natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO chce, aby afghánské jednotky méně bránily a více útočily

    23. února 2016  15:49

    Afghánská policie během operace „Hungry Lion“. Ilustrační foto. | foto: 3. strážní rota BAF

    NATO chce, aby afghánské jednotky méně bránily a více útočily

    Afghánští vojáci by podle poradců Severoatlantické aliance měli trávit méně času obsluhováním kontrolních stanovišť a naopak více se zapojit do boje proti Tálibánu. Snížení závislosti na tisících chabě bráněných kontrolních stanovištích, která jsou rozeseta na silnicích mezi městy po celé zemi, je momentálně jednou z priorit NATO, neboť se očekává, že boje s Tálibánem opět zesílí. „Rozhodli jsme se našim vojákům odejmout roli obrannou a připravit je na agresivní roli v příštím roce,“ řekl velitel afghánských pozemních sil generál Murad Ali Murad. „Poskytujeme jim výcvik a lepší vybavení, aby byli připraveni na jarní ofenzivu,“ dodal generál Murad.

    Je totiž mnohem jednodušší bránit kontrolní stanoviště, než provádět mobilní operace, které vyžadují logistickou a vzdušnou podporu, jež je často nad možnosti omezených afghánských zdrojů. K rozporům pak mnohdy dochází i mezi armádou a místními lídry, kteří považují kontrolní stanoviště za ochranu před Tálibánem. „Pokud jste náčelník místní policie nebo předseda obce, budete chtít co nejvíce kontrolních stanovišť okolo své vesnice. Zde pak nezřídka vyvstává konflikt mezi afghánskou armádou, která se snaží počet kontrolních stanovišť snižovat, a místními lídry, kteří je chtějí ponechat,“ uvedl mluvčí alianční mise Resolute Support v Afghánistánu generál Wilson Shoffner.

    Kam dál?
    Velitel afghánských vzdušných sil: Letouny A-29 zahájí od března bojové operace (12.2. 2016)
    USA a NATO vycvičí afghánské vojáky k boji s extremisty (3.2. 2016)

    Zdroj: Business Insider (USA)

    ---

    Slovensko nevyžaduje základnu NATO na svém území

    Slovensko podporuje posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance na východním křídle NATO, ale o zřízení základen na svém území neusiluje. „Co týče otázky posílení východního křídla Aliance, považujeme to za velmi důležité. Slovensko však nepožaduje základny Aliance na svém území. Necítíme ohrožení do takové míry, abychom něco takové žádali. Na druhé straně máme plné pochopení pro ty naše spojence, kteří požadují takové základny, a my podporujeme tyto jejich snahy,“ uvedl šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.

    Slovensko zatím neuvedlo, zdali po vzoru České republiky vyšle na východní hranici Aliance své vojáky. Loni ale slovenská vláda odsouhlasila zřízení regionálního velitelství NATO na Slovensku.

    Kam dál?
    ČR chce vyslat vojáky na východní křídlo NATO (22.2. 2016)
    Duda: Prioritou Polska je silnější přítomnost NATO ve východní Evropě (15.2. 2016)
    Slovensko souhlasí s malým velitelstvím NATO na svém území (29.10. 2015)

    Zdroj: E15 (ČR)

    ---

    Německo a Francie naléhají na Ukrajinu, aby nepolevovala v reformním úsilí

    Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier v rámci své návštěvy Kyjeva apelují, aby Ukrajina pokračovala ve svém programu reforem a v boji proti korupci. „Na oplátku za naši solidaritu a podporu spoléháme na ujištění ukrajinských politických představitelů, že i nadále budou podnikat kroky směřující k dalším reformám,“ uvedli ve svém prohlášení Ayrault a Steinmeier.

    Berlín a Paříž se dlouhodobě zasazují o ukončení konfliktu na Ukrajině, který si vyžádal více než 9 000 životů v bojích mezi proruskými povstalci a vládními jednotkami ve východní části země. Druhá minská mírová dohoda vypršela na konci roku 2015, přičemž jen několik málo jejích ustanovení bylo naplněno. Německo, Francie, Ukrajina a Rusko se proto příští týden sejdou na jednání v Paříži, aby se dohodu o příměří z Minsku pokusily obnovit.

    Kam dál?
    UNICEF: Konflikt na Ukrajině se týká více než půl milionu dětí (19.1. 2016)
    Obama a Putin si telefonovali o Sýrii a o Ukrajině (14.1. 2016)
    Ukrajině hrozí znovu násilí, separatisté nestáhli zbraně, varuje NATO (2.12. 2015)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Sobotka podporuje aspirace Gruzie na členství v NATO

    „Oceňujeme proevropský postoj Gruzie a její úsilí vynakládané v rámci projektu Východního partnerství Evropské unie a současně i její aktivní přístup při spolupráci se Severoatlantickou aliancí,“ prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka po setkání se svým gruzínským protějškem Giorgim Kvirikašvilim, který je v České republice na dvoudenní návštěvě. Sobotka uvedl, že podporuje aspirace Gruzie na členství v NATO a že jí chce pomoci modernizovat armádu.

    Do aliančního programu partnerství pro mír se Gruzie připojila v roce 1994. O členství v NATO usiluje od roku 2003. Nezávazné referendum v roce 2007 ukázalo, že 77 % voličů podporovalo vstup Gruzie do NATO. Po ruské invazi do Gruzie v roce 2008 se však situace zkomplikovala a snahy o přijetí Gruzie do Aliance se pozastavily, neboť se několik členských zemí NATO – z obavy z Ruska – proti přijetí postavilo. V roce 2011 Evropský parlament schválil rezoluci uznávající Abcházii a Jižní Osetii jako okupovaná gruzínská území.

    Kam dál?
    Gruzie bude dál směřovat do EU i NATO (29.12. 2015)
    NATO není jednotné v otázce členství Gruzie v Alianci (30.11. 2015)
    Členství Gruzie v NATO zatím není na programu (30.10. 2015)

    Zdroj: Prague Post (ČR)

    ---

    Turecko nesouhlasí s navracením uprchlíků do země

    Mise Severoatlantické aliance proti pašerákům lidí v Egejském moři podle zpráv z Athén čelí komplikacím. Turecko se staví proti části ujednání mezi Evropskou unií, NATO a Ankarou, ve které stojí, že zachránění uprchlíci mají být vraceni do Turecka. Současně Ankara navrhuje přezkoumání bodu týkajícího se nasazení lodí v oblasti Egejského moře, která by podle Turecka měla být demilitarizovaná. Podle informací z kruhů řecké pobřežní stráže jsou však alianční lodě stále v mezinárodních vodách.

    NATO chce v nadcházejících měsících přijmout taková opatření v Egejském moři, která by přispěla k boji proti nekontrolované migraci směrem k západní Evropě. Informace, které námořní síly shromáždí, mají být předány Turecku a Řecku.

    Kam dál?
    Flotila NATO už hledá trasy pašeráků lidí v Egejském moři (17.2. 2016)

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media