Američané chtějí ze Saúdské Arábie

Vydáno 01.05.2003
Washington - Spojené státy oznámily, že stáhnou většinu svých vojenských jednotek ze Saúdské Arábie. Toto rozhodnutí potvrdil při své cestě na Střední východ americký ministr obrany Rumsfeld během konference se saúdským ministrem obrany princem Sultánem.  
Od Války v Zálivu v roce 1991 přitom měli Američané v Iráku rozmístěno nejméně 5 tisíc vojáků. Tento počet při nedávné válce proti Iráku stoupl až na 10 tisíc mužů.

Američané i Saúdové zřejmě dospěli k názoru, že politická cena přítomnosti amerických jednotek v Saúdské Arábii převyšuje její vojenský význam.

Odchod amerických jednotek může však znamenat i radikálnější změnu vztahů mezi USA a jeho arabským spojencem. Například blízkovýchodní analytik BBC Roger Hardy uvedl, že se může jednat o "krok mimořádné politické i vojenské důležitosti".
Nejen extrémisté jako Usáma bin Ládin vidí v americké přítomnosti v Saúdské Arábii a arabském světě symbol podřízenosti Spojeným státům a Západu. Odchod amerických jednotek pravděpodobně zvýší popularitu saúdského korunního prince Abdulláha, který už delší dobu usiluje o jejich stažení.

Už tak značně pragmatická americko-arabská spojenectví jsou po 11. září 2001 a následném vývoji daleko více destabilizovaná, než kdy předtím. Mezi Rijádem a Washingtonem však už nejednou zavládlo zvýšené napětí - například v souvislosti s Bushovou podporou izraelskému premiérovi Šaronovi či s nedávnými výhružkami USA na stranu Sýrie. Američané zase Saúdskou Arábii podezřívaly z podpory islámského radikalismu.

Ohledně budoucích americko-saúdských vztahů je však třeba brát ohled i na fakt, že USA budou i v budoucnu potřebovat vojenské základny v oblasti Perského zálivu. Také zdejší naleziště ropy pro ně jen stěží ztratí svůj strategický význam.

Rovněž Saúdové budou mít i v budoucnu zájem na silném hospodářském partnerovi (jakým USA jsou) a případně i na americké vojenské ochraně.
Marek Čejka, Mezinárodní politologický ústav MU v Brně