Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zpráva: Německo letos výrazně zvýší výdaje na obranu

17. května 2019  19:34
Němečí a američtí vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: DVIDS

Zpráva: Německo letos výrazně zvýší výdaje na obranu

Německo je v tomto roce připraveno výrazně zvýšit výdaje na obranu, informovala tisková agentura DPA. Zvýšením o 5 miliard eur by měl rozpočet stoupnout na 47,4 miliard, což by znamenalo největší zvýšení obranných výdajů od konce studené války. I přesto by výsledný obranný rozpočet představoval jen 1,35 % HDP, tedy významně pod hranici 2 %, k níž se zavázali členové Severoatlantické aliance.

Pokud se informace potvrdí, jednalo by se o ústupek požadavkům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tlačí evropské státy ke zvyšování výdajů na hranici 2 %. Trump za nedostatečné výdaje na obranu kritizoval zvláště právě Německo.

Kam dál?
Německo se v NATO chová „pokrytecky“, říká americký velvyslanec v Berlíně (9.5. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Stíhačky NATO vzlétaly kvůli ruským letounům v Pobaltí

Stíhačky Severoatlantické aliance musely vzlétat dvakrát ve dvou dnech, aby zadržely ruská letadla u baltského pobřeží, uvedlo britské ministerstvo obrany. Britské stíhačky Typhoon nejprve vzlétaly kvůli dvěma ruským stíhačkám Suchoj SU-27 a letounu IL-22, které letěly do Kaliningradu. Druhý den je opět doprovázely, když se stejná formace vracela zpět do Ruska. Podle velitele vzdušných sil se však ruští piloti chovali „klidně a profesionálně“.

„RAF Typhoon hlídají baltskou oblohu a poskytují rychlou odpověď na jakékoli přiblížení k vzdušnému prostoru NATO,“ uvedl vysoce postavený úředník z ministerstva obrany Mark Lancaster. Jednalo se o první incident od doby, kdy Velká Británie přebrala velení mise NATO v Estonsku.

Kam dál?
Stíhačky NATO v Pobaltí zachytily tři ruská letadla v jednom týdnu (27.2. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Japonsko omezilo přelety dronů nad vojenskými a olympijskými objekty

Japonsko přijalo zákon, který zásadně omezuje létání s drony nad armádními objekty a místy, kde se v roce 2020 budou konat olympijské hry. Vláda zavedla tato opatření jako prevenci proti terorismu. Navazují na již existující zákon, který z bezpečnostních důvodů zakazuje drony například nad císařským palácem.

Opozice zákon kritizuje, jelikož podle ní omezí svobodu tisku a poškodí média. Legislativa zakazuje létaní s drony všem soukromým osobám, s výjimkou předchozího povolení úřadů, o něž mohou žádat i mediální společnosti.

Kam dál?
Japonsko posílilo obranu zřízením základen na jižních ostrovech (2.4. 2019)

Zdroj: Japan Times (Japonsko)

---

Kongres neschválil válku s Íránem, říká jeho předsedkyně

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nemá souhlas kongresu k válce s Íránem, prohlásila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Pelosi však souhlasí s prezidentem Trumpem, který podle nejnovějších informací nechce vstupovat do války s Íránem a preferoval by diplomatické řešení.

Prezidentská administrativa zatím odmítala kongres seznámit s informacemi ohledně Íránu, stejně jako v případě Venezuely nebo Severní Koreje. „To není správný systém, protože máme zodpovědnost – podle Ústavy je zodpovědností kongresu vyhlašovat válku,“ uvedla Pelosi.

Kam dál?
Bílý dům aktualizuje bojové plány proti Íránu (14.5. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Estonská vláda schválila přístupový protokol Severní Makedonie k NATO

Estonská vláda schválila přístupový protokol, na jehož základě by se měla Severní Makedonie připojit k Severoatlantické alianci. Makedonská vláda schválila protokol na konci ledna a nyní se čeká na ratifikaci všech členských států NATO.

Druhým v pořadí, kdo smlouvu ratifikoval bylo Řecko. Po schválení všemi členy Aliance se Severní Makedonie stane třicátým členem NATO.

Kam dál?
Estonská prezidentka se setkala s veliteli NATO (16.5. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.