Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pence: Členové NATO musí zvýšit své příspěvky

Vydáno 20.02.2017

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zahajuje mnichovskou bezpečnostní konferenci | foto: Munich Security Conference / Kuhlmann

Pence: Členové NATO musí zvýšit své příspěvky

Spojenci ze Severoatlantické aliance musí zvýšit výdaje na obranu, prohlásil při své první návštěvě Evropy viceprezident Spojených států Mike Pence. „Někteří z našich největších spojenců se dostatečně nezapojují,“ zdůraznil Pence a s odkazem na podíl příspěvků do NATO dodal, že je „čas udělat více“. Projev zazněl na bezpečnostní konferenci v Mnichově, kde se poprvé setkávají představitelé států z Evropy se zástupcem administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

„Kromě USA splňují základní standart investic pouze čtyři členové NATO,“ konstatoval viceprezident Pence. Nehledě na to však podle Pence USA silně podporují Severoatlantickou alianci.

Německo přislíbilo postupně zvyšovat výdaje na obranu během následujícího desetiletí – spíše splníme tento závazek, než bychom se nechali přinutit k překotnému zvýšení, o jaké usiluje prezident Trump, vyjasnila německá kancléřka Angela Merkel. I kdybychom chtěli, nemáme vhodné vojenské kapacity, do kterých bychom mohli investovat, připomněla Merkel.

Kam dál?
Německo chce prohloubit vojenské vazby s evropskými zeměmi (14.2. 2017)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Generál Pavel: NATO zvyšuje svou „připravenost“ na výzvy světa

Mírové prostředí, ve kterém Evropa žila posledních 20 let, se bohužel v roce 2014 zásadně změnilo, uvedl předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel. Od summitu NATO ve Walesu je zvyšována připravenost jednotek všech členských států i prostředků organizace samotné. Jsme si vědomi našeho hlavního úkolu – ochrany území a obyvatel spojenců – z toho důvodu musíme přijmout opatření odpovídající bezpečnostní situaci, zdůrazňuje generál.

Rusko používá vojenské prostředky k prosazování národních zájmů, disponuje značnými schopnostmi a rozšiřuje armádu, což ve spojení s modernizací znamená, že musíme být připraveni na cokoliv. I potenciální hrozba je hrozbou, připomíná nejvyšší vojenský představitel NATO. Za největší výzvu přicházející zevnitř Aliance považuje tempo a rychlost přizpůsobování. Nejakutnější vnější hrozbou je terorismus, se kterým musíme bojovat efektivněji, míní generál Pavel.

Kam dál?
Stoltenberg je znepokojen možným porušením odzbrojovací smlouvy Ruskem (16.2. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO podporuje „spravedlivé“ požadavky USA na obranné výdaje

Požadavky administrativy nového prezidenta Donalda Trumpa na zvyšování obranných výdajů jsou „pevné a spravedlivé“ a přicházejí ve chvíli, kdy je Severoatlantická aliance zapotřebí více než kdy jindy, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Nároky na zvýšení příspěvků evropských členů a Kanady do bezpečnostní organizace Stoltenberg podpořil s tím, že „členové postupují správným směrem“. V oblasti skutečných výdajů zaznamenala Aliance 4% nárůst. Některým zemím potrvá navyšování déle než jiným, v rámci desetiletí ovšem limit splníme, věří Stoltenberg.

Kam dál?
Obranné výdaje NATO se zvýšily o deset miliard dolarů (15.2. 2017)

Zdroj: CNBC News (USA)

---

Libye požádala NATO o pomoc

Po letech zdráhání se části libyjských politických představitelů podal Tripolis k Severoatlantické alianci žádost o pomoc s reformou bezpečnostních struktur. „Obdržel jsem oficiální žádost od libyjského premiéra Fáize Sarrádže,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Sarrádž měl Alianci požádat o poskytnutí poradenství a odborných znalostí při budování nových obranných a bezpečnostních institucí. „Jakmile to bude možné, Severoatlantická rada prodiskutuje další postup ohledně této žádosti,“ uzavřel Stoltenberg.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO je připraveno podpořit Libyi (2.2. 2017)

Zdroj: Jane’s IHS (Velká Británie)

---

USA se stahují, Afghánistán buduje vlastní letectvo

Počty civilních obětí způsobených leteckými údery na žádost Afghánců se mezi lety 2015 a 2016 zdvojnásobily na cifru 252, tvrdí zpráva Organizace spojených národů. Tato čísla označila americká armáda za nadsazená, zahájila nicméně výcvik nových afghánských leteckých návodčí, kteří by mohli afghánské piloty varovat před riziky vedlejších škod. Letectvo je dlouhodobou prioritou afghánské vlády, říká ředitel pro publikace Mitchellova institutu pro studium letectví a kosmonautiky Marc Schanz.

Vzhledem k nedostatečné infrastruktuře a stahování sil Spojených států a Severoatlantické aliance je nyní kladen důraz na rozšiřování afghánských leteckých kapacit mimo oblast pouhé přepravy, jsou budovány prostředky vlastní přímé letecké podpory, úderné složky letounů a vrtulníků. Jedná se o komplikovaný úkol, protože úroveň schopností napříč afghánskou armádou se velmi liší. Obtížné je především zajistit dostatek pilotů, techniků a dalších vycvičených a kvalifikovaných odborníků pro zvyšující se potřeby afghánského letectva, objasňuje Schanz.

Kam dál?
OSN: Ztráty na civilních životech v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009 (7.2. 2017)

Zdroj: World Politics Review (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz