Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Aliance má v Afghánistánu nedostatek vojáků, tvrdí její tamní velitel

10. února 2017  20:43
Český voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Aliance má v Afghánistánu nedostatek vojáků, tvrdí její tamní velitel

„Chybí nám několik set vojáků,“ prohlásil velitel sil USA a NATO v Afghánistánu generál John Nicholson. Současný počet jednotek postačuje k vedení protiteroristických operací, pro výcvik afghánské armády by ovšem byli potřeba další.

Generál Nicholson též během slyšení před americkým senátním výborem pro ozbrojené složky obvinil Rusko a Írán, že se snaží podkopat Alianci v Afghánistánu. Vliv externích aktérů pokračuje v legitimizaci a podpoře hnutí Tálibán, což oslabuje snahy o vytvoření stabilní země, varoval Nicholson. Ze současného kontingentu NATO o síle 13 300 mužů je zhruba 8 400 Američanů.

Kam dál?
Afghánistán žádá USA o leteckou podporu při bojových operacích (8.2. 2017)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Britský ministr obrany nepochybuje o Trumpově závazku k NATO

Pod vládou prezidenta Donalda Trumpa nemám žádných pochybností o závazku Spojených států k Severoatlantické alianci, prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon. Na potřebě modernizace Aliance v zájmu vyšší pružnosti a rychlejší reakce ministr s Trumpem souhlasí.

„Již předchozí američtí prezidenti žádali Evropu o převzetí větší části břemene, v tomto ohledu se neděje nic nového,“ dodal Fallon. „Mezi evropským a americkým pohledem na NATO by neměl být rozdíl,“ upozorňuje ministr s tím, že Aliance musí na hrozby nahlížet „ze všech stran“.

Kam dál?
Merkel vítá Trumpovy náznaky o pokračující podpoře NATO (8.2. 2017)

Zdroj: ABC News (USA)

---

NATO uvažuje o novém centru pro boj s terorismem

Severoatlantická aliance rozvíjí plány na nové krizové centrum v Itálii, které by mělo podpořit zaměření Aliance na teroristické hrozby přicházející z jihu. Koordinační středisko v Neapoli zdokonalí analýzu informací a zpravodajských dat ze styčných bodů v Sýrii, Iráku a Libyi.

V centru by mohlo být zaměstnáno zhruba 90 vojáků. Tlak na rozšiřování aktivit NATO v boji proti Islámskému státu a dalším teroristickým skupinám je zvláště patrný od nástupu administrativy Donalda Trumpa. Plán na vybudování nového střediska v Neapoli ovšem jeho zvolení předcházel.

Kam dál?

Trump a saúdský král zintenzivní boj proti terorismu, tvrdí zdroj (31.1. 2017)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Rusko označilo Rumunsko za „jasnou hrozbu“ a výspu NATO

Rumunsko je předsunutou hlídkou Severoatlantické aliance a „jasnou hrozbou“ kvůli umístění prvků amerického protiraketového štítu, uvedl Alexander Botsan-Charčenko z ruského ministerstva zahraničí. Armáda Spojených států zdůrazňuje, že tento štít je zapotřebí pro ochranu spojenců před Íránem, nikoliv coby hrozba Rusku. Zařízení postavené v Rumunsku bylo spuštěno loni v květnu, další část má být vybudována v Polsku. Pozorujeme rozmísťování techniky a sil NATO, záruky naší bezpečnosti si zajistíme, varovala Moskva.

Kam dál?
NATO chce po íránském testu posílit svůj protiraketový systém (1.2. 2017)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Baltské státy usilují o další pomoc NATO před ruským cvičením

Další bezpečnostní opatření žádají po Spojených státech a Severoatlantické alianci státy v Pobaltí, v jejichž blízkosti proběhne v září velké cvičení ruské armády. „Vnímáme rostoucí riziko a obáváme se nadcházejícího cvičení Zapad 2017, kterého se zúčastní velké množství agresivních sil, demonstrativně se připravujících k válce se Západem,“ uvedla prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite. „Prodiskutujeme s Aliancí vytvoření dalších obranných plánů na umístění nových vojenských prostředků a zavedení rychlejšího procesu rozhodování,“ dodala prezidentka.

Kam dál?
Estonské obranné složky se zlepšují, ukázal audit (9.2. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.