Karzáí: Po odchodu NATO se situace v Afghánistánu zlepší
Situace v Afghánistánu se po odchodu Severoatlantické aliance a jejích spojenců v roce 2014 zlepší, uvedl afghánský prezident Hamíd Karzáí v rozhovoru pro britský deník The Guardian. Podle Karzáího mnoho Afghánců, kteří podporují opozici, poté složí zbraně.
I přesto se však Karzáí domnívá, že by Spojené státy měly v Afghánistánu ponechat nějaké jednotky, které by vypomohly tamním bezpečnostním silám a podpořily vládu v Kábulu.
Kam dál?
Karzáí se z jednání s Obamou vrací s prázdnýma rukama (18.1. 2013)
Část Obamova týmu chce v Afghánistánu nechat jen minimum vojáků (9.1. 2013)
Karzáí by měl Západu děkovat, odmítl Panetta kritiku afghánského prezidenta (8.10. 2012)
Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)
---
Řešení konfliktu v Sýrii je v nedohlednu, shodli se experti v Mnichově
Téma již téměř dva roky trvající občanské války v Sýrii dominovalo jednáním na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Diplomaté se nicméně shodli pouze na tom, že na brzké ukončení konfliktu existuje pouze velmi malá šance. Celkově ovládl konferenci pocit bezmoci. Zazněly nové návrhy, ty byly však také problematické.
Vystoupení zvláštního vyslance Organizace spojených národů Lakhdara Brahimi vyvolávalo dojem, že lze doufat jen v zázrak. Možná však nic jiného nezbývá. Syrský prezident Bašár Asad totiž nadále odmítá jednat s opozicí. Právě Lakhdar Brahimi ve zprávě žádá Radu bezpečnosti o novou diskuzi týkající se Sýrie a pokud se členové Rady neshodnou na odsouzení syrského režimu, měli by využít Ženevské deklarace z června 2012. Ta vyzývá k vytvoření nové syrské vlády, která by byla přijatelná pro všechny strany konfliktu.
Podle Moaze al-Khatiba, vedoucího opozice Syrské národní koalice, mezinárodní společenství přímo podporuje režim tím, že není schopno akce. I přesto se však Khatib snaží s opozicí navázat dialog. Požaduje ovšem propuštění všech politických vězňů.
S neotřelým návrhem přišel americký senátor John McCain, podle něhož by bylo možné použít Patrioty na sestřelení syrských letadel, vytvořit bezpečnostní zónu a získat zpět důvěru Syřanů. Nevzal tak vůbec v úvahu všechna předchozí ujištění, podle nichž jsou rakety u syrských hranic výlučně k obranným účelům.
Kam dál?
Kofi Annan rezignoval, svět je zklamán selháním diplomacie v Sýrii (3.8. 2012)
Proč NATO neudeří v Sýrii? Nikdo nestřelí do sudu s dynamitem (27.2. 2012)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Francouzské jednotky bombardují sever Mali
Francouzi se snaží zajistit poslední z povstaleckých pevností v maliském městě Kidal na severu země. Přestože francouzské jednotky již obsadily letiště, Tuaregové stále ovládají město jako takové. Prozatímní maliský prezident Dioncounda Traore přislíbil, že se s Tuaregy pokusí vyjednávat.
Třicet letadel zaútočilo pod francouzským velením také na islamistická centra v hornaté oblasti Tessalit. Ta se nachází na 200 km od města Kidal a stává se útočištěm pro rebely prchající před vojáky. Objevila se i zpráva, že je zde drženo několik francouzských rukojmí. Existují obavy, že právě v okolí Kidalu by se bojovníci mohli znovu seskupit.
Francouzský prezident Francois Hollande přislíbil Mali, bývalé francouzské kolonii, více pomoci a obnovu kulturních památek poničených rebely.
Kam dál?
Francouzské a maliské jednotky ovládly letiště v Timbuktu (28.1. 2013)
Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy (14.1. 2013)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Chicagský summit NATO stál město 27,5 milionů dolarů
Na pořádání summitu Severoatlantické aliance v květnu 2012 vynaložilo Chicago na 27,5 milionů dolarů, vyplývá z právě zveřejněné zprávy generálního inspektora města. Více než polovina částky padla na výplaty policistů sloužících přesčas.
Dokument: |
Zpráva upozornila na to, že na financování akce nebyly použity peníze daňových poplatníků. Městu náklady proplatila federální vláda a další příspěvky poskytli sami organizátoři.
Kam dál?
Analýza: Chicago: takový normální summit (4.6. 2012)
Zdroj: ABC News (USA)
---
Dodávky pro vojáky NATO v Afghánistánu obnoveny
Ve vyjednávání mezi dopravci a dodavateli došlo k průlomu a dnes bude obnoveno zásobování pro alianční vojáky v Afghánistánu. To bylo pozastaveno 1. ledna poté, co se obě strany nedokázaly dohodnout na podmínkách spolupráce. Mluvčí pákistánské dopravní unie (APGTU) uvedl, že představitelé firem souhlasili s požadavky přepravců. Ty zahrnovaly životní pojištění pro řidiče, zvýšení poplatků a možnost uzavřít dohodu s jakoukoli společností.
"Vznikne komise, kde budou představitelé obou stran jednat o zvýšení poplatků s ohledem na cenu paliva a další náklady," dodal Shinwari. Zdvojnásobení cen požadují přepravci především kvůli rizikům hrozícím po cestě, jako například jsou útoky povstalců.
Kam dál?
116 minut nedorozumění zažehlo tichou válku s Pákistánem (9.7. 2012)
Pákistánští řidiči odmítají převážet zásoby NATO (16.12. 2008)
Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)