Američtí "dragouni" projeli Českem. Konvoj přijali Češi pozitivně

1. dubna 2015  16:34
Konvoj obrněnců americké armády s pěti stovkami vojáků je pryč. Od neděle projel napříč Českou republikou a i přes avizované protesty odpůrců jej lidé všude přijali velmi pozitivně. Ve středu odpoledne celá přesun, který pod názvem "Dragoon Ride" odstartoval v Estonsku, skončil v bavorském Vilsecku.  
První část konvoje americké armády překročila u Bohumína hranice do Česka v neděli 29. března kolem jedenácté hodiny | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Celý americký konvoj, tedy 115 vozidel včetně obrněnců Stryker, projel ve středu z Prahy přes hraniční přechod v Rozvadově a do Německa. Poslední vůz s nápisem „Konec kolony“ opustil české území ve 12:31.

Jízda dragounů

V rámci operace, pojmenované Dragoon Ride", se přesouvalo ve dnech 29. března – 1. dubna přes Českou republiku na pět set příslušníků americké armády, kteří se vraceli ze cvičení v Pobaltí a Polsku. Za týden urazili takřka 1 800 kilometrů.

Všichni američtí vojáci strávili noc v ruzyňských kasárnách, odkud se ráno vydala první kolona směrem na Plzeň v 5:30. Další dvě ji pak následovaly v hodinových intervalech.

Na trase přesunu, vedoucí v poslední fázi po dálnici D5, nebyly zaznamenány žádné problémy. „Pouze u druhé části konvoje američtí vojáci během technické přestávky na dálničním odpočívadle diagnostikovali závadu na jednom z vozidel Stryker. Toto vozidlo bylo naloženo na doprovodný podvalník a pokračovalo dále s přesunující se jednotkou,“ informoval Jan Šulc z Generálního štábu.

Poslední část kolony dorazila na hranice v Rozvadově s tříminutovým zpožděním oproti plánu, tedy v 11.33 hodin. Na hranicích byly jednotlivé část konvoje ihned po dojezdu předávány americké vojenské policii a německé straně.

Gripeny kvůli větru nepozdravily

Česká armáda si pro americké kolegy chystala ještě malé překvapení. Na 107. kilometru dálnice D5 měla konvoj pozdravit mezi devátou a desátou hodinou dvojice stíhaček Gripen. Akci však zhatil silný vítr, kvůli kterému nebyl nízký průlet gripenů možný.

Stejně jako v uplynulých dnech budil konvoj zájem veřejností. Především na dálničních mostech americké vojáky zdravily stovky lidí. Přímo na hraničním přechodě v Rozvadově konvoj vyprovázelo asi 600 lidí.

Máte 70 let zpoždění, vítali americký konvoj v Bohumíně

„Jsem rád, že to chápe a podporuje i velká většina našich občanů. V době, kdy bezpečnostní rovnováhu v Evropě a jejím okolí narušují aktivity Islámského státu na jedné straně a nevypočitatelné chování Putinovy vlády v Rusku na straně druhé, dramaticky roste význam spolehlivě zajištěné národní bezpečnosti. Pokud by našemu státu hrozilo bezprostřední nebezpečí, nesmíme zůstat a nezůstaneme sami, jako v roce 1938,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Před poslední dnešní etapou přesunu měli američtí vojáci v Praze den volna. V ruzyňských kasárnách byla pro veřejnost vystavena technika a lidé si mohli s vojáky popovídat.

Podle odhadů do kasáren v Ruzyni dorazilo až 20 tisíc lidí. Část amerických vojáků také v úterý odjela do Plzně uctít své kolegy, kteří padli při osvobozování Československa v roce 1945.

„Masivní propaganda na sociálních sítích i jinde vyprodukovala něco opačného, než chtěla. Spoustu lidí to naštvalo a aktivizovalo, naprosto spontánně v tomto počasí sem jedou lán světa, aby si tu udělali pár fotek a popovídali si s vojáky. Mám z toho dobrý pocit,“ konstatoval ministr obrany Martin Stropnický.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.