natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Tankům neodzvonilo, vzpomeňte na Gruzii, varuje bývalý estonský premiér

    20. srpna 2013  16:01
    Zrušit tankové divize a nebudovat vlastní obranu by byl nebezpečný krok, varuje bývalý estonský premiér Mart Laar s odkazem na rusko-gruzínskou válku. Proti současnému vojenskému trendu zaměřovat se pouze na lehké expediční jednotky se vyslovil i polský prezident.  

    Ruské tankové jednotky při nácviku na vojenskou přehlídku | foto: Ruské ministerstvo obrany

    Nyní uplynulo právě pět let od krvavé rusko-gruzínské války, během níž kavkazská země fakticky přišla o dvě provincie – Jižní Osetii a Abcházii.

    Boje z roku 2008 byly podle bývalého estonského premiéra a ministra obrany Marta Laaryho rázným připomenutím toho, jak mocným nástrojem v moderním světě tanky a letadla stále jsou a že lehké expediční jednotky bezpečnost země nespasí.

    Tanky a kyberútoky se doplňují, nevylučují

    "Gruzínská armáda žila život v iluzích a přípravu na případnou válku na svou obranu nebrala vážně," nechal se Laar slyšet v komentáři k pátému výročí války, která podle něj ukázala, že dnešní války jsou ze své podstaty totální.

    "V současných válkách jsou konvenční prostředky propojeny s novými metodami, jako je informační a kyber boj. Aby se podařilo odpojit Gruzii od informačních systémů, využili v roce 2008 Rusové jak kyberútoků, tak bombardování. Jakmile vyrazily tanky, začaly kyberútoky," vysvětluje Laar.

    Zahraniční mise ano, ale ne na úkor obrany země

    V případě Gruzie se také ukázala zranitelnost konceptu, kdy by se armády zaměřovaly čistě na lehce vyzbrojené jednotky, byť schopné rychlého nasazení v zahraničí. Gruzínci se podle Laaryho nechali vtáhnout do války v ten nejnevhodnější čas.

    Komentář: Rusko-gruzínská válka - deset lekcí pro Estonsko

    "Gruzínská nejlepší brigáda sloužila v Iráku a druhá byla na cestě ji vystřídat. Část vojska byla v procesu přezbrojování a techniku měla v údržbě; mnoho důstojníků bylo na dovolené. I ministr obrany byl na dovolené - v Itálii," vypočítává strategická selhání bývalý ministr.

    Podobný trend jako Estonsko začíná zdá se prosazovat i Polsko, které se nyní rozhodlo omezit účast svých vojáků v zahraničních misích a namísto toho se soustředí na modernizaci svých sil doma.

    "Bez mrknutí oka opouštíme politiku zahraničních misí, kterou jsme příliš horlivě vyhlásili v roce 2007. Doby, kdy Polsko vysílalo své vojáky na druhý konec světa, jsou ty tam," prohlásil polský prezident Bronislaw Komorowski minulý týden během vojenské přehlídky ve Varšavě.

    pz natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media