Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Medveděv: Válka v Gruzii zabránila rozšíření NATO

Vydáno 22.11.2011

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým ministrem zahraničí a velvyslancem při NATO. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Medveděv: Válka v Gruzii zabránila rozšíření NATO
Válkou s Gruzií v srpnu 2008 zastavilo Rusko expanzi Severoatlantické aliance směrem na východ, prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. „Kdybychom tehdy zaváhali, geopolitické rozvržení světa by teď bylo jiné,“ uvedl Medveděv na setkání s vojenskými představiteli ve Vladikavkaze.

„Čas letí rychle, od války s Gruzií už uběhly více než tři roky, ale nejdůležitější je, že náš postoj k událostem tehdejší doby se nezměnil,“ upozornil Medveděv s tím, že ruský postup v této válce byl nezbytný pro záchranu lidských životů. Moskva vždy zdůrazňovala, že  ruské jednotky chránily Jihoosetince před genocidou Gruzínců.

Po konfliktu v Gruzii zmrazilo NATO s Ruskem téměř na rok vzájemné vztahy.

Kam dál?
Rusové se obávají přeshraničních konfliktů
NATO neuzná volby v Jižní Osetii

Zdroj: RIA Novosti (Rusko) 

---

Uspořádejme vojenské cvičení USA a Číny, zvažují Australané
Australský ministr obrany Stephen Smith prohlásil, že Austrálie zvažuje uspořádání trilaterálního vojenského cvičení se Spojenými státy americkými a Čínou poté, co USA soustředily v Darwinu větší množství svých jednotek.

K myšlence uspořádání společného cvičení přivedl Austrálii indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, když zvětšování americké vojenské přítomnosti v Darwinu kritizovala Čína. Indonéský ministr zahraničí Marty Natalegawa varoval před tím, že umístění amerických jednotek v Austrálii by mohlo vést ke zhoršení vztahů v regionu, a vytvořit tak „bludný kruh napětí a nedůvěry“.

Ministr Smith upozornil, že Austrálie již s čínskou armádou podnikla několik cvičení a vyzval Spojené státy a Čínu, aby společně uspořádaly podobná cvičení, protože „snižují riziko špatného odhadu o svém protějšku“.

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

---

Rusko: Naše lodě u Sýrie blokují útok NATO
Rusko posílá své vojenské lodě do syrských vod, aby na místě zabránily zahraničnímu útoku na území Sýrie. Podle ruských zdrojů tak Moskva dává najevo, že by zablokovala jakýkoli útok vedený Severoatlantickou aliancí pod zástěrkou humanitární intervence, napsal pákistánský deník Nation s odvoláním na syrskou tiskovou agenturu.

Rusko podporuje Sýrii, která podle něj v současnosti prochází občanskou válkou. Ruský premiér Vladimir Putin nedávno varoval Západ, aby v Sýrii nepodnikal žádnou intervenci podobnou té v Libyi.

Nepokoje v Sýrii probíhají již od března a vyžádaly si více než 3 000 obětí.

Kam dál?
Zásah NATO není třeba, tvrdí syrská opozice
Arabská liga odmítla syrské pozměňovací návrhy k mírovému plánu

Zdroj: Tehran Times (Írán)

---

Americký generál Iráčanům: Po našem stažení očekávejte nepokoje
Situace v Iráku po stažení amerických jednotek bude pravděpodobně „turbulentní“, varoval velitel amerických sil v této zemi generál Lloyd Austin.

„Myslím, že po našem stažení můžete očekávat určité bezpečnostní nepokoje, protože některé skupiny se budou snažit získat větší svobodu pohybu a konání. Al-Káida bude jednou z takových skupin a předpokládáme, že bude dělat to, co dělala zejména v severním Iráku,“ vysvětlil Austin a varoval zároveň i před Íránem podporovanými šíitskými milicemi.

Bezpečnostní situace v Iráku po stažení amerických jednotek ze země bude záviset především na tom, jak si s nepřátelskými ozbrojenými skupinami na svém území poradí irácké bezpečnostní síly.

Kam dál?
Irák odmítl nabídky na výcvik svých jednotek
USA stáhnou všechny vojáky z Iráku, oznámil Obama

Zdroj: Defense News (USA)

---

Západ přišel s novými sankcemi vůči Íránu
Spojené státy americké, Velká Británie, Kanada a Francie zvětšily tlak na Írán v souvislosti s posledním vývojem situace kolem íránského jaderného programu. Očekává se, že tvrdší opatření vůči Teheránu budou následovat i od Evropské unie.

Sankce jsou namířeny na íránský finanční a petrochemický sektor, který je pilířem tamější ekonomiky. „Írán si vybral cestu mezinárodní izolace,“ komentoval situaci americký prezident Barack Obama. Americké sankce také znemožňují obchodní transakce.

Velká Británie přerušila veškeré styky s íránským bankovním sektorem včetně kontaktů s íránskou centrální bankou. Kanada hodlá zablokovat všechny transakce s Teheránem a zakázat vývoz všech produktů petrochemického, ropného a plynového průmyslu.

Kam dál?
Na čem v Íránu pracují, může sloužit jen armádě, tvrdí velvyslankyně
Írán posílá vojenské lodě do Adenského zálivu
Ahmadínežád: Jaderné zbraně patří minulosti

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

autor: epl; editor: pet; natoaktual.cz