Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Odstrašování na kyberútoky nestačí, varují počítačoví experti v USA

22. října 2012  16:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto | foto: Americké ministerstvo obrany

Odstrašování na kyberútoky nestačí, varují počítačoví experti v USA

Nová koncepce amerického ministerstva obrany na poli kyberobrany – odstrašování – má pomoci zabránit počítačovým útokům z úrovně národních států. Podle odborníků je ale problém v tom, že mnoho útoků, a to hlavně těch nejsofistikovanějších, nepřichází z úrovně států, ale od skupin, které jsou sice tím kterým státem podporované, ale dávají mu možnost věc popřít.

Americký ministr obrany Leon Panetta oznámil, že díky novému agresivnějšímu přístupu budou Spojené státy schopny efektivně zjistit, kdo za útoky stojí. Ovšem i když americká legislativa upravuje případy útoků ze strany občanů nebo armády, ty nejnebezpečnější často přicházejí od skupin z kvazi států, jejichž kanceláře jsou mimo státní struktury. I když jsou USA schopny zjistit, kdo za útokem stojí, možnosti jejich reakce jsou omezené. „Opravdovou výzvou pro politiky je určit, zda se jedná o státní činnost, pro což máme scénář, ale jde-li o státem podporovanou činnost, jaká je reakce proti tomu?“ říká Roger Cressey z technologické poradní společnosti Booz Allen Hamilton.

Další komplikací je, že většina útoků se soustředí na špionáž a ne na zničení. „Celá problematika odstrašení v kybernetickém prostoru neplatí na špionáž,“ tvrdí Irving Lachow z Centra pro novou americkou bezpečnost. Dodává, že „každý stát špehuje, otázkou ale zůstává, kdo špehuje lépe“.

Mezinárodní zákony o konfliktech vznikly dávno před tím, než byly vyvinuty počítače, a současné vzdělávací programy jsou pro vytvoření dostatečného počtu odborníků nedostačující. Navíc ministerstvo obrany USA veřejně žádnou zbraň proti kyberútokům nepoužilo, což dělá jeho postoj méně věrohodným.

Kam dál?
Pro kybernetické i konvenční útoky platí stejné zákony, upozorňují USA (24.9. 2012)
Kyberútokům se musí umět bránit každá země, tvrdí šéf specialistů NATO (4.1. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Jordánsko odvrátilo teroristický útok, 11 ozbrojenců zatčeno

Jordánsko zmařilo plán odnože al-Káidy na bombový útok na tamější nákupní centra a zavraždění západních diplomatů ve snaze destabilizovat Jordánsko, jakožto klíčového spojence USA a Izraele na Blízkém východě. V neděli to uvedla tamní státní televize. Bezpečnostní síly zadržely 11 podezřelých Jordánců, kteří měli v úmyslu provést útoky v hlavním městě Ammánu pomocí ze Sýrie pašovaných zbraní a výbušnin.

Jeden z bezpečnostních zdrojů uvedl, že podezřelí zkonstruovali výbušniny, které měly „způsobit nejtěžší možné ztráty“. Podle úřadů bylo zabaveno velké množství munice, kulometů a další technologií. Radikálové byli vycvičeni k „sebevražedným bombovým útokům pomocí výbušných opasků a nastražených vozů s výbušninami“, řekl jeden z bezpečnostních zdrojů.

Jordánsko v posledních měsících zatklo podél severní hranice se Sýrií již několik islamistických fundamentalistů. Ti ale chtěli vstoupit do země, aby se připojili k džihádistickým skupinám bojujícím za svržení syrského prezidenta. Pokud ovšem Jordánsko dovolí jejich působení na svém území, může se obávat útoku ze strany Sýrie.

Kam dál?
Americká vláda monitoruje v Jordánsku syrské chemické zbraně (11.10. 2012)
Analýza: Jordánsko: klíčová země pro stabilitu Blízkého východu (23.7. 2012)

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

Z Afghánistánu se stáhneme dříve, oznámila Francie

Stažení francouzských bojových jednotek proběhne „o trochu dříve, než bylo předpokládáno“ a mohlo by být dokončeno před koncem tohoto roku. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius to v neděli řekl při rozhovoru s francouzskou televizí BFM. Dodal, že v zemi zůstanou vojáci určení na výcvik Afghánců a repatriaci vybavení.

Francie je zemí s pátým největším podílem v mezinárodních jednotkách ISAF, které stáhnou valnou většinu svých vojáků do konce roku 2014. Francouzský prezident François Hollande před svým zvolením přislíbil rychlejší stažení francouzských jednotek tak, aby bylo dokončeno s rokem 2012, tedy o rok dříve, než měla Paříž původně v plánu.

Kam dál?
Hollande by stáhl Francii z Afghánistánu, zahraniční politiku nezmění (4.5. 2012)
Spěšný odchod Francie z Afghánistánu budí obavy (30.1. 2012)
Cameron kritizoval Francii za její plán na předčasné stažení z ISAF (30.1. 2012)

Zdroj: The News International (Pákistán)

---

V Afghánistánu zahynul australský voják

V Afghánistánu zahynul další australský voják, jeho smrt byla způsobena výbuchem domácky vyrobené trhaviny. „Voják sloučeninu odstraňoval, ta ale vybouchla,“ řekl australský náčelník generálního štábu generál David Hurley. Nikdo další nebyl zabit nebo zraněn. „Speciální mise stále pokračuje, nemohu proto poskytnout konkrétní podrobnosti o místě nebo poslání samotném, aniž bych riskoval bezpečnost dalších,“ dodal Hurley.

V Afghánistánu již zemřelo 39 australských vojáků. Většina australských jednotek je umístěna v provincii Uruzgan a specializují se na výcvik a instruktáž afghánské armády. Austrálie letos oznámila, že se z Afghánistánu stáhne v roce 2013, tedy dříve než bylo původně plánováno, a to z důvodu výrazných bezpečnostních zisků.

Kam dál?
Australská šéfka vlády neohlášeně navštívila Afghánistán (15.10. 2012)
Počet zabitých vojáků v Afghánistánu v září klesl (1.10. 2012)
Austrálie stáhne většinu svých sil z Afghánistánu již příští rok (17.4. 2012)

Zdroj: Radio Netherlands Worldwide (Nizozemí)

---

USA a Kambodža společně cvičí své námořní síly

Loď amerického námořnictva USS Vandergrift se připojí ke kambodžskému námořnímu cvičení, které proběhne 22. – 26. října v Sihanoukville v Kambodži s cílem posílit mezinárodní námořní spolupráci. Americké velvyslanectví v Kambodži to oznámilo ve své sobotní tiskové zprávě s tím, že tato třetí Výcviková a pohotovostní námořní spolupráce (CARAT) se bude soustředit na posílení námořních bezpečnostních schopností. Společná akce má také za cíl vybudovat větší důvěru mezi oběma námořnictvy.

CARAT 2012 má rovněž zlepšit vztahy s civilisty prostřednictvím různých projektů pro veřejnost. Například kapela Sedmé flotily amerického námořnictva uspořádá příští středu v provincii Kampot koncert pro širokou veřejnost s bezplatným vstupem.

Cvičení CARAT probíhají každoročně od roku 1995. Kambodža se na něm poprvé podílela v roce 2010. Dalšími účastníky jsou Bangladéš, Brunej, Indonésie, Malajsie, Thajsko, Filipíny, Singapur a Východní Timor.

Kam dál?
Analýza: Bouřlivé vody Jihočínského moře: kdo s koho? (28.8. 2012)
Analýza: Dějiny pokračují. V Asii a Tichomoří (21.11. 2011)

Zdroj: Xinhua (Čína)

ber; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.