natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • ANALÝZA: Selhává ukrajinský letní útok? Ke zklamání není důvod

    13. července 2023  18:48
    Obavy, že ukrajinská protiofenzíva nejde podle plánu a osvobozování okupovaných území postupuje příliš pomalu, jsou podle analytika Zdeňka Kříže z Masarykovy univerzity v Brně naprosto liché. Kyjev podle něj postupuje chytře a zatím postupně decimuje ruskou palebnou sílu. „Útoky ve stylu lehké kavalerie, byť vypadají dobře ve filmech, dávno vyšly z módy,“ konstatuje.  

    Ukrajinská protiofenzíva. Trofejní ruský těžký raketomet TOS, který ukrajinští obránci ukořistili. | foto: @DefenceU

    Bylo málo pravděpodobné, že se Ukrajinci budou snažit prolomit ruskou obranou koncentrovaným úderem mechanizovaných a tankových formací, protože na moderním bojišti je pro útočníka tento styl válčení velmi riskantní.

    ANALÝZA: Konec manévrové války? Ukrajinské bojiště je pro ni nebezpečné

    Zvláště když nemá ani vzdušnou převahu a natož nadvládu. V polovině června jsem nastínil, že spíše než o jednorázový protiútok můžeme od Ukrajiny očekávat delší útočnou kampaň skládající se z více útočných operací, která bude vedena odlišným stylem než například operace Desert Storm.

    V její úvodní fázi bude Ukrajina vytvářet příznivé podmínky pro zasazení hlavního úderu, který bude jinde, než jej všichni očekávají. A vojenští komentátoři a ruské velení jej z dobrých důvodů očekává na jihu ve směru na Melitopol, Berďansk nebo Mariupol.

    Zároveň se dalo očekávat, že vzhledem k úrovni výcviku ukrajinských formací v provádění kombinovaných operací, poměru sil na frontě a ruské letecké převaze, budou tempa ukrajinského denního postupu mnohem pomalejší, než řada optimistů očekávala.

    Útoky budou vedeny menšími formacemi na více osách postupu. Půjde o desítky až stovky malých řezů.

    Útoky budou vedeny menšími formacemi na více osách postupu. Půjde o desítky až stovky „malých řezů“. Jinými slovy „blesková válka“ se konat nebude.

    A v neposlední řadě bylo zdůrazněno, že minová pole a prostředky dálkového zaminování, které má pravděpodobně k dispozici i Rusko, budou ukrajinský postup komplikovat.

    Ukrajina zahájila dle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové aktivní útočné operace 24. června 2023 v oblastech Orikchovo-Vasylivka, u Bachmutu, Bohdanivky, Jahidneho, Kliščivky i Kurďumivky. Jak se tedy vyvíjí situace na bojišti v polovině července 2023?

    Fronta se roztahuje do šířky

    Podle přehledů ISW je hlavní ukrajinské úsilí napřeno v oblastech Bachmutu, západně od Doněcka v oblasti Vuhledaru a v záporožské oblasti ve směru na Tokmak - Melitopol.

    Zároveň ukrajinské velení využilo, že ruské síly zničily Kachovskou přehradu a začalo připravovat vybudování předmostí na levobřežní Ukrajině na dolním toku Dněpru naproti Chersonu. Tím se fronta, které musí ruské velení věnovat pozornost, roztahuje do šířky, což hraje ve prospěch Kyjeva.

    Ukrajinská vojska mohou manévrovat na kratších vnitřních komunikačních liniích a snáze koncentrovat síly a prostředky na operačních směrech, na kterých hodlají provádět aktivní útočné operace.

    Až terén vyschne a bude dobyto město Olešky, bude možné z rozvíjet z předmostí útok do týlu ruské grupirovky na jižní Ukrajině případně přímo proti Perekopské šíji.

    Podle informací z webu Deep State v oblasti Lobkove – Pyatichatky na západním křídle linie v Záporoží postoupily ukrajinské síly na frontě široké přibližně 8 km 3-5 km do hloubky. K silnici spojující Vasilivku a Tokmak, jejíž ovládnutí je pro ukrajinské velení významné, ale zbývá o něco více než 10 km.

    Také ve směru Novodanilivka – Robotine, který se nachází ve směru na Tokmak, se podařilo Kyjevu postoupit do hloubky o 3-4 kilometrů v šířce 9-10 kilometrů. Do Tokmaku ale nadále zbývá cca 25 km v terénu, který je vzhledem ke své charakteristice výhodný pro obránce.

    Dílčí územní zisky se podařilo získat v oblasti Rivnopil - Makarivka. V posledních dnech ukrajinská vojska úspěšně postupují v úporných bojích na blízkých přístupech a křídlech Bachmutu. A jak již bylo zmíněno, na levém břehu delty Dněpru naproti Chersonu Ukrajina vytváří podmínky pro vybudování předmostí.

    Územní zisky nejsou nyní tak podstatné

    Suma sumárum dle ISW ukrajinské síly do 10. července osvobodily 252 čtverečných kilometrů okupovaného území, což není nijak impozantní. Není to ale ani v této etapě tak důležité.

    Vzhledem k všeobecně známému faktu, že Ukrajina nemá vzdušnou převahu, probíhá opotřebení ruských sil, likvidace jejich systému velení a řízení a rozvrácení ruské logistiky palebnými údery dělostřeleckého a raketového vojska. Jde především o systémy M142 HIMARS a jeho klony a západní dělostřelecké systémy jako jsou M777, Krab, PzH 2000, M109, Archer a další.

    Údery prováděné leteckými silami střelami vzduch-země (Storm Shadow atp.) mimo účinný dosah dělostřelectva a raketového vojska jsou podle všeho méně četné. Jde o druh bojové činnosti, který vyžaduje pečlivé plánování a ani tak není pro útočníka bez rizika.

    Desert Storm se pro některé málo kvalifikované vojenské komentátory překvapivě nekoná.

    Ztráty proudových letadel, kterých nemá Kyjev nazbyt, je to poslední, co by ukrajinský generální štáb mohl potřebovat. Jenom výčet použitých palebných prostředků umožňuje učinit prostý závěr, že Ukrajina má dostatečné kapacity pouze pro likvidaci cílů v taktické hloubce protivníkovy sestavy. V operační hloubce může účinně zasahovat ruské cíle pouze selektivně (například pomocí Storm Shadow) a ve strategické vůbec.

    ANALÝZA: Ukrajinská letní útočná kampaň začala, jedna operace nebude stačit

    Tedy pokud nebudeme brát v potaz rušivé útoky drony na Moskvu. Proto probíhá tato fáze operace mnohem pomaleji, než by ji proti ruské armádě byly schopné vést Spojené státy. Desert Storm se pro některé málo kvalifikované vojenské komentátory „překvapivě“ nekoná.

    Jenom pro srovnání si připomeňme některá základní fakta k operaci Desert Storm. V ní koaliční síly nasadily 2 330 letadel. Tyto prostředky provedly více než 100 000 bojových letů, při kterých svrhly 88 500 tun bomb v rámci vytváření prostředí vhodného pro úder mechanizovanými silami.

    Letecká kampaň trvala 43 dní, aktivní fáze pozemní kampaně potom necelých pět posledních dní. Prioritním cílem vzdušných úderů, po vyčištění cesty iráckým systémem protivzdušné obrany (PVO), byly irácké prostředky velení a řízení vojsk, raketové síly, logistika a vojsková PVO. Teprve potom dostaly svůj díl irácké mechanizované a tankové formace.

    Je pravdou, že irácké síly byly tehdy početnější než dnešní ruské vyčleněné pro válku s Ukrajinou, avšak rozdíl nebyl nijak dramatický.

    Kdo nerealisticky očekával z ukrajinské strany v rámci letní útočné kampaně něco podobného, musí být přirozeně zklamán. Po fázi velkých očekávání obvykle přichází velká zklamání. Tak už je to na světě zařízeno.

    V rámci prvního měsíce letní útočné kampaně ukrajinské velení zatím nasadilo části 23., 31., 33., 47. mechanizované a 37. brigády námořní pěchoty. I když zohledníme, že se zcela jistě nepodařilo identifikovat všechny nasazené ukrajinské svazky, jde pravděpodobně o zlomek všech manévrových formací, které má ukrajinské velení k dispozici. Odhady v tisku hovoří o 9-20 brigádách.

    ANALÝZA: Kolik sil shromáždila Ukrajina pro letní kampaň?

    Já jsem došel analýzou otevřených zdrojů před čtvrt rokem k závěru, že jich je mnohem více. Kolem 30 nyní a dalších 30 ve výstavbě. Menší část z nich je již přirozeně vázána na frontě.

    Podle dostupných obrazových záběrů byly ukrajinské útoky vedeny obvykle v síle zesílené čety a maximálně mechanizované roty. Z toho podle mého soudu vyplývá, že jsme zatím viděli průzkum bojem a údery za účelem formování bojiště.

    Smyslem průzkumu bojem bylo získat informace o stavu ruské obrany a taktice, kterou si ruské velení připravilo. Operační zámysl věrohodně míněných formovacích úderů na významných operačních směrech spočíval ve vázání ruských záloh, přinucení ruského velení manévrovat silami a tím oslabovat jiné operační směry.

    Pokud jsem něco nepřehlédl, nikde jsme neviděli pokus o průlom ruské obrany koncentrovaným úderem alespoň v síle mechanizovaného praporu.

    Ukrajinci likvidují ruskou techniku

    Jaká zjištění tyto bojové operace přinesly? Přestože jsou ruské obranné linie zatím dostatečně nasyceny živou silou a bojovou technikou, ruské síly rychle ztrácejí bojeschopnost. Ruské jednotky nejsou rotovány a nedochází k nahrazování ztrát.

    V duchu sovětské tradice jsou spotřebovány v boji. Jak nedáno informovala britská rozvědka, ruské síly na Ukrajině měly ztratit až polovinu své bojové kapacity. Zároveň se uvádí, že na Ukrajině je nasazeno 90 % operačně způsobilých jednotek ruských pozemních sil.

    Britská rozvědka tvrdí, že Rusko ztratilo za celou dobu války přibližně 2 500 tanků, avšak vyrábí jich nanejvýše kolem 200. Dále tvrdí, že Rusko spotřebovalo přibližně 10 milionů dělostřeleckých granátů, ale produkuje jich údajně maximálně 1 milion ročně.

    Jiné odhady ruských ztrát jsou ještě o něco vyšší. Ukrajinský generální štáb uvádí, že Rusko od začátku své agrese ztratilo více než 4 000 tanků, téměř 8 000 obrněných vozidel a 4 370 děl a téměř 668 raketometů.

    Také podle projektu Oryx jdou vizuálně potvrzené ruské ztráty do tisíců kusů těžké bojové techniky. U tanků uvádí 2 103, u obrněných vozidel různých kategorií přibližně 4 000, u děl téměř 700 a u raketometů přibližně 230.

    Za poslední měsíc potom Rusko podle ukrajinských údajů ztratilo 157 tanků, 357 obrněných bojových vozidel, 659 děl, 77 raketometů a 10 vrtulníků.

    Dle všech standardů jde na poměry západních armád o ztráty zbavující bojeschopnosti. A ani Rusko, které zdědilo obrovský vojenský arzenál „mírumilovného“ Sovětského svazu, si je nemůže dovolit donekonečna.

    Dle všech standardů jde na poměry západních armád o ztráty zbavující bojeschopnosti. A ani Rusko, které zdědilo obrovský vojenský arzenál „mírumilovného“ Sovětského svazu, si je nemůže dovolit donekonečna.

    Právě rychlá ztráta bojeschopnosti ruských sil za přibližně měsíc vedení ukrajinského útoku je mnohem významnějším výsledkem než osvobození 253 km čtverečných území.

    Kdo ve válce zničí ozbrojené síly protivníka, získá nakonec vše. Ukrajinské velení postupuje dle všeho správně, když se prioritně zaměřuje na zničení ruských vojsk.

    Ukrajinci za cenu vlastních ztrát na živé síle (odhadem vyšší stovky) a bojové technice (vyšší desítky) zjistili, že ruské jednotky vybudovaly před svými obrannými liniemi mnohem rozsáhlejší minová pole, než se původně předpokládalo.

    Americké rozhodnutí poskytnout Ukrajině kazetovou munici by mohlo být součástí opatření, jak se s ruskými minovými poli vypořádat. Některé typy kazetové munice jsou totiž k vytváření průchodů v minových polích vhodné.

    Rusové spoléhají na dělostřelectvo

    Rusové zřídili vysoce mobilní skupiny vybavené protitankovými řízenými střelami instalovanými na lehkých terénních automobilech, které používají proti ukrajinským formacím, jež se snaží minová pole překonat nebo v nich uváznou. Prioritně ničí ukrajinská ženijní vozidla, což je standardní součástí operačních postupů vyspělých armád.

    Aktivizovalo se ruské vojskové letectvo, které dle ruských vojenských blogerů za cenu ztráty několika cenných bitevních vrtulníků Ka-52 zlikvidovalo několik ukrajinských útočných skupin v síle zesílené mechanizované čety až roty.

    Pokud jsou ruská minová pole postřelována dělostřelectvem a ruské obranné linie hájeny vycvičenými a odhodlanými obránci, jsou ruské síly zatím schopny rozvrátit ukrajinské útočné operace a zabránit průlomu.

    Cenou ale jsou vysoké ztráty. Zvláště bolestivé je to pro Moskvu v případě dělostřelectva, které je vystaveno ukrajinské protibaterijní palbě. Ta je nyní dle všeho mnohem účinnější než v nedávné minulosti.

    Pokud vyjdeme z dat ukrajinského ministerstva obrany, a žádné lepší informace nejsou dostupné, tak zajímavým jevem od konce června je podstatný nárůst ztrát ruských dělostřeleckých systémů. Pohybují se přibližně v rozmezí 15-40 denně, což je zhruba dvojnásobek počtu, který byl typický pro duben.

    „Dělostřelectvo je tím druhem vojsk, na které ruská doktrína válčení tradičně spoléhá. Pokud se podaří jeho schopnosti eliminovat, bude mít Moskva velké problémy.“

    Podle ukrajinských údajů jde přibližně o 700 kusů za poslední měsíc. Logickým závěrem je, že ukrajinský průzkum bojem a útočné operace, který ukrajinské síly provádějí, nutí ruské velení častěji nasazovat dělostřelectvo. Ukrajinské velení se potom na jeho ničení prioritně zaměřuje.

    A dělostřelectvo je tím druhem vojsk, na které ruská doktrína válčení tradičně spoléhá. Pokud se podaří jeho schopnosti eliminovat, bude mít Moskva velké problémy.

    V pásmech útoku se tempo ukrajinského denního postupu pohybuje někde přibližně kolem 0,5 km za den. Podle všech měřítek minulých válek jde o tempo velmi pomalé. Je ale přesto rychlejší, než jaké předvedla v této válce na Donbase „druhá armáda světa“ po selhání jejího pokusu bleskově obsadit Kyjev.

    Kyjev nezkouší průlom za každou cenu

    Důležitým poznatkem je, že ukrajinské velení není ochotné vrhat síly a prostředky do útoku na předem připravenou obranu protivníka a pokoušet se ji prolomit za každou cenu. Místo toho manévruje silami a „zkouší bodákem“, na jak silný odpor narazí.

    Další fáze letní útočné kampaně přijde tehdy, až se pro ni připraví příznivé podmínky. Kdy a kde to bude, je informace, kterou se snaží ukrajinský generální štáb zachovat v tajnosti co možná nejdéle. Svými opatřeními brání tomu, aby jakýkoli analytik vyvodil správný závěr o ukrajinském zámyslu.

    Obecným předpokladem k jejímu zahájení je eliminace ruských systémů velení a řízení, prostředků radioelektronického boje, dělostřeleckých a raketových systémů, odříznutí bojiště od ruské logistiky a odepření přístupu ruskému letectvu do oblasti, ve které je útok zamýšlen.

    Pokud se takové podmínky nepodaří vytvořit, je rozhodně správným rozhodnutím uchovat vlastní vojska bojeschopná, pracovat na jejich výcviku a nenechat je vykrvácet kvůli ničemu.

    Velkou neznámou je poměr sil mezi ukrajinskými a ruskými silami na bojišti. Vzhledem k omezeným silám, které dosud ukrajinské velení pro útok vyčlenilo, je pravděpodobné, že Ukrajina nemá zatím na jihu převahu ani v živé síle a ani v bojové technice, která by jí umožnila přejít do další fáze.

    To by se ale mohlo rychle změnit, pokud se ukrajinské velení rozhodně nasadit početné zálohy, jejichž výcvik probíhá jak na Ukrajině, tak na Západě. Pro průběh ukrajinské letní útoční kampaně je důležité, jak se vyvíjí dynamika poměru sil mezi ukrajinskými a ruskými ozbrojenými silami. V čí prospěch vlastně pracuje čas. To s jistotou nevíme.

    „Ruské síly na Ukrajině dle všech indicií postupně erodují pod ukrajinskými palebnými údery a bez přísunu živé síly a bojové techniky se dříve či později zlomí.“

    Pokud Rusko urychleně nespustí další vlnu mobilizace, lze se domnívat, že čas pracuje pro Ukrajinu. Ruské síly na Ukrajině dle všech indicií postupně erodují pod ukrajinskými palebnými údery a bez přísunu živé síly a bojové techniky se dříve či později zlomí.

    Moderní ruská armáda je jen přízrak

    Půjde o to, zda bude mít Ukrajina dost munice na množství cílů, které jí ruské velení poskytuje. A vzhledem k západním dodávkám a učiněným příslibům to zatím vypadá, že munice bude mít dostatek.

    V neposlední řadě i munice kazetové, která je ideální k řešení palebných úkolů, které nyní před ukrajinskými vojsky stojí. Pokud by ještě Západ poskytl Kyjevu rakety ATACMS, pravidla hry v této válce by se zase změnila. Kyjev by snáze dosáhl na cíle v operační hloubce.

    Ať tyto rakety Ukrajina dostane nebo nedostane, pokud jsou čísla ukrajinského generálního štábu o ruských ztrátách přibližně správná a veřejně komunikovaná data západními zpravodajci přesná, bude ruská grupirovka na jihu připravena ke zničení během jednoho až dvou měsíců.

    Tedy pokud se někde nevynoří ta imaginární moderní ruská armáda, o které „trolové z Petrohradu“ a ruští poskoci na Západě hovořili zhruba před půl rokem. A já si vsadím, že se žádné moderní ruské armády nedočkáme.

    O nejlepší formace Rusko přišlo na jaře a v létě 2022. Vycvičit nové je práce na léta.

    Oslabením ruských sil se vytvoří podmínky pro přechod do další fáze letní útočné kampaně, která po zničení palebných prostředků protivníka přejde k osvobozování ukrajinského území.

    Jisté je pouze, že okno příležitostí k vedení aktivních útočných operací se Kyjevu uzavře někdy na přelomu října a listopadu. A do té doby se stane ještě mnohé.

    Zatím mají důvod být z průběhu první fáze ukrajinské letní útočné kampaně zklamaní pouze ti vojenští komentátoři, kteří očekávali útok ve stylu operací Gelb, Overlord anebo Desert Storm.

    Střízlivě uvažující analytici překvapení nejsou. Útok je konec konců přenesením palby vpřed, zničením protivníka a teprve poté obsazením určitého prostoru. Útoky ve stylu lehké kavalerie, byť vypadají dobře ve filmech, dávno vyšly z módy.

    Zdeněk Kříž

    Autor působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně.

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media