. „Odhadujeme, že vývoj, výroba a předvedení supernadzvukového letadla ve velikosti stíhačky F-22 bude stát jednu miliardu dolarů,“ dodala Hewson. Lockheed počítá, že bude na vývoji a výrobě tohoto typu letounu pracovat zhruba deset let s tím, že by stroj mohl vstoupit do služby po roce 2030.

Kam dál?
Pentagon: Zablokování vývoje nových bombardérů B-21 by mělo vážné důsledky (9.3. 2016)
Pentagon vybral výrobce nového neviditelného bombardéru, utratí biliony (29.10. 2015)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

Saúdská Arábie plánuje vytvoření vojenské aliance islámských zemí

Analýza

Přečtěte si také analýzu Lukáše Visingra Arabské ambice: mocenská hra petrodolarových monarchií (12.1. 2016)

Saúdská Arábie navrhuje vytvořit z islámských zemí vojenské uskupení podobné Severoatlantické alianci. Tato aliance by nebyla zaměřena proti nějaké konkrétní zemi, ale jejím cíle by bylo bojovat proti teroristickým hrozbám jako je organizace Islámský stát, informoval pákistánský zpravodajský kanál Dunya News.

Pákistán byl pověřen vytvořením rámce pro navrhovanou vojenskou alianci skládající se z 34 – převážně muslimských – států. Není jasné, zda členem této aliance bude i šíity ovládaný Írán, nepřítel Saúdské Arábie. Západní státy nedávno zrušily ekonomické sankce vůči Íránu.

Kam dál?
Generál James Jones: Státy v Perském zálivu potřebují svoje NATO (14.1. 2016)
Saúdská Arábie vytvořila protiteroristickou koalici (15.12. 2015)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Vojenské „neviditelné pláště“ by mohly porušovat Ženevské konvence

Zdokonalení technologie „stealth“ – zajišťující letounům neviditelnost před radary – a dalších vojenských maskovacích technik by mohlo porušovat mezinárodní zákony, varuje přední britský vojenský právník. Vědci a vojenští kontraktoři utrácí desítky milionů liber za výzkumy neviditelnosti pomocí látek určených k zachycení nebo ohybu světla a/nebo radarové vlny, které mají skrýt blížící se letadla nebo vojáky.

Pokud se však maskování používá k předstírání, že se nejedná o bojovníky, s cílem oklamat nepřítele, a tím způsobit smrt, mohlo by se jednat o nezákonný akt na základě doložky Ženevských konvencí o „zákazu proradnosti“, tvrdí bývalý britský letecký komodor a zástupce ředitele právních služeb RAF Bill Boothby. Nošení neviditelné uniformy by mohlo porušovat povinnost bojovníka mít rozlišovací označení dobře rozeznatelné z dálky a neskrývat zbraň.

Kam dál?
Nejnovější neviditelná stíhačka F-35 poprvé překonala Atlantik (6.2. 2016)
Američtí „dravci“ pokračují v turné Evropou, Česku se nejspíš vyhnou (9.9. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Pentagon: Nízké rozpočty na obranu poškozují připravenost americké armády

Nízké rozpočty na obranu omezují naši schopnost doplnit kapacity, čelit současným nárokům bezpečnostního prostředí a zajistit připravenost na budoucí konflikty, uvedli vrcholní představitelé čtyř složek ozbrojených sil Spojených států amerických. „Dvacet pět let nepřetržitých bojů spolu s rozpočtovou nestabilitou a celkově nižšími rozpočty způsobily, že naše letectvo je jedním z nejmenších, nejstarších a nejméně připravených v naší historii,“ prohlásil zástupce náčelníka štábu letectva generál David Goldfein.

„Propast mezi armádou, kterou potřebujeme, a armádou, kterou máme, roste. Naše obranné rozpočty musí být založeny na našich národních bezpečnostních zájmech a hrozbách, kterým čelíme, nikoliv na uměle vytvořeném rozpočtovém stropu,“ uvedla republikánská senátorka z New Hampshire Kelly Ayotte. Americké vojenské výdaje klesly z téměř 700 miliard dolarů v roce 2010 na 560 miliard dolarů v loňském roce. Nepředpokládá se, že by dosáhly 600 miliard dolarů do konce dekády.

Kam dál?
Nový obranný rozpočet USA se znovu zaměřuje na Evropu, NATO to vítá (3.2. 2016)

Zdroj: Voice of America (USA)

kko;, natoaktual.cz