Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA a EU tlačí Balkán k dalším reformám a integraci do Evropy

30. října 2012  19:26
Most v Kosovské Mitrovici je symbolem rozdělení Kosova (Ilustrační foto).
Most v Kosovské Mitrovici je symbolem rozdělení Kosova (Ilustrační foto). | foto: UNMIK

USA a EU tlačí Balkán k dalším reformám a integraci do Evropy

Spojené státy a Evropská unie spojily síly a snaží se balkánské země přimět k vyřešení dlouhotrvajících vzájemných a interních politických a ekonomických sporů, které brzdí užší integraci regionu do euroatlantických struktur.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton a její kolegyně z EU Catherine Ashton se vydaly na cestu po několika balkánských zemích, kterou zahájily v Bosně. Tu stále etnicky rozděluje dědictví války z 90. let minulého století, což američtí představitelé považují za chybu politického vedení země.

Další zastávkou na cestě by měl být Bělehrad, kde se obě diplomatky budou pokoušet přesvědčit srbského nacionalistického prezidenta Tomislava Nikoliče a socialistického premiéra Ivicu Dačiče, aby splnili své sliby a zlepšili vztahy s odtrženým Kosovem.

Kam dál?
V Kosovu propukly násilné protesty proti obnoveným jednáním se Srbskem (23.10. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Spojené státy se snaží urovnat konflikt v Mali

Spojené státy budou nadále usilovat o vyřešení konfliktu v Mali, prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clinton na návštěvě Alžírska. Clinton ocenila názor svého hostitele, prezidenta Abdulazíze Boutefliky, a prohlásila, že vnitřní bezpečnost Mali ovlivňuje řada faktorů, včetně teroristické hrozby a pašování drog. Spojené státy budou o situaci v Mali dále jednat s partnery v regionu, OSN a Africkou unií.

Od začátku ledna na severu Mali probíhají boje mezi vládními jednotkami a povstalci, kteří se snaží o získání nezávislosti nebo větší autonomie.

Kam dál?
Německo podporuje intervenci v Mali, zbraně na pomoc ale nepošle (24.10. 2012)

Zdroj: Eurasia Review (Španělsko)

---

Gates píše memoáry a vzpomíná na poměry v NATO

Bývalý ministr obrany Spojených států Robert Gates si zažertoval o nevýhodách svého posledního povolání ve státní sféře. Na slavnostním odhalení jeho oficiálního portrétu v Pentagonu se veterán studené války a bývalý šéf CIA s typicky suchým humorem rozhovořil o úmorných jednáních v Severoatlantické alianci či o hašteření se o výši nájmu na letištích ve střední Asii.

Gates, který nyní píše paměti, zavzpomínal na "věci a lidi, které postrádám, ale i, upřímně řečeno, na mnohem víc dalších, kteří mi chybět nebudou."

"Přiznám se, že kdybych tehdy v CIA věděl, že výsledkem studené války budou konference NATO, při nichž bude každý z 28 ministrů obrany přítomen a bude mít právo promluvit, byl bych asi méně motivován k vítězství," prohlásil Gates.

Zdroj: The Standard (Hongkong), AFP (Francie)

---

Madeleine Albright čelila v Praze kritice prosrbských aktivistů

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albright se v Praze dostala do ostré slovní rozepře s aktivisty, kteří kritizují její roli při bombardování Srbska a vstupu vojsk NATO do Kosova. K incidentu došlo na autogramiádě nové knihy z pera Albright s názvem Pražská zima.

Aktivisté poukazují na napojení Albright na společnost IPKO, díky níž měla bývalá ministryně údajně vydělat jmění. Agentura Bloomberg přinesla v září zprávu, podle níž se do privatizačního tendru na kosovskou poštu a místního telekomunikačního operátora přihlásila řada zájemců z Evropy a Turecka, včetně investiční společnosti, v jejímž čele stojí právě Albright.

Kam dál?
Hostit summit NATO je pro Chicago ctí, říká Madeleine Albright (3.5. 2012)

Zdroj: The Atlantic (USA)

---

Kritika ukrajinských voleb by mohla podnítit reformy, tvrdí parlament NATO

Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance (PA NATO) doufá, že kritika nedělních parlamentních voleb na Ukrajině podpoří demokratické reformy v zemi. Pesimistické hodnocení voleb by mělo ukrajinské politiky dotlačit k větší demokratizaci, jak si to přeje většina Ukrajinců, tvrdí šéf delegace PA NATO Assen Agov.

Hodnocení se podle něj týká volebního dne i předvolební kampaně. Samotné hlasování prý bylo dobře organizované a voličská účast vysoká.

Kam dál?
Ukrajina bude pokračovat v misi NATO v Afghánistánu (26.10. 2012)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.