Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO bude rozhodovat o Patriotech pro Turecko. Německo proti rozmístění

27. listopadu 2012  17:08
Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek
Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek | foto: Raytheon

NATO bude rozhodovat o Patriotech pro Turecko. Německo proti rozmístění

Severoatlantická aliance by tento týden měla rozhodnout o žádosti Turecka o rozmístění protiraketových systémů Patriot podél jeho hranice se Sýrií. Pro Ankaru bude mít výsledek jednání význam ve vojenské i diplomatické rovině. Vůči přítomnosti raket Patriot v neklidném regionu se ostře staví Rusko a Írán.
 
Stanovisko navíc mění i Německo, které má systémy poskytnout spolu s Nizozemím. Německý ministr obrany Thomas de Maizière na oficiální tureckou žádost zprvu reagoval kladně. Vyjednavači v Berlíně ale pak svým tureckým kolegům dali najevo, že v celém vymezeném regionu, dlouhém 900 kilometrů, by nemělo smysl rakety rozmísťovat, jelikož by si to vyžádalo až 15 baterií. To si prý Německo nemůže dovolit, přičemž Holanďané jsou vybaveni ještě skromněji. Není jasné, jestli by chybějící baterie mohly dodat Spojené státy.
 
Podle některých analytiků by rozmístění Patriotů mohlo být prvním krokem na cestě k ustavení bezletové zóny nad Sýrií, k čemuž už Ankara vyzvala. Jiní experti míní, že význam Patriotů je hlavně symbolický. Turečtí představitelé trvají na tom, že o protiraketové systémy žádají z čistě obranných důvodů.
 
Kam dál?
Turecko: Ke zhoršení situace kvůli rozmístění raket nedojde (26.11. 2012)

Zdroje: The Wall Street Journal Deutschland (Německo), Voice of America (USA)  

---

Aliance hledá vhodné umístění pro Patrioty

Rekognoskační tým Severoatlantické aliance začal s průzkumem terénu turecko-syrské hranice, aby zjistil optimální umístění protiraketových systémů Patriot, o něž vláda v Ankaře oficiálně požádala kvůli posílení obranyschopnosti země.
 
Průzkum má upřesnit kolik baterií bude potřeba, počet vojáků, kteří budou Patrioty obsluhovat, a načasování jejich rozmístění.

V samotné Sýrii pokračují násilné střety mezi opozicí a armádou, která zachovává věrnost režimu v Damašku. Ze země už uteklo 400 tisíc lidí.
 
Zdroj: CNN (USA)

---

Velitelství NATO v Neapoli se do moderního areálu

Severoatlantická aliance stěhuje své jižní velitelství ze zchátralých budov poblíž italské Neapole do dvacet kilometrů vzdáleného nového areálu u jezera Patria, který byl vybudován za 212 milionů euro.
 
Moderní zázemí nového jižního velitelství by Alianci mělo poskytnout větší operační flexibilitu. Jižní velitelství mělo v minulosti na starosti koordinaci misí na Balkáně či nedávné operace v Libyi.
 
Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Rusko a NATO jednají o likvidaci sovětské munice

Ruská federace a Severoatlantická aliance vedou rozhovory o spolupráci při nakládání se starou municí sovětské provenience, která je na odpis. Plánuje se, že nepotřebná munice bude likvidována s použitím aliančních technologií, přičemž proces bude financovat Rusko.
 
V Rusku dosud náboje, granáty či rakety zneškodňovali převážně vojáci, a to metodami, které často vedly k smrtonosným explozím. Aliance má vybavení a také technologie, jež by mohly počet neštěstí snížit. Strany se o spolupráci pokoušely už v roce 2005, ale iniciativa tehdy nepřinesla ovoce.
 
Kam dál?
NATO pomůže vyčistit Tádžikistán od přebytečné munice (2.12. 2012)
 
Zdroj: Hlas Ruska (Rusko)

---

Podoba alianční mise v Afghánistánu po roce 2014 zatím jasná není

Stanovovat přesný počat vojáků, kteří v Afghánistánu zůstanou po ukončení hlavních bojových operací v roce 2014, by bylo předčasné, prohlásil generál Günter Katz, mluvčí mise ISAF.
 
Americký tisk předtím spekuloval, že po stažení většiny zahraničních vojsk zůstane v zemi kolem 10 tisíc amerických vojáků. Velitel aliančních jednotek v Afghánistánu generál John Allen prý doporučil ponechat na místě 6 až 15 tisíc mužů a žen. Katz tyto údaje odmítl komentovat.
 
Kam dál?
Francie končí bojovou misi v Afghánistánu (21.11. 2012)
 
Zdroj: PakTribune (Pákistán)
 

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.