Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Cameron: Británie by kvůli ochraně svých občanů mohla zasáhnout v Sýrii a Libyi

Vydáno 28.07.2015

Britský premiér David Cameron. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Cameron: Británie by kvůli ochraně svých občanů mohla zasáhnout v Sýrii a Libyi

Britský premiér David Cameron varoval, že by jeho země mohla zakročit proti organizaci Islámský stát v Libyi nebo Sýrii. Podle něj by k tomu došlo v případě, že by byly přímo ohroženy životy britských občanů. Mezinárodní společenství podle něj navíc zvyšuje úsilí, aby tuto teroristickou skupinu „přimáčklo“. IS Cameron popsal jako „zlou hrozbu“ světové bezpečnosti.

„To, co jsem řekl o Libyi – a vlastně to platí o jakémkoli jiném místě – že pokud budou britští občané přímo ohroženi, tak bude-li to možné, udělám vše, aby k útoku na ně nedošlo. Je to legální, správné a korektní a je to v kompetenci premiéra,“ komentoval svá slova Cameron.

Kam dál?
Cameron: Nakupme více dronů a rozšiřme speciální síly (14.7. 2015)
GLOBSEC 2015: Muslimové musí více vystupovat proti extremismu, upozorňuje Cameron (22.6. 2015)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

NATO bude učit uzbecké důstojníky anglicky

V Taškentu začne kurz anglického jazyka pro uzbecké důstojníky. Patnáct nejlepších kandidátů projde pilotním programem Severoatlantické aliance, který se zaměří na vojenskou terminologii. „Program staví na úspěšných zkušenostech z Kyrgyzstánu, kde před nedávnem proběhl obdobný kurz. Jeho cílem je zlepšit vojenskou angličtinu uzbeckých důstojníků s ohledem na očekávaný nárůst spolupráce Uzbekistánu s NATO a další spolupráce na mezinárodní úrovni,“ uvedl při slavnostním zahájení programu styčný důstojník NATO ve střední Asii Alexander Vinnikov.

Velitel výcvikového centra programu Partnerství pro mír uzbeckého ministerstva obrany plukovník Dusniyazov ocenil snahu Aliance. „Tento projekt pomůže zlepšit spolupráci mezi Uzbekistánem a NATO,“ uvedl.

Zdroj: NATO

---

USA uvolní vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě 337 milionů dolarů

Očekává se, že Washington v příštích dnech uvolní vojenskou pomoc 337 milionů dolarů pro Islámábád. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy o tom informovala americký kongres. Ačkoli americká civilní pomoc Pákistánu pomalu vysychá, vojenská pomoc se v posledních měsících zvýšila. Hlavní příčinou tohoto trendu je operace Zarb-e-Azb, jejímž cílem je eliminovat terorismus pocházející z Pákistánu.

Kam dál?
Protiteroristická politika Pákistánu je „hrozbou pro demokracii“ (24.7. 2015)

Zdroj: The Siasat Daily (Indie)

---

Vědci varují před autonomními zbraněmi a umělou inteligencí pro vojenské účely

Desítky světových osobností jako je Steven Hawking, Noam Chomsky nebo Elon Musk, podepsaly otevřený dopis, v němž vyzývají světové vlády, aby zakázaly vývoj útočných „autonomních zbraní“ – tedy zbraní schopných samostatného rozhodování. Tím by podle nich předešly „závodům ve zbrojení umělou inteligencí“. Dopis bude představen na Mezinárodní konferenci o umělé inteligenci v Buenos Aires.

Dopis se staví především proti hloupým robotům a prostředkům, ze kterých by se vytvořily chytré autonomní zbraně. Střely s plochou dráhou letu a na dálku pilotované drony jsou podle autorů v pořádku, protože v jejich případě „jsou to lidé, kdo rozhoduje o tom, na koho se zbraň zaměří“. Od vývoje plně autonomních zbraní, které jsou schopny samy bojovat a zabíjet, by však dle autorů mělo být upuštěno.

„Stejně jako chemici a biologové nestojí o budování chemických nebo biologických zbraní, tak ani výzkumníci věnující se umělé inteligenci nemají zájem vytvářet autonomní zbraně,“ stojí například v dopise.

Zdroj: Ars Technica (Velká Británie)

---

USA a Turecko plánují „bezpečnou zónu“ na syrsko-turecké hranici

Ankara a Washington se dohodly na obrysech plánu na vytlačení organizace Islámský stát ze syrského území poblíž hranic s Tureckem. Takový plán by otevřel příležitost na vytvoření bezpečného pásma pro desítky tisíc syrských uprchlíků. Zároveň by však mohlo dojít ke konfliktu mezi Tureckem a syrskými Kurdy, které Američané podporují.

Podle nejmenovaného představitele administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy se debata o „zóně bez Islámského státu“ soustředí na asi stokilometrový úsek, který je stále pod kontrolou IS. USA zde teroristy bombardují, což se ještě zintenzivní poté, co Turecko Američanům povolilo, aby za tímto účelem využili tureckou leteckou základnu.

Kam dál?
Po IS bombarduje Turecko také irácké Kurdy, skončilo tak dvouleté příměří (27.7. 2015)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

koc; natoaktual.cz