Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americká armáda žádá Německo o rozšíření syrské mise letounů Tornado

10. června 2019  17:12
Německé Tornado na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Americká armáda žádá Německo o rozšíření syrské mise letounů Tornado

O prodloužení misí leteckého průzkumu a tankování požádal německou armádu velitel amerického regionálního velitelství CENTCOM generál Kenneth McKenzie. Jednotky USA by měl bundeswehr podpořit konkrétně pokračováním v pozorovacích letech, tankováním za letu a vojenským výcvikem v Iráku, uvádí deník Der Spiegel.

Německá koaliční vláda se nicméně v loňském roce dohodla na ukončení těchto misí do října letošního roku. Koaliční partner vládních konzervativců (CDU/CSU), sociální demokraté (SPD), nedávno zdůraznil svůj odmítavý postoj k dalšímu prodlužování mise, která začala v roce 2015

Kam dál?
Technická závada opět zdržela letoun německé vládní letky (20.5. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Začalo největší cvičení NATO v Pobaltí

Na „největší sérii námořních cvičení v Baltském moři“ BALTOPS se připravily jednotky Spojených států a 18 evropských zemí. Manévry začínají v německém přístavu Kiel, dle údajů Severoatlantické aliance se do akce zapojí na 8 600 vojáků. Mimo jiné se zapojí také Švédsko a Finsko, které nejsou členskými státy NATO.

Do cvičení BALTOPS zasáhnou námořní, letecké i pozemní síly, bude nasazeno 50 ponorek a 40 letounů. Manévrů se dříve účastnilo i Rusko, ale od anexe Krymu v roce 2014 nebylo pozváno.

Kam dál?
V Baltském moři bude cvičit přes čtyřicet aliančních lodí (7.6. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Prokurátorka MTS tlačí na vyšetřování zločinů v Afghánistánu

Žádost o přehodnocení zamítavého stanoviska ve věci vyšetřování válečných zločinů v Afghánistánu podala hlavní prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (MTS) Fatou Bensouda. Tribunál měl vyšetřovat údajné zločiny spáchané všemi stranami téměř dvě desítky let trvajícího konfliktu. V dubnu byla žádost prokurátorky zamítnuta, nové podání bude projednáno soudním dvorem. Coby potenciální pachatele identifikovali prokurátoři Tálibán a jeho pobočky, afghánské orgány a členy ozbrojených sil USA a CIA.

Případ vyvolal silný odpor ze strany administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. USA odebraly vstupní vízum pro prokurátorku a pohrozily stejným postupem vůči zaměstnancům soudu.

Kam dál?
Americký vyslanec v Afghánistánu: Se stažením počkáme na spojence z NATO (6.6. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Pády vojenských dronů vzbuzují obavy ve Velké Británii

Každý měsíc se zřítí průměrně dva vojenské drony, uvádí výzkum Accidents Will Happen, který zpracovala aktivistická skupina Drone Wars UK. Zpráva vyvolává otázky ohledně bezpečnosti technologie v konfliktních zónách i civilním prostředí.

V průběhu posledních deseti let došlo k více než 250 nehodám s účastí velkého bezpilotního letounu, tvrdí studie. Britské ministerstvo obrany a zástupci průmyslu nyní usilují u regulačních úřadů o otevření britského vzdušného prostoru pro nový dron zvaný Protector. Ten by měl být využívaný k účelům výcviku a „obrany vlasti“, uvádí ministerstvo obrany.

Kam dál?
Japonsko omezilo přelety dronů nad vojenskými a olympijskými objekty (17.5. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Moskva odmítá obvinění USA z „nebezpečného“ leteckého manévru

„Letoun P-8A Poseidon letící v mezinárodním vzdušném prostoru nad Středozemním mořem byl pronásledován ruským strojem Su-35, stalo se tak třikrát během 175 minut,“ uvedla Šestá flotila Spojených států s tím, že jedno z pronásledování, které trvalo zhruba 28 minut, „bylo označeno za nebezpečné, z důvodu rychlého průletu stroje Su-35 přímo před letounem Poseidon, což vystavilo naše piloty a posádku riziku.“ Očekáváme, že ruské stroje budou jednat v souladu s mezinárodními pravidly, stojí v prohlášení.

„Pánové, měli byste se uklidnit a zvyknout si. Bůh vás chraň před jakoukoliv provokací, mohli byste být sestřeleni. Vše bude provedeno v souladu s mezinárodním právem,“ reagoval ruský zákonodárce a člen výboru Státní Dumy pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič.

Kam dál?
Letadla NATO v Pobaltí opět startovala k ruským narušitelům (28.5. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.