natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Pro kybernetické i konvenční útoky platí stejné zákony, upozorňují USA

    24. září 2012  23:03

    Mezinárodní právo se týká i aktivit v kyberprostoru, tvrdí USA. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Pro kybernetické i konvenční útoky platí stejné zákony, upozorňují USA

    Vláda Spojených států je toho názoru, že Počítačové útoky mohou být srovnatelné s útoky ozbrojenými, a spadají proto pod jurisdikci mezinárodního humanitárního práva a pod pravidla pro vedení války. Washington vychází z toho, že některé kybernetické útoky mohou mít charakter „použití síly“, což je právní termín definovaný Chartou Organizace spojených národů.

    Takové útoky by byly legální pouze v případě, že by byly schváleny ze strany OSN nebo by byly provedeny v sebeobraně, uvedl Harold Koh, hlavní právní poradce amerického ministerstva zahraničí. Ten také představil deset právních principů týkajících se kyberválky. Hlavním z nich je podle něho obecná zásada, že mezinárodní právo se samozřejmě „vztahuje na aktivity uskutečňované v kyberprostoru“. Dodal, že některé kyberútoky mohou nabýt „rozměrů srovnatelných s ozbrojeným útokem anebo s bezprostředním ohrožením“, a mohou tak aktivovat právo státu na sebeobranu.

    To znamená, že pokud je nějaká země napadena kyberzbraní, může na to odpovědět protiútokem buď konvenčními vojenskými silami anebo rovněž kyberzbraní, dodal Koh.
    Závěry přednesené Haroldem Kohem označil za významné i Michael Schmitt, šéf skupiny odborníků svolaných Severoatlantickou aliancí, jejichž úkolem bylo vypracovat návrh na aplikaci mezinárodního práva v kyberválce.

    Kam dál?
    USA rozšiřují mezinárodní spolupráci v kyberprostoru (12.4. 2012)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Rusko otevírá základnu pro přepravu zásob NATO z Afghánistánu

    Rusko otevřelo svou základnu v Uljanovsku, která bude sloužit Severoatlantické alianci jako tranzitní letiště při přepravě dodávek z Afghánistánu.

    Základna je již plně funkční a Rusové čekají na potvrzení data, od kdy NATO bude chtít toto vojenské zařízení využívat. Informoval o tom zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kabulov. Alianci nebude umožněno mít na základně v Uljanovsku svůj vlastní personál, o čemž již v dubnu informoval ruský ministr zahraničí.

    Kam dál?
    Rusko umožní NATO letecké zásobování ISAF (2.7. 2012)

    Zdroj: Business Week (USA)

    ---

    Na Dny NATO v Ostravě přišlo 208 000 návštěvníků

    Přibližně 208 000 lidí navštívilo 12. ročník Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky na mošnovském letišti, jak sdělila policie a organizátoři této akce. Nedělní program shlédlo 118 000 návštěvníků, kteří mohli spatřit například let amerického bombardéru B-52 Stratofortress nebo tankování letadla během letu. „Díky zájmu návštěvníků jsme mohli obhájit neoficiální titul největší vojenské vzdušné a bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě," uvedl Zbyněk Pavlačík, šéf společnosti Jagello 2000, která Dny NATO organizuje.

    Letošní akce nabídla návštěvníkům více než 8hodinovou leteckou show, které se zúčastnila například britská akrobatická skupina Red Arrows a také 6hodinovou pozemní dynamickou podívanou, při níž diváky nejvíce zaujala ukázka protiteroristického zásahu české a polské policie a předvedení útoku mechanizované jednotky.

    Kam dál?
    SPECIÁL:
    Dny NATO v Ostravě 2012 (20.8. 2012)

    Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

    ---

    Čína podepsala s Afghánistánem smlouvu o spolupráci v oblasti bezpečnosti

    Čínský ministr vnitřní bezpečnosti Čou Jong-kang, který jako vůbec první vysoký představitel ČLR od roku 1966 navštívil Afghánistán, podepsal s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím dohody o spolupráci v oblasti bezpečnosti a ekonomiky. „Posílení strategického partnerství a spolupráce odpovídá základním zájmům lidu Číny a Afghánistánu a přispívá rovněž regionálnímu míru, stabilitě a rozvoji,“ prohlásil čínský ministr.

    Čína, která má s Afghánistánem krátkou hranici v jeho severovýchodní hornaté části, projevuje velký zájem o investice do využití afghánského nerostného bohatství a podle odhadů Pentagonu je připravena na tyto účely uvolnit částku až 1 bilion amerických dolarů.

    Kam dál?
    Ať Rusko a Čína také platí na afghánskou armádu, vyzývá šéf NATO (20.4. 2012)

    Zdroj: TVNZ (Nový Zéland) 

    ---

    USA stahují 33 000 vojáků z Afghánistánu, 68 tisíc jich zůstává

    Kontingent 33 000 amerických vojáků, který byl před dvěma roky nasazen v Afghánistánu jako posila pro tamní spojenecké jednotky, se vrátí domů. Oznámil to americký ministr obrany Leon Panetta s tím, že tento kontingent splnil svůj úkol zlikvidovat základny Talibanu na afghánském území, nepřipustit jejich obnovení a zajistit tak čas a podmínky pro vybudování dostatečně bojeschopných afghánských národních ozbrojených sil.

     Dodal, že toto rozhodnutí je „velmi důležitým milníkem“ a že Spojené státy směřují k dovršení svých cílů v Afghánistánu. V zemi nadále zůstává kolem 100 tisíc vojáků Severoatlantické aliance včetně 68 tisíc Američanů.

    Někteří vysocí vojenští představitelé americké armády včetně náčelníka generálního štábu Martina Dempseyho jsou však zároveň znepokojeni vlnou tzv. vnitřních útoků na alianční vojáky ze strany příslušníků spřátelených afghánských sil.

    Kam dál?
    Obama posílá dalších 30 000 vojáků do Afghánistánu (2.12. 2009)

    Zdroj: Washington Post (USA)

    pba; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media