natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Nikdy nic nemějte za definitivní. Ani současnou podobu aliančního protiraketového štítu

    13. srpna 2012  8:21
    Ani uprostřed léta, kdy si všichni docela rádi odpočinou od bezpečnostně-politických diskusí, by neměl zapadnout výrok polského prezidenta Bronislawa Komorowského z minulého týdne. V rozhovoru pro časopis Wprost prezident Komorowski uvedl, že polská politická reprezentace udělala chybu, když při posuzování protiraketového štítu, který Polsku a Česku nabídla předchozí americká administrativa George Bushe, "nevzala v úvahu politická rizika spojená s výměnou prezidenta (USA)".  

    Odpálení balistické rakety - ilustrační snímek | foto: MDA

    "Zaplatili jsme velkou politickou cenu," komentoval Komorowski známou skutečnost, že současný americký prezident Barack Obama Bushovy plány přehodnotil a navrhl zcela jinou architekturu protiraketového deštníku. A vzhledem k tomu, že Komorowski se takto vyjádřil jen několik dní po té, co se ve Varšavě sešel s republikánským kandidátem na prezidenta USA Mittem Romneym, který Obamu za "zrušení Bushovu štítu" tvrdě kritizuje, mohli bychom si to jednoznačně vyložit, že Komorowski se k této kritice připojil. Jak to ostatně v USA interpretovali republikánům blízcí analytici, například konzervativní washingtonský think tank Heritage Foundation napsal, že "Komorowski obvinil Obamovu administrativu ze zrady".

    Takový výklad si ovšem všímá jen jedné části Komorowského výroku, polský prezident totiž ve skutečnosti ještě dodal: "Takovou chybu už nesmíme opakovat." A proto si podle polského prezidenta musí jeho země zajistit protiraketovou obranu, která může být součástí aliančního deštníku, ale zároveň by to měl vlastní polský systém. Co tím Komorowski myslel? Že případná změna na místě šéfa Bílého domu může znamenat opět zásadní změnu plánů na celou evropskou protiraketovou obranu?

    Související analýza na natoaktual.cz:

    Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen by něco takového jistě rezolutně odmítl. Na summitu v Lisabonu v roce 2010 se Aliance dohodla, že pod vedením USA vybuduje v Evropě společný protiraketový štít, a na letošním květnovém summitu v Chicagu bylo oznámeno, že první stupeň systému, jehož výstavba je celkově naplánována do čtyř fází s termínem dokončení 2020, je už funkční. A projekt - European Phased Adaptive Approach (EPAA) – má být jakousi výkladní skříní vzorové transatlantické spolupráce mezi USA a evropskými spojenci.

    Republikáni vs. demokraté

    Nyní ze strany amerických republikánů v Kongresu najednou přicházejí námitky, které jsou jak přes kopírák opsané z těch, jež ještě před dvěma lety proti Bushově systému naopak slýchali od demokratů.

    A ani Komorowski si patrně nemyslí, že projekt EPPA by se zcela radikálně přehodnotil nebo dokonce zrušil. Jenže zároveň nelze vyloučit, že rizika na americké straně mohou výrazně ovlivnit to, v jaké konečné podobě, kdy a především za čí peníze celý systém vznikne. A může záležet nejen na tom, kdo bude úřadovat v Bílém domě, ale také na tom, která strana bude mít v rukách Kongres. V Evropě je to podceňováno, ale pokud je v USA zbrojní program, jehož podoba a financování se stále do určité míry lámou na rozdílném politickém až ideovém pohledu demokratů, či republikánů, tak je to protiraketová obrana.

    Vraťme se do podzimu 2006. Administrativa George Bushe mohutně financuje stavbu a vybavení pozemních protiraketových sil v Kalifornii a na Aljašce a s Polskem a s Českem jedná o tom, že třetí pilíř tohoto systému vznikne na jejich území v Evropě. Jenže v doplňovacích volbách do Kongresu vítězí demokraté a s většinou v obou komorách Kongresu jsou to oni, kdo na jaře 2007 sestavují obranný rozpočet na rok 2008. Bushův protiraketový systém kritizují jako nespolehlivý, nevyzkoušený, předražený, ve skluzu, a konkrétně pro možné financování jeho evropského segmentu kladou takové podmínky, že je zřejmé, že výstavbu chtějí brzdit.

    Ve sněmovním podvýboru pro strategické síly, pod který spadá právě financování protiraketové obrany, tyto námitky opakovaně vznáší demokratická předsedkyně podvýboru Ellen Tauscherová, která po nástupu Obamy do Bílého domu přechází jako náměstkyně na ministerstvo zahraničí. Na podzim 2009 Obama Bushův štít přehodnocuje a navrhne novou architekturu systému, proti které by ani republikáni - kteří mají od podzimu 2010 znovu většinu ve Sněmovně reprezentantů, a jsou to tedy teď pro změnu oni, kdo rozhodují o financování – nemuseli mít výhrady.

    Ve svých prvních fázích štít pokryje evropské spojence NATO a od roku 2020 bude před případnými balistickými raketami chránit i Spojené státy. Jenže to je jen teorie viděná evropskýma očima. Zatímco ze strany amerických republikánů v Kongresu najednou přicházejí námitky, které jsou jak přes kopírák opsané z těch, jež ještě před dvěma lety proti Bushově systému naopak slýchali od demokratů.

    Kromě interceptorů, které jsou rozmísťovány na válečných lodích v evropských vodách v první fázi výstavby systému EPAA, nejsou podle republikánů vyšší verze obranných raket vyzkoušeny, jejich výroba se zdržuje, prodražuje, a především republikáni zpochybňují, že takto navržený systém vůbec kdy bude mít schopnost ochránit americké území.

    Související komentář na natoaktual.cz:

    Ve sněmovním podvýboru pro strategické síly tyto námitky vznáší jeho současný předseda republikán Michael Turner. Pod jeho vedením republikáni v květnu do sněmovního návrhu obranného rozpočtu na rok 2013 prosadili finance na možný začátek výstavby protiraketového sila na východním pobřeží USA, tedy oné třetí pojistné nohy ke stávajícím základnám v Kalifornii a na Aljašce. Demokraté jsou proti, o plánu možné třetí základny mluví pejorativně jako o "fantazii Star Wars (Hvězdných válek) na východním pobřeží". Tedy se stejným slovníkem, s kterým se vyhrazovali už proti původnímu projektu Strategické obranné iniciativy prezidenta Ronalda Reagana z 80. let. Republikáni to naopak vidí tak, jak uvedl kongresman Michael Turner, že Obamou navržený štít, tedy projekt EPAA, "patrně nemůže poskytnout takovou ochranu amerického území, kterou administrativa slíbila". V čemž je naopak cítit tradiční nedůvěra republikánů, že demokraté to s protiraketovou obranou vůbec myslí vážně.

    Nic není jisté

    V drastických rozpočtových časech, které teď před sebou Spojené státy a Pentagon mají, nebudou mít Evropané od Washingtonu, a to ani od jedné ze stran, nic jisté. Polský prezident Komorowski dost možná mluvil právě o tom.

    A když k tomu připočteme současnou napjatou rozpočtovou situaci Pentagonu? Turnerův podvýbor přišel s požadavkem, aby Spojené státy omezily investice do výstavby projektu EPAA na čtvrtinu celkově potřebných nákladů, dokud se celé NATO nedohodne na předběžném financování projektu. V době, kdy se USA zavázaly k výstavbě EPPA podle republikánů totiž "scházela jakákoli znalost o ceně (projektu)". Podle předsedy podvýboru kongresmana Turnera si USA nadále nemohou dovolit platit samy za evropský protiraketový systém a "zvláště pak ne, když to znamená zanedbání protiraketové obrany pro Američany".

    Související zprávy na nato.idnes.cz:

    Je pravděpodobné, že tento konkrétní požadavek na výše zmíněné limitování financí na výstavbu EPAA se do závěrečné verze obranného rozpočtu na rok 2013 nedostane.

    Ale jde o výmluvné a pro evropské spojence velmi silné varovné upozornění, že politické a ideové akcenty na funkce a smysl protiraketové obrany se mohou na americké straně Atlantiku i nadále administrativu od administrativy, Kongres od Kongresu, měnit.

    A že v drastických rozpočtových časech, které teď před sebou Spojené státy a Pentagon mají, nebudou mít Evropané od Washingtonu, a to ani od jedné ze stran, nic jisté. Polský prezident Komorowski dost možná mluvil právě o tom.

    Daniel Anýž
    autor je redaktorem Hospodářských novin

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media