natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americká rozvědka: Ruské zpravodajské služby nabídly Tálibánu odměny za zabité vojáky NATO

  29. června 2020  15:47
  Talibanci skládají zbraně. Ilustrační foto. | foto: ISAF

  Americká rozvědka: Ruské zpravodajské služby nabídly Tálibánu odměny za zabité vojáky NATO

  Podle amerických tajných služeb nabízeli příslušníci ruských zpravodajských služeb ozbrojencům napojeným na Tálibán odměny za zabití vojáků koaličních sil v Afghánistánu, včetně Američanů. Mělo jít o stejnou jednotku ruské vojenské rozvědky GRU, která měla mít na svědomí například pokus o atentát na bývalého špiona Sergeje Skripala v roce 2018.

  Rusko však tato obvinění popírá a stejně tak i Tálibán. Ruská ambasáda v USA dokonce na Twitteru vyzvala novináře New York Times, kteří se zprávou přišli, aby „přestali vytvářet fakenews“. Americká bezpečnostní rada ovšem bere tyto informace velmi vážně a podle informací New York Times USA odpoví například rozšířením protiruských sankcí. Návrh, jak na tato zjištění reagovat, leží již od března na stole amerického prezidenta Donalda Trumpa.

  Kam dál?
  Týden (pro)ruských dezinformací: Skripala otrávil ten, ten, anebo ten (28.3. 2020)

  Zdroje: The New York Times (USA), BBC (Velká Británie)

  ---

  Američané chtějí vojákům zakázat používat symboly Konfederace

  Americké ministerstvo obrany zvažuje zavedení zákazu využívání symbolů Konfederovaných států amerických napříč americkými ozbrojenými silami. Reaguje tak na nálady v americké společnosti a protesty způsobené zabitím Afroameričana George Floyda. V současnosti takový zákaz platí pouze v námořnictvu a u námořní pěchoty. Další připravovaný zákon má pak zakázat využívání jmen konfederačních generálů pro vojenské základny či budovy.

  Tento postup se ovšem nelíbí prezidentu Donaldu Trumpovi, podle kterého jsou tato jména a symboly součástí americké historie a s rasismem nesouvisí. Trump dokonce oznámil, že plánuje vydat prezidentské nařízení, které by zvyšovalo postih pro ty, kdo se pokusí poničit sochy konfederačních představitelů.

  Kam dál?
  „Snaží se nás rozdělit“: Generálové ve výslužbě kritizují Trumpovo řešení protestů (5.6. 2020)

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Německý ministr zahraničí: Odchod Trumpa z úřadu vztahy s USA nespraví

  Prohra amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách by neznamenala automatické zlepšení vztahů mezi USA a Německem, prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas pro německou tiskovou agenturu.

  „Pokud si někdo myslí, že Demokrat v úřadu by transatlantické partnerství ihned navrátil do podoby, jakou mělo dříve, tak podceňuje strukturální změny, které tam proběhly,“ řekl Maas doslova. Vyzval také k narovnání současné podoby spolupráce.

  Trump opakovaně Německo kritizoval. Důvodem byla například německá spolupráce s Ruskem na plynovodu Nord Stream 2 nebo nedostatečné výdaje na obranu. Ke zhoršení vztahů přispělo také nedávné Trumpovo rozhodnutí stáhnout z amerických základen v Německu část vojáků.

  Kam dál?
  Německo a NATO varují před snížením počtu amerických vojáků v Německu (17.6. 2020)

  Zdroj: Deutsche Presse-Agentur (Německo)

  ---

  EU by měla Libyi pohrozit vojenskou intervencí, říká šéf Mnichovské bezpečnostní konference

  Podle Wolfganga Ischingera, předsedy Mnichovské bezpečnostní konference, by se Evropská unie neměla bát pohrozit Libyi zapojením do tamní občanské války. „Diplomacie často zůstává pouhou rétorikou, pokud nemůžete využít pro vyřešení mezinárodního konfliktu jako páku hrozbu vojenské akce,“ dodal.

  Prvního července by se mělo předsednictví EU ujmout Německo. To už se několikrát pokoušelo situaci na severu Afriky vyřešit, včetně uspořádání mezinárodní konference. Vše ovšem skončilo bez hmatatelného výsledku. Situace podle Ischingera vyžaduje, aby se dlouhodobě pacifistické Německo naučilo jednat „z pozice síly“.

  Kam dál?
  NATO je znepokojeno rostoucími aktivitami Ruska v Libyi (24.6. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Americký ministr obrany zamířil do Bruselu, aby ujistil spojence o americkém přátelství

  Ministr obrany Spojených států amerických Mark Esper zavítal do Bruselu, aby ujistil své spojence v NATO, že s nimi budou Američané v budoucnu konzultovat přesuny svých sil. Jeho návštěva je reakcí na nedávné náhlé rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout téměř 10 tisíc vojáků ze základen v Německu.

  Tento krok ovšem vyvolal mezi členy Aliance znepokojení. „Americká vojenská přítomnost v Evropě je pro Evropu důležitá a je důležitá také pro Severní Ameriku, protože pouze společnou prací můžeme řešit velké výzvy, kterým čelíme,“ zdůraznil potřebu vzájemné spolupráce generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.


  S kritikou se Trumpův náhlý tah setkal také v USA. Členové Trumpovy republikánské strany jej označili jako dárek pro Rusko a hrozbu pro americkou národní bezpečnost. Trump následně reagoval prohlášením, že vojáci mohou být přesunuti do Polska.

  Kam dál?
  Spojené státy reagují na čínské akce vůči Indii. Američtí vojáci z Evropy zamíří jinam (26.7. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media