natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Počet útoků afghánských povstalců na jednotky NATO se snížil

  25. září 2012  23:49
  Afghánští vojáci na hlídce (ilustrační foto)
  Afghánští vojáci na hlídce (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

  Počet útoků afghánských povstalců na jednotky NATO se snížil

  V srpnu klesl počet útoků ze strany afghánských povstalců na jednotky Severoatlantické aliance o devět procent v porovnání s minulým rokem. Údaje o snižujícím se počtu úmrtí vojáků NATO v Afghánistánu mohou souviset i s přebíráním odpovědnosti za bezpečnost afghánskými ozbrojenými složkami, jelikož pokud se jejich útvary nepodílejí na společných aliančních operacích, nejsou jejich ztráty do aliančních výkazů zahrnovány.

  Informace o poklesu povstaleckých aktivit rovněž nezohledňují tzv. vnitřní útoky ze strany afghánských vojáků proti spojencům, při nichž bylo letos zabito 51 příslušníků sil ISAF.
  Pro obyvatelstvo se však podle informací Organizace spojených národů jednalo o druhý nejvražednější měsíc za posledních pět let: bylo zabito 374 civilistů a 581 jich bylo zraněno.

  Kam dál?
  Stovky afghánských vojáků zadrženy či propuštěny kvůli napojení na povstalce (6.9. 2012)

  Zdroj: Times of Oman (Omán)

  ---

  Polsko chce do modernizace protiraketové obrany investovat 4 miliardy dolarů

  Polský prezident Bronislaw Komorowski předložil parlamentu návrh rozpočtu na obranu, který má odstartovat komplexní modernizaci protiraketového obranného systému. Na tento projekt, označovaný za „nejvyšší prioritu pro polskou armádu v nadcházejícím desetiletí,“ má být v letech 2014 - 2020 vynaloženo 2,5 až 3,7 miliard amerických dolarů a předpokládá se, že by do jeho realizace byly zapojeny i další státy, zejména Francie a Německo.

  Polská protivzdušná obrana není totiž podle vyjádření odborníků ve svém současném stavu schopna zajistit účinnou obranu proti nepřátelským útokům. Nový systém by fungoval paralelně s americkými protiraketovými zařízeními a tvořil by součást širší vzdušné a protiraketové obrany Severoatlantické aliance.

  Kam dál?
  Komentář: Chystá Polsko vlastní protiraketový štít? (11.9. 2012)

  Zdroj: IANS / Maktoob (Jordánsko)

  ---

  Čína: Stabilizace Afghánistánu je zásadní diplomatickou výzvou

  S plánovaným odchodem jednotek Severoatlantické aliance z Afghánistánu v roce 2014 narůstají obavy ohledně role Číny, o jejíchž snahách dosáhnout většího vlivu v regionu se vedou mnohé spekulace. Spojené státy a jejich spojenci chtějí, aby Čína přijala větší zodpovědnost v otázce udržení bezpečnosti v Afghánistánu, pak by však hrozilo, že Čína převezme v regionu i jejich vliv. 
   
  Všechny mocnosti se však shodnou na tom, že zhoršení domácí situace v Afghánistánu by neprospělo nikomu a Číně, která s Afghánistánem sousedí, by jeho nestabilita přinesla větší bezpečnostní problémy.

  Proto je pro Čínu otázka jak pomoci Afghánistánu zbavit se dlouhodobého válečného chaosu závažnou diplomatickou výzvou. Čína má nyní, po podpisu ekonomické a bezpečnostní smlouvy s Afghánistánem, možnost vylepšit své jméno ve světě a dostát svým mezinárodním závazkům. 

  Kam dál?
  Čína podepsala s Afghánistánem smlouvu o spolupráci v oblasti bezpečnosti (24.9. 2012)
  Ať Rusko a Čína také platí na afghánskou armádu, vyzývá šéf NATO (20.4. 2012)

  Zdroj: People’s Daily (Čína)

  ---

  NATO podepsalo dohodu o spolupráci s Irákem

  Dohodu o Individuálním partnerství a programu spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Irákem podepsali náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow a poradce pro otázky národní bezpečnosti Iráku Faleh Faisal Al-Fayyadh.

  Na základě dohody bude NATO pomáhat s budováním moderního bezpečnostního sektoru schopného spolupracovat s mezinárodními partnery. Dojde rovněž k navázání dialogu o problémech představujících hrozbu pro obě strany a rozvine se spolupráce v oblasti boje proti terorismu, krizového managementu, odstraňování následků přírodních katastrof a logistiky.

  Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

  ---

  Rusko rozmístí v Arktidě stíhačky MiG-31

  Ruské ministerstvo obrany plánuje koncem letošního roku umístit na své arktické základně Rogačiovo na souostroví Nová Země stíhací letouny MiG-31, které mají sloužit k ochraně Ruska před útoky ze severu. „Letka MiG-31 bude hlavním komponentem budovaného ruského systému protiraketové obrany,“ uvedly nejmenované armádní zdroje.

  Podle nich jsou MiG-31 schopny zadržet nejen útočící letouny, ale i křižující rakety s jadernými hlavicemi letícími ve směru od Baltského moře k pobřeží Laptěvova moře. Jsou vybaveny moderními radary a raketami dlouhého doletu, což zvyšuje jejich význam na ruském severu, kde Moskva nemá k dispozici kompletní pozemní radar.

  Kam dál?
  Rusko vojensky posiluje v Arktidě (4.10. 2010)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  pba; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu