Co psala světová média o Severoatlantické alianci

ISAF zatajuje některé útoky afghánských vojáků na alianční kolegy

2. května 2012  23:23
Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto.
Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

ISAF zatajuje některé útoky afghánských vojáků na alianční kolegy

Alianční ozbrojené síly nepřiznávají plný rozsah útoků afghánských vojáků a policistů proti jejich americkým a jiným zahraničním kolegům. Mluvčí NATO běžně informují o každém případu, kdy je zahraniční voják zabit Afgháncem v uniformě, avšak podle agentury AP nejsou oznamovány případy, při nichž dojde pouze ke zranění, nebo když útočník svůj cíl mine.

Před několika týdny zahájil afghánský voják palbu na skupinu příslušníků americké armády, ale úplně ji minul. Alianční jednotky ho rychle zneškodnily, avšak mise ISAF o incidentu zprávu nepodala. Informace se agentuře AP podařilo získat od anonymního zdroje.

Mluvčí mise ISAF na dotaz ohledně neoznámených útoků uvedl, že koaliční síly jejich počty dopodrobna nezveřejňují proto, že ne všechny vlády přispívající jednotkami do ISAF k tomu daly souhlas.

Kam dál?
Afghánský voják zastřelil svého amerického kolegu

Zdroj: AP (USA)

---

Pentagon: Vybavení pro afghánskou armádu uvázlo v Pákistánu

Tisíce tun vojenského vybavení, které měly obdržet afghánská armáda a policie, uvízly v Pákistánu, který už měsíce odmítá otevřít zásobovací cesty pro alianční konvoje, uvádí se ve včera zveřejněné zprávě amerického ministerstva obrany. Blokáda trvá navzdory velkému tlaku z americké strany na zpřístupnění cest. 

Pokud k němu nedojde, jednotky afghánské armády by mohly začít pociťovat nedostatek vybavení, zejména vozidel, píše se ve zprávě. Omezené zásobování dokument hodnotí jako „obavu strategického významu“, jelikož ztíží i schopnost amerických ozbrojených sil stáhnout se z Afghánistánu.

Kam dál?
Pákistánská opozice nejednotná kvůli zásobování NATO

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Obama podnikl překvapivou návštěvu Afghánistánu a podepsal klíčovou dohodu

Americký prezident Barack Obama představil plán na ukončení konfliktu v Afghánistánu, zatím nejdelší války vedené Spojenými státy. Na neohlášené návštěvě v americké základně Obama prohlásil, že „Afghánistánu, který je zatím ve tmě před rozbřeskem, svítá na obzoru naděje nového dne.“

Během své návštěvy americký prezident podepsal dlouhodobou smlouvu o partnerství s afghánskou vládou a připomenul první výročí zátahu, při němž byl zlikvidován šéf al-Káidy Usáma bin Ládin.

Pobyt, který trval několik hodin, byl připraven téměř výlučně pro americké publikum, jelikož se kvůli časovému posunu odehrával v době, kdy většina Afghánců spala. Účelem návštěvy mělo být i zlepšení americko-afghánských vztahů, které v poslední době provází napětí způsobené řadou nepříjemných incidentů, v nichž figurovali příslušníci amerických ozbrojených sil.

Kam dál?
NATO jedná o budoucnosti Afghánistánu

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Rusko: NATO v Chicagu ohlásí další rozvoj štítu

Severoatlantická aliance na nadcházejícím summitu v Chicagu pravděpodobně přijme další rozhodnutí ve věci umísťování prvků aliančního protiraketového štítu v Evropě, prohlásil náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov.

Rusko také podle Antonova čeká, že v Chicagu bude oznámena „počáteční operační připravenost“ systému. Třetí fáze rozvoje štítu, která by měla začít v roce 2017, podle něj může vyvolat tvrdou reakci Moskvy.

Kam dál?
Evropa musí přispět víc na protiraketový štít, volají zákonodárci USA

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Afghánci protestují kvůli nočnímu zátahu

Stovky demonstrujících zablokovaly klíčovou silnici na východě Afghánistánu v rozhořčené reakci na noční operaci afghánských a aliančních sil, při níž údajně zemřeli dva civilisté. Během demonstrace dav nesl těla dvou zabitých mužů.

Podle aliančního prohlášení měl být cílem nočního zátahu představitel Talibanu, který v provincii koordinoval umísťování silničních náloží namířených proti vládním a aliančním jednotkám. Muž se prý spolu s dalším povstalcem během zátahu pokusil klást ozbrojený odpor, a proto byl i s komplicem zabit.

Kam dál?
Noční zátahy povedou už jen Afghánci

Zdroj: Voice of America (USA)

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.