natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO v Turecku otevřelo velitelství pozemních sil

  3. prosince 2012  23:04

  Vrchní velitel sil NATO admirál James Stavridis. | foto: NATO Photos

  NATO v Turecku otevřelo velitelství pozemních sil

  Severoatlantická aliance otevřela v souladu s plánovanou aktualizací struktury pozemního velení nové velitelství pozemních sil NATO v turecké provincii Izmir. Vrchní velitel sil NATO admirál James Stavridis vyzdvihl geografickou polohu Turecka jako hlavní důvod pro zvolení Izmiru za základnu nového velení. Prvním velitelem základny se stane americký generál Frederick Ben Hodges. Velitelství o síle zhruba 350 osob přebírá úkoly základen v Heidelbergu a Madridu, které se uzavírají.

  Struktura NATO

  Očekává se, že především v souvislosti s plánem NATO umístit rakety Patriot v Turecku nebude ze strany Ruska, Sýrie a Íránu přijat krok ustavit Velitelství pozemních sil NATO právě v Turecku s důvěrou. Výše zmíněné země se staví proti rozmístění raket Patriot, neboť nevěří aliančnímu ubezpečování, že jejich umístění má pouze obranný účel.

  Kam dál?
  NATO bude rozhodovat o Patriotech pro Turecko. Německo proti rozmístění (27.11. 2012)

  Zdroj: Examiner (USA)

  ---

  NATO chce zlepšit vztahy s Ruskem, i přes spor o Patrioty

  Ministři zahraničních věcí členských zemí NATO se v průběhu nadcházejících jednání pokusí zlepšit vztahy s Ruskem. Jednání ministrů zahraničí, které se pravidelně pořádá dvakrát do roka, se uskuteční poprvé od říjnového jmenování nového vyslance Ruska při NATO. NATO doufá, že se vztahy zlepší i přes současné neshody ohledně umístění raket Patriot v Turecku. Mluvčí NATO uvedla, že s Ruskem je třeba spolupracovat jak v otázce ukončení syrského konfliktu, tak stažení vojsk NATO z Afghánistánu v roce 2014.

  Vztahy NATO a Ruska začaly kolísat kvůli plánům NATO na výstavbu evropského protiraketového štítu i nedávné operaci NATO v Libyi. Jednání se zúčastní také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kromě vztahů s Ruskem by se jednání ministrů mělo dotknout i způsobu spravování zahraniční vojenské pomoci Afghánistánu po roce 2014 přesahující hodnotu 4 miliard dolarů. Ačkoliv si chce afghánská vláda spravovat dané finance sama, kvůli obavám Západu ohledně vysoké míry korupce bude role NATO ve správě finanční pomoci pravděpodobně nakonec veliká.

  Kam dál?
  NATO uklidňuje Rusko kvůli raketám Patriot (29.11. 2012)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO by rádo udrželo blízké vztahy s Pákistánem

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen zdůraznil důležitost blízkých vztahů s Pákistánem, a to především v oblasti boje proti terorismu. „V NATO jsme si vědomi ceny, kterou Pákistán kvůli této snaze zaplatil. Aliance stojí v boji proti této pohromě při vás,“ uvedl v souvislosti s bojem Pákistánu proti terorismu Rasmussen. Učinil tak při oficiální návštěvě ministryně zahraničí Pákistánu Hiny Rabbani Khar v Bruselu.

  Khar vyjednávala také se Severoatlantickou radou, nejvyšším orgánem NATO, která potvrdila, že je připravena vytvořit politický dialog a spolupráci s Pákistánem. Představitelé Rady však zdůraznili, že za účelem udržení dlouhodobého míru v Afghánistánu je nezbytné pozitivní zapojení Pákistánu v této zemi.

  Kam dál?
  Po americké omluvě bude obnoveno zásobování ISAF přes Pákistán (4.7. 2012)

  Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)

  ---

  Hilary Clinton věří, že se NATO ohledně Patriotů dohodne

  Ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clinton je optimistická ohledně uzavření dohody týkající se umístění raket Patriot v Turecku. Ty mají sloužit k ochraně tureckého území před minometnou střelbou a raketami ze Sýrie.

  Ministryně také varovala syrskou vládu, ať se vyhne použití svého arzenálu chemických zbraní proti rebelům. Pokud by se k tomu syrská vláda uchýlila, překročila by tak pomyslnou „červenou linií“, která by podnítila USA k zásahu.

  Kam dál?
  Sýrie má největší arzenál chemických zbraní na Blízkém východě (23.8. 2012)

  Zdroj: ANGOP (Angola)

  ---

  Útok Talibanu na základnu NATO v Afghánistánu: pět mrtvých

  Osm sebevražedných atentátníků ozbrojených raketomety zaútočilo na leteckou základnu NATO v Afghánistánu. Při útoku trvajícím téměř dvě hodiny zahynuli tři afghánští vojáci a dva civilisté, zraněno bylo celkem 18 osob, včetně několika vojáků ISAF. Do akce s cílem odrazit útok členů Talibanu bylo zapojeno i několik helikoptér.

  I přes značné lidské a materiální ztráty byl nejefektivnější útok ze strany povstalců proveden již v září, kdy se povstalcům podařilo při útoku na základnu Camp Bastion na jihu Afghánistánu zničit šest bojových letadel USA. To byla největší jednorázová ztráta leteckého vybavení USA od doby války ve Vietnamu.

  Kam dál?
  Taliban bude od roku 2014 čelit silné afghánské armádě, říká šéf NATO (3.10. 2012)

  Zdroj: AFP (Francie)

  mdo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media