Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Prezident Zeman podporuje hlasy volající po vytvoření armády EU

Vydáno 02.04.2015

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci Federicou Mogherini. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Prezident Zeman podporuje hlasy volající po vytvoření armády EU

Český prezident Miloš Zeman podpořil iniciativu vyzývající k vytvoření armády EU. Podle něj by takováto instituce byla levnějším a efektivnějším způsobem obrany evropského kontinentu. „Není možné se s řešením veškerých problémů v Evropě nadále spoléhat jen na USA,“ prohlásil Zeman. Evropská armáda by podle Zemana mimo jiné pomáhala USA řešit globální hrozby a krizové situace.

S vytvořením armády EU souhlasí také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle nějž by vytvoření evropské armády vedlo k ochraně evropských hodnot. Americká přítomnost je však podle některých bezpečnostních expertů nezbytná a vytvoření armády EU nepotřebné a nepravděpodobné.

Kam dál?
Juncker vyzval k vytvoření pozemní armády EU. Kvůli Rusku (9. 3. 2015)
Evropská armáda: řešení problémů bezpečnostní a obranné politiky EU? (10. 4. 2007)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Nové vojenské síly Ligy arabských států budou mít 40 tisíc vojáků

Nově zřízená vojenská aliance Ligy arabských států bude čítat okolo 40 tisíc vojáků. Ke vzniku této jednotky došlo v důsledku nedostatku důvěry arabských států především v jejich západní spojence, řekl nezávislý vojenský analytik Matthew Hedges.

Velitelství nové jednotky by mělo sídlit v Egyptě, jednotka by se měla skládat především z vojáků Saúdské Arábie, Egypta a Maroka. Jejím velitelem bude saúdský generál. Jednotka by měla disponovat vzdušnými, pozemními i námořními silami.

Společné operace arabských států nicméně nebyly v minulosti vždy úspěšné. „Hlavním problémem jejich spolupráce bude sdílení informací a vzájemná důvěra,“ dodal. Čím více států se do jednotky zapojí, tím komplikovanější bude jejich vzájemná koordinace a spolupráce.

Kam dál?
Arabské státy se shodly na vytvoření společné vojenské síly (30. 3. 2015)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Kanada nečekaně zveřejnila výdaje na mise v Iráku a Sýrii

Zapojení Kanady do misí v Iráku a Sýrii si během následujícího roku vyžádá náklady ve výši 528,5 miliónu amerických dolarů, oznámil kanadský ministr obrany Jason Kenney. Jeho slova přišla jen den poté, kdy federální zpráva o rozpočtu země označila tyto údaje za tajné. Zveřejněná částka nicméně nebude konečná, nejpravděpodobnější je zvýšení výdajů, předpokládal Kenney.

Utajené zůstaly finanční výdaje o kanadském příspěvku do mise NATO ve východní Evropě. Jedná se o první utajení takovýchto informací přibližně za posledních dvacet let.

Kam dál?
Kanada nebude zveřejňovat finanční výdaje na misi v Iráku a mise NATO (1. 4. 2015)

Zdroj: The Star (Kanada)

---

Dvanáct letounů A-10 přiletělo do Rumunska kvůli zastrašení Ruska

NATO rozmístilo 12 letounů typu A-10 Warthog v Rumunsku, čímž demonstrovalo svou sílu v rámci mise Atlantic Resolve. Jednotka se v Rumunsku zúčastní společného cvičení s dalšími aliančními státy. Letouny byly nasazeny v této zemi úplně poprvé, prohlásil mluvčí Pentagonu James Brindle.

Cílem cvičení je posílit interoperabilitu členů NATO a demonstrovat americký závazek k zajištění bezpečnosti a stability v Evropě, řekl Brindle. Toto nasazení by mělo trvat minimálně 90 dní, v jejichž průběhu se piloti zúčastní různých cvičení ve východní Evropě.

Kam dál?
Američtí zabijáci tanků jsou v Polsku, doprovázejí konvoj dragounů (25. 3. 2015)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Češi vítali americký konvoj navzdory proruské orientaci svého prezidenta

Konvoj americké armády, který projížděl Českou republikou po cestě z Pobaltí do Německa, byl v České republice přijat pozitivně navzdory tomu, že český prezident Miloš Zeman zastává proruské názory. Prezident Zeman je jedním z mála evropských lídrů, kteří se chystají do Moskvy na květnové oslavy sovětského vítězství za druhé světové války.

Očekávalo se, že průjezd konvoje nebude v České republice vítán tak vřele jako v Pobaltí nebo Polsku. Část voličů je značně protiamericky naladěná, česká komunistická strana je sice malá, ale viditelná. Zemanovy sympatie vůči Kremlu však, zdá se, neovlivňují názory českého obyvatelstva. S průjezdem konvoje souhlasilo podle průzkumu 82 % lidí a Češi Američany nadšeně vítali i za silného deště.

Kam dál?
Američtí „dragouni“ projeli Českem. Konvoj přijali Češi pozitivně (1. 4. 2015)

Zdroj: The Economist (Velká Británie)

gen; natoaktual.cz