Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americká přepravní letadla pomohou francouzským jednotkám v Mali

18. ledna 2013  17:30
Americké přepravní letouny pomohou Francii v Mali. Ilustrační foto. | foto: natoaktual.cz

Americká přepravní letadla pomohou francouzským jednotkám v Mali

Spojené státy pomohou francouzským jednotkám nasazeným v africkém Mali a poskytnou jim přepravní letadla. K nim se možná na žádost Paříže připojí i tankery pro francouzské bojové letouny, o těch ale ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Informaci zveřejnili představitelé amerického ministerstva obrany, kteří si nepřáli být jmenováni.

Zásah v Mali

Americká vláda již odsouhlasila posílení sdílení zpravodajských informací, včetně informací z bezpilotních letadel a špionážních satelitů, což potvrdila i ministryně zahraničí USA Hillary Clinton. „Podporujeme francouzskou operaci v Mali zpravodajskými službami a leteckou přepravou,“ řekla Clinton. Americká letadla budou s největší pravděpodobností použita k přepravě francouzských tanků, obrněných vozidel a dalšího těžkého vybavení.

Od chvíle, kdy Francie spustila svou ozbrojenou intervenci proti islamistickým bojovníkům v Mali, váhal americký prezident Barack Obama s udělením souhlasu k logistické podpoře. Americká vláda v březnu 2012 zastavila jakoukoli pomoc novému maliskému vedení, dokud nebude demokracie plně obnovena.

Kam dál?
Africké Mali je podle USA klíčem k boji proti al-Káidě (15.1. 2013)
Spojené státy se snaží urovnat konflikt v Mali (30.10. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Karzáí se z jednání s Obamou vrací s prázdnýma rukama

Po návratu z třídenní návštěvy v USA svolal afghánský prezident Hamíd Karzáí svolání Lóji džirgy (shromáždění jednající o důležitých politických a mimořádných záležitostech), která má mimo jiné rozhodnout o udělení imunity americkým vojákům.

Problematickým bodem mezi americkými a afghánskými vyjednavači o dalším působení vojáků USA v zemi je totiž Karzáího podmínka, aby zahraniční vojenské jednotky po roce 2014 podléhaly afghánským zákonům. Během Karzáího návštěvy ve Washingtonu k tomu však Obama uvedl, že se USA v Afghánistánu nebudou angažovat, pokud jejich vojákům nebude zajištěna imunita.

Obama dále zmařil Karzáího naděje tím, že oznámil dřívější ukončení americké bojové mise. Podle něj se na jaře změní role amerických jednotek z bojové na podpůrnou (tzn. školení, poradenství a pomoc afghánským silám). Také se nechal slyšet, že američtí vojáci budou bojovat spolu s Afghánci pouze „v případě nouze“.

Afghánská veřejnost však pochybuje o schopnosti bezpečnostních složek bojovat proti povstalcům samostatně. Také se obávají, že dojde ke zmaření pokroků z minulých let, pokud se USA nebudou nadále angažovat. To podle Afghánců ovlivní i tok finanční pomoci.

Afghánský prezident, který zanedlouho ukončí své druhé funkční období, ztratil svůj politický vliv a sympatie jak doma, tak v zahraničí. V posledních letech získal pověst nezodpovědného partnera, což vyvrcholilo tím, když označil USA za původce nejistoty a korupci v jeho zemi.

Kam dál?
Část Obamova týmu chce v Afghánistánu nechat jen minimum vojáků (9.1. 2013)
Karzáí by měl Západu děkovat, odmítl Panetta kritiku afghánského prezidenta (8.10. 2012)
Obama podnikl překvapivou návštěvu Afghánistánu a podepsal klíčovou dohodu (2.5. 2012)

Zdroj: The News International (Pákistán)

---

NATO: Úplné stažení z Afghánistánu nechystáme

Spojenečtí vojenští velitelé v Afghánistán nebyli požádáni, aby se připravili na úplné stažení ze země po roce 2014. A to i přesto, že Bílý dům trvá na tom, že i tato možnost přichází v úvahu. Pod podmínkou anonymity o tom informoval jeden z vysokých představitelů Severoatlantické aliance. Podle něj vláda Baracka Obamy nepočítá s úplným stažením, pouze s možností mise vojenského výcviku se „zaměřením na protiteroristické operace“.

Benjamin Rhodes z Obamova týmu již dříve oznámil, že vláda zvažovala celkový odchod z Afghánistánu po skončení mise NATO. Toto sdělení ovšem přišlo před návštěvou afghánského prezidenta Hamída Karzáího ve Washingtonu. Podle kritiků šlo o taktické jednání, neboť Pentagon se vždy zasazoval o více vojenských sil v Afghánistánu ve snaze zajistit stabilitu v zemi, zatímco vláda byla stále více pro rychlé stažení.

Konečné rozhodnutí o počtu vojáků v Afghánistánu po roce 2014 bude také záviset na schopnostech afghánské armády a ochotě mezinárodního společenství další misi sponzorovat. Podle výše zmíněného pracovníka NATO dojde k závěrečnému usnesení o počtu vojáků „během několika měsíců“.

Kam dál?
Alianční generál: Afghánská armáda má nedostatky, ale je na správné cestě (16.1. 2013)
USA v Afghánistánu nejspíš nechají tisíce vojáků i po roce 2014 (4.1. 2013)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

Rusko je spokojeno s vojenskou spoluprací s NATO

Vojenská spolupráce mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí se vyvíjí úspěšně, zhodnotil vzájemné vztahy po jednání Rady NATO-Rusko náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. „Celkové hodnocení naší spolupráce v roce 2012 je pozitivní. Podle našich odhadů bylo splněno na 85 % plánu, což podporuje myšlenku zvýšení spolupráce v oblastech společného zájmu,“ řekl Gerasimov po jednání v Bruselu.

Obě strany se dohodly na zlepšení spolupráce v oblasti protipirátských misí. Toho docílí vybavením svých válečných lodí jedním komunikačním systémem. Armáda slíbila spojit své úsilí v boji proti terorismu, ve vedení záchranných operací na moři, poskytování logistické podpory a rozšíření vojenských výměnných programů.

Při jednání o protiraketovém štítu Evropské unie Gerasimov poznamenal, že Moskva doufá, že NATO nemá v úmyslu posílit svou bezpečnost na úkor bezpečnosti Ruska.

Kam dál?
NATO a Rusko: posílení partnerství, nebo předstírání důvěry? (16.1 2012)
NATO s Ruskem posílí spolupráci v protipirátských operacích (30.3. 2012)

Zdroj: BSR – Russia (Rusko), The Voice of Russia (Rusko)

---

Kvůli hrozbě únosu startovaly na Havaji k Boeingu stíhačky

Dva stíhací letouny F-15 amerického letectva byly povolány k letu společnosti Alaska Airlines z Havaje do Seattlu poté, co někdo oznámil FBI, že na palubě se nachází únosce. Pasažér, který byl označen za únosce, byl podle mluvčího FBI Toma Simona po výslechu propuštěn. Pasažér údajně během letu neprojevoval žádné neobvyklé chování.

Vyšetřování telefonátu stále probíhá „Pokud se ukáže, že šlo o žert, FBI v Honolulu to bude brát velmi vážně,“ řekl Simon.

Zdroj: Fox News (USA)


ber; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.