Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko vojensky posiluje v Arktidě

4. října 2010  15:33

Rusko vojensky posiluje v Arktidě
Rusko v současné době zvyšuje svůj bojový potenciál v arktickém regionu. Velitel námořnictva Vladimir Vysockij uvedl, že Rusko navyšuje především počet lodí a stanic. Podle Vysockého opatření naplňují plány ruských ozbrojených sil na strategické odstrašování a mají posílit vojenskou přítomnost Ruska v Arktidě.

Ruské námořnictvo v současnosti zároveň provádí opatření k integraci satelitního systému Glonass (ruský ekvivalent GPS) a navigačního systému RSDN-20. Ten se používá pro zjišťování pozice letadel, plavidel a ponorek, ale není příliš efektivní. Propojení s Glonassem by mělo přesnost celého systému zvýšit na jeden až pět kilometrů.

Rusko, stejně jako ostatní státy sousedící s arktickým regionem, uplatňuje nároky na mořské dno v Arktidě. To má obsahovat až čtvrtinu světových zásob nerostných surovin. Ty se nyní díky tání ledovců stávají dostupnějšími. Ruský premiér Vladimir Putin však nedávno vyvracel, že by se Arktida stalo budoucím bojiště, protože případné rozpory lze vyřešit jednáními.

Čtěte také:
Lavrov: NATO v Arktidě nemá co dělat
Rusko je znepokojeno aktivitami NATO v Arktidě

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Polsko si pochvaluje novou koncepci NATO
Návrh nové strategické koncepce Severoatlantické aliance splňuje požadavky Polska, neboť posiluje tradiční roli NATO jakožto obranné aliance. Podle polského ministra obrany Bogdana Klicha, který se právě vrátil z USA, se však Američané snaží vyvážit dva přístupy v NATO - tradiční obranu aliančního území a zahraniční mise.

Podle polského ministra byla nová strategická koncepce předána ke konzultacím již před několika dny. Její výsledná podoba se může po diskuzích uvnitř NATO ještě změnit. Klich však uvedl, že ve Spojených státech prosazoval, aby se již existující návrh zásadně neměnil.

Summitu v Lisabonu, který se bude konat 19.-21. listopadu, bude dominovat čtyřka témat - přijetí nové strategické koncepce, Afghánistán, protiraketová obrana a vztahy Rusko-NATO.

Čtěte také:
Návrh strategické koncepce NATO volá po jaderném odzbrojení
Summit NATO bude jednat o ukončení mise v Afghánistánu
Rusko obdrželo pozvánku na summit NATO

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Sarkozy plánuje vystavět nové rusko-evropské vztahy
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy plánuje na vzájemném setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel a ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem navrhnout přebudování vzájemných bezpečnostních i ekonomických vztahů mezi Evropou a Ruskem.

Sarkozyho plánem je jednotná zóna bezpečnosti a ekonomické spolupráce, která sice přiblíží Rusko blíže Evropě, ale mimo NATO. Američtí představitelé tak francouzsko-německým plánem nadšeni nejsou. Nelíbí se jim, že evropské země budou jednat s Ruskem bez přítomnosti USA, když se má již v listopadu konat vzájemný summit NATO-Rusko.

Celá Sarkozyho zahraniční koncepce se opírá o tvrzení, že Rusko nepředstavuje hrozbu, ale naopak partnera Západu. Francie tak například plánuje Rusku prodat vrtulníkové lodě třídy Mistral. Letošní rok je poté nazván francouzsko-ruským rokem. Ten se vyznačuje konáním celkem 400 kulturních událostí v obou zemích a vzájemnými návštěvami.

Čtěte také:
Francie předloží návrhy na zlepšení vztahů Ruska s EU, NATO a OBSE

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Pákistán opět povolí zásobování NATO
Pákistánci již brzy znovuotevřou hlavní pozemní trasu používanou Severoatlantickou aliancí pro přepravu zásob do Afghánistánu. Pákistánsko-afghánské hranice, a tím i zásobovací trasa, byly zablokovány minulý týden poté, co při útoku aliančních vrtulníků zahynuli tři pákistánští vojáci. Pákistánci tímto způsobem protestují proti náletům NATO na své území.

Podle pákistánského ministerstva zahraničí však bylo uzavření trasy bezpečnostním opatřením. Pákistánská vláda tak reagovala na protesty veřejnosti a trasu znovu zpřístupní, až se situace uklidní. Průzkumy veřejného mínění nicméně ukazují, že Pákistánci s aliančními leteckými útoky silně nesouhlasí.

V posledních pěti týdnech provedly Spojené státy minimálně 23 raketových útoků na pákistánské území, což je rekordní počet. Uzavření hranic a tím i zásobovací trasy je jasným signálem, že pákistánští představitelé nejsou ochotni nadále tyto útoky tolerovat.

Čtěte také:
Pákistán blokuje zásobovací trasu ISAF
Pákistán protestuje proti náletům NATO

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Taliban se přihlásil k útokům na konvoj NATO
Pákistánská odnož Talibanu se přihlásila k útokům na cisterny NATO převážející palivo. Útoky se odehrály poblíž Islámábádu a zahynulo při nich dvanáct lidí. Podle policie přijeli útočníci na motorkách a poté spustili palbu na konvoj NATO. Podle řidičů, kterým se podařilo uprchnout, ozbrojenci dokonce vytahovali lidi z vozidel a následně je zastřelili.

Okolo 70 % aliančních zásob a 40 % paliva je dopravováno do Afghánistánu právě přes Pákistán. Ozbrojenci zvýšili počet útoků na zásobovací vozidla NATO po nedávných aliančních leteckých útocích na kmenové území na východě Pákistánu.

Čtěte také:
V Pákistánu shořely čtyři alianční cisterny

Zdroj: Xinhua (Čína)

mdo natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.