Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Mattis odmítl vojenské sblížení s Ruskem

Vydáno 17.02.2017

Americký ministr obrany James Mattis | foto: NATO Photos

Mattis odmítl vojenské sblížení s Ruskem

Nová administrativa Donalda Trumpa se nehodlá s Ruskem sbližovat na vojenské úrovni, ujasnil pozici Spojených států na schůzi Severoatlantické aliance americký ministr obrany James Mattis. Jeho kritika Kremlu se po nástupu do pozice nijak nezměnila a naopak se jeho pozici začal přibližovat sám Trump, který vysílá směrem k Rusku rozporuplné signály.

„Rusko se musí řídit mezinárodním právem, stejně jako to dělají všechny rozvinuté národy na planetě. Pokud chtějí s USA spolupracovat na zpravodajské a vojenské úrovni, budou si to muset nejprve zasloužit,“ rozvinul svoje názory Mattis.

Faktem nicméně zůstává, že zatímco Mattis jednal se spojenci v Bruselu, jeden z nejvyšších představitelů americké armády generál Joseph Dunford Jr. jednal se svým ruským protějškem poprvé po třech letech na tak vysoké úrovni. Nadto ve stejnou dobu prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, že chce vidět ruské zpravodajské služby spolupracovat více s americkou zpravodajskou komunitou v boji proti terorismu.

Kam dál?
NATO zůstává pro USA základním kamenem obrany, uklidňuje šéf Pentagonu (15.2. 2017)

Zdroj: New York Times (USA)

---

NATO: Rusové šíří o německé armádě v Pobaltí lži

Lokální média a šéf parlamentu v Litvě obdrželi nepravdivé emaily obviňující německé vojáky ze znásilnění nezletilé dívky, jedná se zřejmě o ruskou desinformační činnost. Diplomaté v Severoatlantické alianci za autory lživé kampaně označují Rusy, kteří se tak snaží poškodit nové jednotky aliance na východním křídle NATO.

Litevci obvinění prošetřili a zjistili, že se neexistují žádné důkazy o podobném incidentu. Případ se nápadně podobá rok starému případu z Berlína, o němž extenzivně informovala ruská média. Tehdy třináctiletá Lisa měla být údajně unesena a znásilněna uprchlíkem arabského původu, to se ukázalo posléze jako lež.

Kam dál?
Rusko označilo Rumunsko za „jasnou hrozbu“ a výspu NATO (10.2. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Juncker je proti požadavkům USA na navýšení obranných výdajů

Evropské státy jsou po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pod velkým tlakem, aby navýšily své výdaje na obranu na stanovaná dvě procenta, podle předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera je však třeba pohlížet i na rozvojové a humanitární výdaje, ne pouze ty vojenské.

„Nelíbí se mi, že naši američtí přátelé zužují koncept bezpečnosti na silnou armádu, moderní politika stability se skládá i z dalších komponentů,“ rozvedl Juncker. Mnohem vhodnější je podle Junckera sledovat výdaje na rozvojovou či humanitární pomoc, která svým nezanedbatelným dílem k bezpečnosti přispívá.

Kam dál?
Zvyšte výdaje na obranu do konce roku, zní americké ultimátum (15.2. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO chce vyprovokovat konflikt s Ruskem, tvrdí Putin

Oficiální misí Severoatlantické aliance je vyprovokovat Rusko k tomu, aby se zapletlo do konfliktu, alespoň tak to tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Pro tento účel se nyní NATO podle něj rozšiřuje k východním hranicím Aliance. Jedná se prý o ospravedlnění urychleného nasazení konvenčních a strategických zbraní za hranicí členských států. „NATO se nadále snaží zasahovat do vnitřních záležitostí Ruska a destabilizovat politickou a společenskou situaci v naší zemi,“ upřesnil Putin.

Kam dál?
Rusko novými tajnými střelami reaguje na Čínu, tvrdí expert (16.2. 2017)

Zdroj: Tass (Rusko)

---

Finsko prohlubuje s NATO spolupráci v kybernetické obraně

Zvýšené riziko kybernetických útoků z Ruska přivedlo Severoatlantickou alianci a Finsko k bližší spolupráci v kyberprostoru. Stálý tajemník finského ministerstva obrany Jukka Juusti naznačil, že Finové chtějí s Aliancí pořádat společná cvičení a výcvik. „Tato dohoda je dobrým příkladem, kdy je spolupráce mezi Finskem a NATO velmi praktická, potřebná a vzájemně výhodná,“ okomentoval situaci Juusti.

Kam dál?
Finové nemají jasno ohledně vstupu země do NATO, tvrdí průzkum (16.2. 2017)

Zdroj: The Hill (USA)

mad; natoaktual.cz