natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN: Zločiny páchají v Sýrii obě strany

  13. března 2013  14:56

  Záběry z bojů v syrském městě Homs | foto: www.youtube.com

  OSN: Zločiny páchají v Sýrii obě strany

  Syrská válka nikdy nebyla bojem mezi hodnými povstalci a zlými vládními silami, upozorňuje Organizace spojených národů již poněkolikáté. Tento týden vyšetřovatelé OSN vydali mimořádně detailní a velmi hrozivou zprávu, která odhaluje závažné zločiny obou bojujících stran. Protivládní povstalce obviňuje z vražd, znásilňování a mučení. Obě strany údajně rekrutují do svých řad i dvanáctileté chlapce.

  Speciální příloha:

  „Tato válka se dostala do skutečně pustošivé slepé uličky,“ prohlásil šéf nezávislého výboru OSN pro Sýrii Paulo Pinheiro na zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Pokud národní, regionální a mezinárodní hráči nenajdou řešení konfliktu a nezastaví agonii milionů civilistů, výsledkem bude politická, ekonomická a sociální destrukce Sýrie se zničujícími důsledky pro region a celý svět,“ varoval Pinheiro.

  Kam dál?
  OSN má seznam podezřelých ze spáchání válečných zločinů v Sýrii (19.2. 2013)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Za zabité afghánské vojáky může Karzáí, tvrdí velitel

  Za vysoké počty zabitých vojáků může podle vysokého velitele afghánské armády rozhodnutí prezidenta Hamída Karzáího, které zakazuje žádat Severoatlantickou alianci o pomoc leteckou podporu v boji proti Tálibánu. Při posledním útoků v provincii Badachstán bylo zabito nejméně18 vojáků.

  „Afghánští vojáci zoufale žádali o leteckou podporu, když byli obklíčeni bojovníky Tálibánu. Když jsme s vojáky NATO mluvili o případné pomoci, sdělili nám, že prezident leteckou podporu výslovně zakázal,“ prozradil pod zárukou anonymity důstojník ze severního Afghánistánu. „Zachránili bychom ten den mnoho životů, kdyby nám letecká podpora NATO mohla přijít na pomoc,“ dodává.

  Provincie Badachstán na severovýchodním cípu země až donedávna patřila mezi mírumilovné oblasti Afghánistánu. V poslední době se však i tam množí útoky Tálibánu. Kvůli civilním obětem patři letecká podpora NATO k velmi citlivým tématům mezi prezidentem Karzáím a jeho západními partnery.

  Kam dál?
  Karzáí podepsal zákaz letecké podpory od NATO (19.2. 2013)

  Zdroj: DPA / Stars and Stripes (USA)

  ---

  Po čtrnácti letech ČR v NATO: Američané si chodí pro rady k českým vojákům

  Čtrnáctileté působení České republiky v Severoatlantické alianci a dvacáté výročí existence české armády patřilo mezi hlavní témata úterní tiskové konference na ministerstvu obrany.

  „Určitě jste si všimli, že nový prezident ve svém projevu zdůraznil, že bude podporovat naši armádu v účasti v jednotlivých zahraničních operacích,“ uvedl první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek a připomněl, jak dobré renomé čeští vojáci ve světě mají.

  Práci našich vojáků chce Picek ale více přiblížit i české veřejnosti. Proto budou pokračovat úspěšné akce, k nimž bezesporu patří Den pozemního vojska Bahna, Den vzdušných sil AČR CIAF nebo ta nejnavštěvovanější - Dny NATO - na letišti v Mošnově.

  Náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel na konferenci zdůraznil, jak pozitivní dopad na úroveň české armády vstup do NATO měl – od materiálního vybavení až po nabyté zkušenosti. „Američané, kteří byli v Afghánistánu poprvé nebo podruhé, si chodili pro zkušenosti za našimi vojáky a častokrát jim to i zachránilo život,“ pochválil české vojáky Pavel.

  Kam dál?
  Čtrnáct let v NATO. Vstup Česka mezi spojence nebyl vůbec jistý (12.3. 2013)
  Analýza: Naše NATO, po téměř patnácti letech (11.3. 2013)

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  ---

  Embargo na dovoz zbraní do Sýrie bude možná Velká Británie vetovat

  Britský premiér David Cameron oznámil, že zvažuje možnost vetovat plán Evropské unie, který počítá s prodloužením zbrojního embarga do válkou zmítané Sýrie. Stávající zákaz na dovoz zbraní vyprší letos v květnu. Před členy parlamentu prohlásil, že „možnost udělat věci po svém ještě není ze hry“.

  Britská vláda již dříve přislíbila rozsáhlou pomoc protivládním povstalcům. Ministr zahraničí William Hague oznámil, že vláda pošle syrským opozičním silám obrněné vozy a další pomoc v hodnotě několika milionů liber, aby „pomohla zachránit životy“.

  Evropská unie zůstává v otázce prodloužení zbrojního embarga do Sýrie názorově rozdělená. Německo se obává znepokojivého šíření zbraní v Sýrii a celém regionu, zatímco Francie společně s Velkou Británií usilují o zmírnění restrikcí.

  Kam dál?
  Ministři zahraničí EU se liší v názoru na vyzbrojování syrské opozice (12.3. 2013)
  Británie je připravena vyzbrojovat syrskou opozici, brání tomu embargo (13.3. 2013)
  Evropské embargo na dovoz zbraní do Sýrie pokračuje (20.2. 2013)

  Zdroj: KUNA (Kuvajt)

  ---

  První evropský protiraketový systém má za sebou úspěšné testy

  Italská armáda a francouzské letectvo úspěšně otestovaly první evropský systém země-vzduch, který si rozumí s velícím a kontrolním systémem budované protiraketové obrany Severoatlantické aliance.

  Francouzsko-italský systém SAMP/T během testování, k němuž došlo 6. března, úspěšně zaměřil a zneškodnil cíl v podobě raketové střely na odpalovací základně ve francouzském Biscarrosse. „Jednalo se o závěrečný test, který propojil SAMP/T s aliančním velením a kontrolou ještě předtím, než se systém stane plnohodnotnou součástí protiraketové obrany NATO na konci letošního roku,“ uvádí Aliance.

  „Tento úspěšný test je skutečným milníkem hlavně tím, jak rozšiřuje možnosti, které NATO má ve své protiraketové obraně. Spojení a přesun dat mezi aliančním velícím a kontrolním centrem v Ramsteinu a systémem SAMP/T probíhalo velmi dobře,“ řekl šéf programu protiraketové obrany NATO Alessandro Pera.

  Kam dál?
  Analýza: Nikdy nic nemějte za definitivní. Ani současnou podobu aliančního protiraketového štítu (13.8. 2012)
  Protiraketová obrana NATO má za sebou klíčové testy (27.7. 2010)

  Zdroj: RTT News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media