A na straně druhé záměrně opomíná, že obrana žádné peníze na úkor jiných resortů nedostává. Naopak. Země po letech splácí armádě svůj vlastní vnitřní dluh, k jehož splacení se opoziční lídři před lety sami opakovaně přihlásili a také zavázali.
Jen pro připomenutí. Byl to právě současný předseda poslaneckého výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO), který coby předchozí ministr obrany válčil o slíbené miliardy na modernizaci armády.
Těžká brigáda zůstává prioritou, nákup stíhaček ji neohrozí, ujistil Řehka |
V době pandemie covid-19 musel spolknout hořkou pilulku a oželet 10 miliard na investice, které vláda jeho resortu škrtla jako úlitbu komunistům za jejich podporu schválení celému státnímu rozpočtu.
Podle Metnara rozhodnutí o amerických stíhačkách přichází v nejnevhodnější dobu, kdy se škrtají peníze ve školství a v důchodovém systému. Expremiér Andrej Babiš (ANO) pak vládě spílá, aby rozhodnutí o nákupu F-35 o dva roky odložila.
„Ve Sněmovně chce vláda zvýšit daně naprosto všem, schvalují rozpočet na příští rok, kde osekají zdravotnictví, školství, sport a vlastně všechny resorty. Celá republika bude stagnovat. Obírají důchodce a jako důvod uvádějí, že nemají peníze, ale obrana si vydupe nákup letadel za stovky miliard. Nedává to vůbec smysl,“ zlobil se Babiš.
Lídři strany zpochybňují dvouletou práci expertní komise na vojenském doporučení armády, které přitom před lety sami zadali. Ano, najít nejvhodnější řešení taktického letectva po skončení pronájmu letounů zadal tehdejší ministr Metnara za vlády ANO. A nutno poznamenat, že velmi správně a v dostatečném předstihu.
O nějakém politickém tlaku na to, jak by vojenské doporučení mělo vypadat, se tedy nedá vůbec hovořit. Naopak. Ví to nejen současná opozice, ale i současná vláda, která postupuje přesně podle doporučení vojáků.
ANO nezpochybňuje, že stroje F-35 jsou nejlepší, ale stěžuje si, že se vedení obrany ani nesnažilo jednat s jinými potenciálními dodavateli „podobných“ strojů a ve veřejném prostoru tak vyvstala řada otázek a spekulací.
Zlobí se, že opozice neměla k dispozici jasné srovnání dat různých systémů a jasné vysvětlení, proč se vláda rozhodla právě pro americké stroje.
Jenže i v tom případě má pozice v čele s ANO máslo na hlavě. Jasné srovnání obrana má už delší dobu, právě díky vojenskému doporučení, které možnosti i s posvěcením zahraničích expertů důkladně analyzovalo.
F-35 vyjdou do roku 2069 na 322 miliard. Cena za jiné stroje je podobná |
Tvrdá data ale ministerstvo nevypustilo logicky hned na veřejnost, ale nechávalo si je v utajeném režimu. Právě kvůli konkurenčnímu boji výrobců, aby nemohli reagovat na nabídku ostatních a přispěchat se zaručeně nejvýhodnější vlastní.
A že nikdo s lídry nekomunikoval? Také nesmysl. Ministryně obrany Jana Černochová před časem pozvala top management ANO - Andreje Babiše, Lubomíra Metnara i Karla Havlíčka na schůzku, kde jim chtěla s armádními experty celý projekt detailně vyložit. Pozvání přijali, domluvili se dokonce na přesném termínu, aby pár hodin před schůzkou odřekli a vyslali náhradníky.
Z top trojky přišel jen Metnar, který stejně jako nyní nesněmovní opoziční SOCDEM neustále zmiňuje aroganci a volá po pečlivém uvážení a konstruktivní diskuzi o stíhačkách.
Za sociální demokraty se nejhlasitěji proti americkým strojům ozývá její mistopoředseda Lubomír Zaorálek. Ten neváhal v „tažení proti americkým stíhačkám“ využít dezinterpretace i vyloženě mylné údaje. Kritikem modernizace armády je už dlouho.
Tvrdí, že „stovkami miliard budeme platit něco, co nyní vůbec nepomůže naší bezpečnosti“, protože všechny letouny dostaneme až v roce 2035. „Tato vláda hazarduje s bezpečností i ekonomikou země,“ spílá rozhodnutí.
Jak se válčilo o stíhačky před 20 lety. ČSSD chtěla koupit letouny na dluh |
Dobré je v tomto ohledu připomenout, že to byla jeho sociální demokracie, která před dvaceti lety tvrdě prosazovala nákup 24 letounů Gripen za 60 miliard korun. Financovat je chtěla nejprve na úvěr a poté výnosy z privatizace. Pak nakonec rozhodla o pronájmu pouhých 14 strojů jako o provizoriu.
A je dobré také připomenout, že právě Zaorálek v době propukající covidové pandemie jako ministr kultury zpochybňoval výdaje na obranu a naše závazky k vlastní obraně i spojenců. „Hrozí nám, že budeme narvaní klasickými zbraněmi za spoustu miliard a budeme naprosto bezmocní proti aktuálním hrozbám,“ prohlašoval v Právu 18. března 2020.
Byl jedním z těch, kteří kdysi přišli s provizorním pronájem strojů Gripen. Dočasným řešením, které ovšem trvá už takřka dvacet let.