natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Trump: USA pošlou do Polska dalších tisíc vojáků

  25. června 2020  23:26
  Americké jednotky v Polsku. Ilustrační foto. | foto: MON

  Trump: USA pošlou do Polska dalších tisíc vojáků

  Americký prezident Donald Trump uvítal svého polského protějška Andrzeje Dudu v Bílém domě rozhodnutím vyslat do Polska dalších tisíc vojáků s cílem vyztužit východní hranici Severoatlantické aliance proti případné ruské agresi.

  Před příjezdem polského prezidenta do Bílého domu americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacher zmínila, že Spojené státy vyšlou dalších tisíc vojáků do Polska nad rámec počtu vojáků deklarovaných minulý rok. Dodala, že nemusí být nezbytně přesunuti z Německa, odkud prezident Trump plánuje stáhnout až 10 tisíc vojáků.

  Při schůzce v Bílém domě státníci také řešili energetiku, včetně problematiky dodávek ruského zemního plynu do Evropy, kyberbezpečnost, sítě 5G či ekonomickou spolupráci mezi oběma národy.

  Kam dál?
  Stoltenberg: americká přítomnost v Evropě je pro NATO důležitá (24.6. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  NATO a Tunisko podnikly společné vojenské cvičení ve Středozemním moři

  Mezi čtyřmi plavidly Severoatlantické aliance a Tuniska proběhlo komunikační cvičení, na které navazovaly cvičné manévry včetně rutinního proplutí.

  „Cvičení nedeklaruje pouze schopnost integrace mezi NATO a tuniským námořnictvem, ale zároveň cvičení otevřelo novou kapitolu kooperace mezi Tunisem, NATO a dalšími spojenci,“ řekl admirál Paolo Fantoni, velitel Stálé námořní skupiny NATO 2 (SNMG2).

  Zdroj: NATO

  ---

  Afghánistán: dva vojáci a jedenáct Tálibánců bylo zabito v ozbrojeném střetu

  V severní části provincie Baglán, severně od afghánského Kábulu došlo k ozbrojenému střetu mezi afghánskou armádou a Tálibánem, při kterém přišlo o život šest bojovníků Tálibánu a dva příslušníci afghánské armády.

  Při druhém střetu v provincii Farah na západě země bylo zabito pět Tálibánců. Podle afghánského ministerstva obrany armáda odrazila útok Tálibánu na bezpečnostní checkpointy v této pouštní provincii.

  Kam dál?
  Afghánistán: Tálibán zabil 291 vojáků a policistů za týden (24.6. 2020)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO je znepokojeno rostoucími aktivitami Ruska v Libyi

  Pokračující ruské vojenské aktivity v Libyi znepokojují Severoatlantickou alianci a její spojence, řekl šéf NATO Jens Stoltenberg. Ruskou politiku směrem k východnímu Středomoří označil jako velmi zneklidňující a poukázal na dodávky bojových a stíhacích letounů vůdci libyjských povstalců Chalífu Haftarovi. Tím Moskva zvyšuje svou vojenskou přítomnost v zemi.

  „Členové NATO se dohodli na bedlivém sledování situace v Libyi, zároveň je nutné najít politické řešení libyjské krize pod záštitou Organizace spojených národů,“ sdělil Stoltenberg během akce Brussels Forum pořádané think tankem German Marshall Fund.

  Kam dál?
  NATO mění svůj postoj k Libyi (24.6. 2020)

  Zdroj: The Libya Observer (Libye)

  ---

  Německá ministryně obrany zpochybnila obranné financování členských států NATO

  Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer zpochybnila klíčové kritérium pro obranné výdaje mezi členy Severoatlantické aliance. Reagovala tak na komentáře amerického prezidenta Trumpa o neplnění závazku NATO dávat na obranu 2 % HDP. Trump označil Německo za delikventa, který toto neplní. Podle Kramp-Karrenbauer je kritérium 2 % HDP číslo, které nezohledňuje výkyvy v ekonomikách zemí NATO.

  „Kdybychom prodělali další ekonomickou recesi, docílili bychom 2 % mnohem rychleji, ale nemohli bychom vybudovat takové vojenské schopnosti, jaké potřebujeme,“ řekla německá ministryně obrany. Podle odhadů čeká německou ekonomiku propad o 6 % kvůli krizi způsobené pandemií nemoci covid-19.

  Kam dál?
  Trump potvrdil plány na snížení počtu amerických vojáků v Německu (16.6. 2020)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu