natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Z konfliktu v Afghánistánu by mohla těžit Čína

    29. ledna 2013  18:11

    Afghánská metropole Kábul | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Z konfliktu v Afghánistánu by mohla těžit Čína

    Čína byla v případě konfliktu v Afghánistánu po dlouhou dobu v roli pouhého diváka, nyní však s blížícím se odchodem zahraničních vojáků v roce 2014 své zapojení posiluje. Čínskou vládu láká obrovské nerostné bohatství země, nicméně obává se chaosu, který by mohl vzniknout po roce 2014.

    Čína, kterou západní země vidí jako potenciální stabilizační sílu v Afghánistánu, by se tak mohla stát v zemi hlavním vítězem – aniž by tu prolila krev nebo poskytla významnou pomoc.

    Peking již v létě 2012 podepsal strategické partnerství s Kábulem a slíbil vyškolit 300 afghánských policistů. Čína zároveň naznačuje, že je ochotná pomoci vyjednat mírovou dohodu.

    "Pokud v Afghánistánu bude víceméně stabilní situace, pokud se země stane relativně normálním státem Střední Asie, Čína z toho bude mít prospěch," tvrdí Andrew Small, odborník na Čínu z amerického think-tanku German Marshall Fund of the United States, podle něhož je Čína jediným aktérem schopným zaplatit investice, které jsou v Afghánistánu zapotřebí.

    Kam dál?
    Čína: Stabilizace Afghánistánu je zásadní diplomatickou výzvou (25.9. 2012)
    Čína podepsala s Afghánistánem smlouvu o spolupráci v oblasti bezpečnosti (24.9. 2012)
    Ať Rusko a Čína také platí na afghánskou armádu, vyzývá šéf NATO (20.4. 2012)

    Zdroj: Associated Press (USA)

    ---

    NATO chce vytvořit plán na kybernetickou obranu

    Severoatlantická aliance chce zapojit akademickou obec k získání více informací a znalostí o všech aspektech kybernetické obrany, jež mají umožnit přípravu plánu na řešení otázek spojených s kyberobranou na následujících deset let. S iniciativou přišlo Velitelství NATO pro transformaci (ACT), které je v rámci Aliance zodpovědné za nalézání a aplikace nových postupů.

    ACT chce během roku 2013 pořádat dvě akce, kde si zástupci členských států NATO, průmyslu a akademické sféry budou vyměňovat informace týkající se technických a operačních témat. První setkání se bude konat v dubnu ve městě Stavanger v Norsku a druhé v říjnu v Norfolku v USA.

    Kam dál?
    Odstrašování na kyberútoky nestačí, varují počítačoví experti v USA (22.10. 2012)
    Kyberútokům se musí umět bránit každá země, tvrdí šéf specialistů NATO (4.1. 2012)

    Zdroj: Defense Systems (USA)

    ---

    Slovensko: Systém utajované komunikace má podle NATO nedostatky

    Systém utajované komunikace v rámci aliančního systému NGCS (NATO Global Communication System)* má na Slovensku na národní úrovni nedostatky. Odhalilo to cvičení krizového managementu Severoatlantické aliance s označením CMX 12, do kterého se v listopadu zapojilo i Slovensko.

    Systém má umožňovat okamžitou reakci na vývoj situace v krizové oblasti. V současnosti je na komunikační kanál přímo napojené ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a Nejvyšší bezpečnostní úřad. Do budoucnosti se ale doporučuje ho zavést i na ministerstvo vnitra a Úřad vlády SR, které ho zatím nemají, což právě způsobilo nedostatky během cvičení.

    Cvičení mělo ukázat, že je Slovensko schopné aktivně a plnohodnotně působit v rámci krizového managementu NATO. "V porovnání s předcházejícími cvičeními můžeme konstatovat pozitivní posun v rozsahu a kvalitě," uvádí protokol.

    * Autoři článku měli nejspíše na mysli "NATO General (Purpose Segment) Communication System", který se obvykle zkratkou NGCS označuje. – pozn. red. natoaktual.cz

    Kam dál?
    V Česku začalo největší alianční cvičení krizových orgánů (13.11. 2012)

    Zdroj: Pravda (Slovensko)

    ---

    Turecký premiér hrozí ukončením jednání s EU

    Pokud se Evropská unie nebude schopna ohledně přijetí Turecka rozhodnout, začne Turecko uvažovat o vstupu do Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), nechal se nedávno před novináři slyšet turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

    Turecko, šestnáctá největší světová ekonomika, započalo jednání o členství v EU již v roce 2005. Průběh byl ale pomalý, především kvůli neshodám s Kyprem a nesouhlasu některých členských států. "Místo mrhání naším časem by nám měli říct, co si doopravdy myslí, abychom se mohli posunout dál," nechal se slyšet Erdogan.

    Úroveň integrace v SCO je sice na hony vzdálena té v Evropské unii, nicméně podle analytika Yavuze Baidara už to, že ji Erdogan navrhl jako alternativu, je důkazem, že o tom začal vážně uvažovat.

    Veřejnost podle průzkumů ztrácí o vstup do EU zájem. Zatímco v roce 2008 bylo pro připojení se k Unii 68 % Turků, dnes už je to jen 33 %.

    Kam dál?
    Studie varuje před vzdalováním Turecka od Evropy (21.8. 2007)

    Zdroj: Ansa Mediterranean (Itálie)

    ---

    Afghánci chtějí po USA důkazy o pašování drog v letadlech

    Afghánská vláda vyzvala Spojené státy o poskytnutí důkazů, které by potvrdily, že největší soukromá afghánská letecká společnost Kam Air byla zapojena do pašování drog. Když USA důkazy nedodají, chtějí Afghánci vymáhat peněžní kompenzaci.

    Americká armáda vyškrtla Kam Air ze svého seznamu možných dodavatelů poté, co leteckou společnost obvinila z přepravy velkého množství opia do sousedního Tádžikistánu.

    "Americká armáda měla nejdříve informovat afghánskou vládu a podat důkazy, než uvědomí média," píše se v prohlášení afghánské prezidentské kanceláře.

    Kam dál?
    Svět otevře Afghánistánu peněženku, ale žádá boj s korupcí a drogami (5.12. 2012)

    Zdroj: Agence France-Presse (Francie)

    ber; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media