natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  „Snaží se nás rozdělit“: Generálové ve výslužbě kritizují Trumpovo řešení protestů

  5. června 2020  13:52

  Bývalý americký ministr obrany Jim Mattis. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  „Snaží se nás rozdělit“: Generálové ve výslužbě kritizují Trumpovo řešení protestů

  Bývalé špičky americké armády se postavili proti prezidentu Donaldu Trumpovi v otázce řešení současných protestů probíhajících po celých Spojených státech. Kritika přišla poté, co prezident žádal silnou vojenskou odpověď na nepokoje a nechal násilně potlačit pokojný protest ve Washingtonu, D.C., aby se mohl vyfotit s biblí u poškozeného kostela.

  Bývalý ministr obrany Jim Mattis „sledoval události tohoto týdne rozzlobený a zděšený.“ Mattis uvedl, „Donald Trump je v mém životě prvním prezidentem, který se nesnaží sjednotit Američany – ani nepředstírá, že se o to snaží. Místo toho se nás snaží rozdělit.“

  Bývalý předseda sboru náčelníků štábů generál Mike Mullen uvedl, že prezident „opovrhnul právem na pokojný protest, a tím pomohl vůdcům jiných států, kteří se těší z našich vnitřních sporů, a riskoval další politizaci mužů a žen v našich ozbrojených silách.“

  Generál Raymond A. Thomas, bývalý šéf amerického velitelství speciálních operací, vyjádřil šok nad Trumpovým použitím termínu „bojiště“ k popisu amerických měst zažívajících protesty.

  Kam dál?
  Trump zvažuje nasazení armády proti nepokojům v ulicích (2.6. 2020)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Vojenské lodě se shromažďují v Baltském moři kvůli cvičení NATO

  Námořnictva 19 členů a partnerů NATO zahájí cvičení „Baltic Operation“. Tento rok nedojde k „obojživelnému“ cvičení, aby se omezila možnost přenosu koronaviru mezi loděmi a pevninou. Desetidenní cvičení pořádané 6. flotilou amerického námořnictva zahrnuje výcvikové akce související s protivzdušnou obranou, bojem proti ponorkám, odříznutí cesty námořnictvu a operacemi v rámci bojů proti minám.

  Cvičení se zúčastní 3 000 námořníků ze zemí hraničících s Baltským mořem, státy Skandinávie, středomořské státy NATO, Kanada, Velká Británie a Nizozemsko. Očekává se, že bude využito téměř 30 lodí a letadel. Představitelé Námořních útočných a podpůrných sil NATO budou cvičení velet z nového velitelství v portugalském Lisabonu, zhruba 2 000 mil od místa cvičení.

  Kam dál?
  Cvičení: Britské stíhačky útočily na lodě NATO (21.5. 2020)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Nový Zéland kupuje pět letadel Super Hercules za miliardu dolarů

  Novozélandská armáda uvedla, že koupí pět dopravních letadel Super Hercules od amerického výrobce Lockheed Martin za jednu miliardu dolarů. Letadla nahradí stávající vojenskou flotilu letadel Hercules, z nichž jsou všechny letouny starší 50 let a v posledních letech několikrát selhaly.

  Ministr obrany Ron Mark řekl, že nová letadla budou použita pro operace na Novém Zélandu, v jižním Pacifiku a na Antarktidě. „Generace Nového Zélandu vyrostly a zestárly s Herculesem a vědí, že tato letadla jsou nezbytnou součástí první linie reakce,“ řekl Mark.

  Kam dál?
  Německo se chystá objednat americké stíhačky F-18 pro Luftwaffe (20.4. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Stoltenberg jednal s ministry zahraničí globální aliance pro poražení IS

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vystoupil na setkání ministrů zahraničí států, které se podílí na globální koalici s cílem porazit organizaci Islámský stát (IS). „Udělali jsme obrovský pokrok. IS ztratil kontrolu nad územím, které kdysi držel, ale hrozba terorismu zůstává,“ uvedl Stoltenberg.

  „Právě proto NATO nadále podporuje mezinárodní boj proti terorismu a je připraveno zintenzivnit své úsilí. Rozhodli jsme se posílit výcvikovou misi NATO v Iráku,“ dodal Stoltenberg. Poznamenal, že je důležité pokračovat v úzké spolupráci a v konzultacích s globální aliancí a iráckou vládou. Setkání se účastnilo více než 35 ministrů zahraničí.

  Kam dál?
  Koronavirus pomáhá Islámskému státu, říká velitel norského kontingentu v Iráku (14.5. 2020)

  Zdroj: NATO

  ---

  Američtí vojáci přijíždějící na Havaj jsou osvobozeni od karantény

  Američtí vojáci, kteří přijíždí na Havaj, nebudou podléhat státnímu pravidlu karantény, ale budou se řídit zvláštním příkazem omezujícím jejich pohyb. Americké tichomořské velení, které dohlíží na operace ve státě Havaj, uvedlo, že jeho vlastní směrnice o „omezení pohybu“ zakazují vojákům pohyb na 14 dní s výjimkou cesty na místa, která jsou považovaná za nezbytná, jako jsou obchody s potravinami, lékárny nebo návštěvy lékařů.

  Generál Kenneth Hara, velitel pro reakci státu na koronavirus, řekl, že příjezd vojáků na Havaj v oficiálních záležitostech je považován za „cestu nezbytnou pro kritickou infrastrukturu.“ Vojenský řád je méně restriktivní než požadavky na příjezd civilních obyvatel a turistů, kteří jsou povinni zůstat v karanténě po dobu 14 dní.

  Kam dál?
  USA: Zákaz pohybu na základnách kvůli covid-19 se zruší dříve, než se očekávalo (28.5. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media