Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izrael se zúčastní schůzky výboru NATO

20. května 2019  17:38
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Zástupce izraelského NGŠ se zúčastní schůzky výboru NATO

Do Bruselu zavítá zástupce izraelského náčelníka generálního štábu generálmajor Eyal Zamir, aby reprezentoval Izrael na schůzce vojenského výboru Severoatlantické aliance. Kromě vysoce postavených důstojníků aliančních zemí se schůzky nejvyššího vojenského orgánu organizace zúčastní také představitelé států blízkovýchodního dialogu NATO, včetně Egyptu a Jordánska.

Kam dál?
Izrael loni vyvezl zbraně za 7,5 miliardy dolarů (18.4. 2019)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Letecký útok USA zabil 8 policistů, říká afghánská vláda

Nejméně osm policistů zabil letecký útok Spojených států na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand, uvedl mluvčí guvernéra provincie Omar Zwak. Za „tragickou událost“ označil oběti na straně policie mluvčí americké armády plukovník David Butler. K neštěstí mělo dojít poté, co afghánské bezpečnostní síly požádaly USA o leteckou podporu v operaci proti hnutí Tálibán.

„Požadovaná podpora byla vyřízena s afghánskou koordinační jednotkou, aby bylo zajištěno, že v oblasti nejsou žádné spřátelené síly. Ohlásili a potvrdili (Afghánci), že v oblasti takové síly nejsou,“ konstatoval Butler. „Bohužel tomu tak nebylo, což vyústilo v tragédii. Při útocích byli zabiti afghánští důstojníci spolu s bojovníky Tálibánu,“ uzavřel plukovník.

Kam dál?
Dokud budou v Afghánistánu povstalci, neodejdeme, říká americký generál (10.5. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Analytik: USA mají vojenskou moc, Írán by při konfrontaci spoléhal na milice a zástupné střety

Pravděpodobnost možné vojenské konfrontace mezi Spojenými státy a Íránem narůstá, zvýšené riziko hrozí jednotkám v Iráku a Sýrii a námořním trasám v Perském zálivu, tvrdí představitelé USA. „Íránu se nabízí mnoho způsobů úderu, nicméně co se týče zástupných konfliktů, vystupují zde húsijští rebelové v Jemenu a Lidové mobilizační síly v Iráku,“ uvádí analytik think tanku Stratfor Sim Tack.

Zástupné regionální konflikty a milice představují daleko největší aktiva Íránu, ovšem při porovnání 13 000 amerických letounů s 509 zastarávajícími íránskými stroji mají USA pod kontrolou vzduch i moře, píše server Fox News.

Kam dál?
Kongres neschválil válku s Íránem, říká jeho předsedkyně (17.5. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Technická závada opět zdržela letoun německé vládní letky

Chyba na motoru jednoho z vládních letounů zapříčinila zpoždění spolkového ministra zahraničí Heiko Maase při cestě do Bulharska. Stárnoucí flotila převážející nejvyšší politické představitele Německa již musela čelit řadě problémů. Došlo k selhání přídavné turbíny, která zásobuje motory letounu stlačeným vzduchem, tuto závadu museli vyřešit technici, uvedl pilot stroje.

Kam dál?
Německo: Ministryně obrany ocenila posádku vládního letounu po jeho nouzovém přistání (17.4. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bavorsko je první spolkovou zemí Německa s vlastním plukem

Službu nového bavorského zemského pluku bundeswehru slavnostně zahájila ve městě Roth spolková ministryně obrany Ursula von der Leyen. V současnosti je jednotka tvořena 400 vojáky, většinu z nich představují rezervisté. Jejich úkoly spočívají mimo jiné v zajištění bezpečnosti vojenských a civilních zařízení, poskytování pomoci v případě katastrof a ochraně civilistů. První zemský pluk v Německu také posiluje funkci bundeswehru na poli vnitřní bezpečnosti.

Kam dál?
Zpráva: Německo letos výrazně zvýší výdaje na obranu (17.5. 2019)

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.