Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: NATO je připraveno podpořit Libyi

2. února 2017  20:24
Nově budovaná libyjská armáda | foto: Ministerstvo obrany Libye

Stoltenberg: NATO je připraveno podpořit Libyi

Za „povzbudivý“ označil pokrok dosažený v boji proti organizaci Islámský stát (IS) v Libyi generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Během jednání o bezpečnostní situaci v Libyi s jejím premiérem Fajízem Sarradžem vyjádřil generální tajemník alianční podporu vládě národní dohody. NATO je připraveno pomoci s budováním efektivních bezpečnostních a obranných institucí, posilováním libyjských schopností v boji proti terorismu a vytvářením mírových podmínek, prohlásil Stoltenberg po schůzce.

Pokud o to budeme požádáni, Aliance by společně s Evropskou unií mohla posílit libyjskou pobřežní stráž a námořnictvo, dodal generální tajemník. V budoucnu by NATO mohlo být nápomocno při zakládání moderního libyjského ministerstva obrany, vojenského štábu a bezpečnostních a zpravodajských služeb pod civilní kontrolou.

Kam dál?
Bombardéry B-2 letěly kvůli náletům na IS v Libyi přes celý svět (20.1. 2017)

Zdroj: NATO

---

Syrští rebelové si kladou podmínky pro mírová jednání

Syrské ozbrojené opoziční frakce odmítají pozvánku na mírové rozhovory, které nepovedou k „přenesení moci na přechodný řídicí orgán“. Bez prosazení úplného příměří nemůže být dosaženo žádného posunu v politickém řešení syrské občanské války, dodává prohlášení. Žádný vnější aktér nemůže vybírat představitele syrského opozičního hnutí pro daná jednání, zdůrazňují rebelové, a naráží tak na zvláštního vyslance Organizace spojených národů pro Sýrii Staffama de Misturu.

Kam dál?
Rusko s Tureckem jsou skeptické k Trumpovu řešení konfliktu v Sýrii (27.1. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Zkouška rakety neporušila rezoluci OSN, tvrdí Írán

V souladu s našimi plány jsme provedli raketovou zkoušku, nedopustíme „vměšování cizinců do našich obranných záležitostí“, prohlásil íránský ministr obrany Hossein Dehghan. Spojené státy varovaly, že zkouška rakety pravděpodobně středního doletu je „absolutně nepřijatelná“. Od uzavření jaderné dohody v roce 2015 jich přitom Írán uskutečnil hned několik.

Současná rezoluce 2231 vyzývá Írán, aby se zdržel jakýchkoliv akcí spojených s balistickými střelami, které by mohly nést jaderné zbraně. Vyrobené zbraně slouží pouze k obraně našich zájmů, zdůraznil ministr Dehghan.

Kam dál?
NATO chce po íránském testu posílit svůj protiraketový systém (1.2. 2017)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Ukrajinská armáda: Rusko střílelo na naše nákladní letadlo

Ve sporné oblasti Černého moře byl neozbrojený nákladní letoun ukrajinské armády zasažen protiletadlovou střelbou z ruského plavidla, tvrdí představitelé ukrajinského ministerstva obrany. Během události nebyl nikdo zraněn, posádce se podařilo bezpečně přistát zpět na základně i se zasaženým letounem.

Stroj „provokativně“ prolétl v „extrémně nízké výšce“, uvedl mluvčí ruské Černomořské flotily, tvrzení o střelbě označil za „lež“. Letoun opakovaně proletěl v blízkosti ruských ropných plošin, ostraha vyslala varovný signál, dodal mluvčí.

Kam dál?
NATO zřejmě v reakci na Rusko zvýší přítomnost v Černém moři (1.2. 2017)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Mattis nebude v Asii žádat o vyšší příspěvky na přítomnost amerických jednotek v oblasti

Japonsko a Jižní Korea nebudou žádány o zvýšení svého podílu na výdajích spojených s přítomností amerických sil v oblasti. Toto téma nový ministr obrany Spojených států James Mattis během své návštěvy regionu neotevře, tvrdí vládní zdroje.

Účelem návštěvy Mattise v Jižní Koreji a Japonsku je naslouchat a ujistit se, že jsme schopni pokračovat v silných spojeneckých svazcích, které zde máme, zdůraznil mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Naši spojenci jsou klíčoví pro mír a stabilitu v regionu, nehodláme rozvíjet žádné zásadní změny ve stávající politice, dodal mluvčí.

Kam dál?
Tillerson: Ostrovy Senkaku patří Japonsku, naše spojence ochráníme (12.1. 2017)

Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.