13.07.2009 - Poznámky srbských vysokoškoláků k operaci Allied Force

Srbští studenti: intervence NATO smysl neměla
Vážení čtenáři, v uplynulých týdnech jsme vám nabídli pohledy nejrůznějších odborníků na operaci NATO "Alied Force" ve Svazové republice Jugoslávii, od které letos na jaře uplynulo deset let. Dnes tento cyklus uzavíráme, a to v poněkud netradičním stylu – nabízíme Vám na toto téma několik velmi otevřených pohledů z pera srbských vysokoškolských studentů, kteří se aktivně zaobírají bezpečnostní problematikou a zahraničními vztahy. Myslíme, že jejich perspektiva je pro pochopení složité situace na západním Balkánu velmi cenná. Podotýkáme, že se nejedná o názory ze strany radikálního tábora.

29.06.2009 - Komentář Srdjana Prtiny z Masarykovy univerzity

Vliv osamostatnění Kosova na situaci v Bosně a Hercegovině
Bosna a Hercegovina se aktuálně dostává na stránky médií v souvislosti se snahou premiéra Mustafy Mujezinoviće získat finanční zdroje z Mezinárodního měnového fondu a zabránit tak státnímu bankrotu.

30.4.2009 - Komentář Ándora Šándora a Jiřího Šedivého

Vojenský rozměr kosovské operace
Zásah v Kosovu byl pro Severoatlantickou alianci v krátké době další operací, kterou se snažila řešit konflikt na Balkáně a zároveň operací, která znamenala rozsáhlé použití síly, především vzdušných sil. Jak se na něj díváme s odstupem deseti let?

24.4. 2009 - Komentář Richarda Stojara z Masarykovy univerzity

Dopad intervence NATO v Kosovu na stabilitu regionu
Desáté výročí eskalace kosovské krize spojené s leteckými údery sil Severoatlantické aliance vůči srbsko-černohorské Svazové republice Jugoslávii umožňuje s časovým odstupem zhodnotit adekvátnost vojenského zásahu i přínosy a negativa, která s sebou ve vztahu ke stabilitě západobalkánského regionu tento zásah přinesl.

16.4. 2009 - Analýza Zorany Atanasović z bělehradského think-tanku CCMR

Vývoj vztahu srbské politické elity k NATO v letech 1999-2009
Severoatlantická aliance představuje na západním Balkáně od konce studené války bez diskusí nejdůležitějšího bezpečnostního aktéra. NATO hrálo významnou roli v konfliktech na Balkáně, s podporou Aliance byly realizovány dvě důležité mírové dohody - Daytonská a Ohridská, jakož i rezoluce OSN 1244.

24.3. 2009 - Analýza Jana Pelikána z Univerzity Karlovy

Kosovo: krize ještě zažehnána není?
V těchto dnech si připomínáme desáté výročí první operace NATO namířené proti suverénnímu státu - Svazové republice Jugoslávii, jíž vyvrcholila tzv. kosovská krize. Natoaktual.cz vám v následujících týdnech pravidelně přinese cyklus komentářů významných odborníků, kteří se zamyslí nejen nad dopady této intervence na vývoj v Kosovu, Srbsku a regionu, ale i nad celou řadou dalších souvisejících otázek. Náš speciální cyklus zahájíme pohledem doc. Jana Pelikána z FFUK, který ve svém příspěvku analyzuje východiska krize v Kosovu.