Náčelník štábu Bečvář končí. Nahradí ho generál Opata

1. března 2018  11:14
Novým náčelníkem generálního štábu české armády se od května stane generálporučík Aleš Opata. Oznámila to ministryně obrany Karla Šlechtová. Ve funkci nahradí Josefa Bečváře, kterému končí armádní závazek a už jednou mu byl mandát prodloužen. Návrh na jeho odvolání předloží ministryně vládě příští čtvrtek.  
Generál Aleš Opata | foto: AČR

„Generál Opata má moji plnou důvěru. Velel jednotkám na našem území, kontingentům v misích na Balkáně i Afghánistánu, má zkušenosti z vojenské diplomacie. V jeho osobě bude zachována stabilita a kontinuita armádního velení. A co je pro mě velmi důležité, má mezi vojáky i odborníky velký respekt,“ zdůraznila ministryně v demisi Šlechtová (za ANO).

Ministryně příští čtvrtek ve vládě navrhne, aby Bečvář skončil ve funkci k 30. dubnu. Od 1. května by se měl funkce ujmout Opata. Následující dva měsíce do ukončení závazku má podle ministryně generál Bečváře standardně docházet do práce a předávat funkci.

Náčelníci generálního štábu

 • Karel Pezl
  (květen 1991 - červen 1993) 
 • Jiří Nekvasil
  (červenec 1993 - duben 1998) 
 • Jiří Šedivý
  (květen 1998 - listopad 2002) 
 • Pavel Štefka
  (prosinec 2002 - únor 2007) 
 • Vlastimil Picek
  (březen 2007 - červen 2012) 
 • Petr Pavel
  (červenec 2012 - duben 2015) 
 • Josef Bečvář
  (květen 2015 - dosud) 
 • Aleš Opata
  (jmenován má být od 1. května 2018)

Návrh na výměnu náčelníka generálního štábu Šlechtová ve středu projednala na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzku ale nijak nekomentovala.

„S panem prezidentem jsem včera svůj návrh projednala. Generálu Bečvářovi končí v červnu závazek a já mu moc děkuji za vše, co pro naši armádu udělal. Nejen ve funkci nejvyšší, ale i za desetiletí své vojenské kariéry odvedl velký kus práce,“ uvedla až dnes.

Opatovým prvním úkolem má být reorganizace velení české armády. Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojování včetně několika velkých zakázek, které nabírají zpoždění. Od nových vrtulníků, přes radary a další techniku.

Šlechtová plány na navrhnutí nového náčelníka štábu avizovala v lednu. Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období už loni v létě. Předchozí ministr obrany Martin Stropnický kvůli volbám Bečvářovi mandát o rok prodloužil. Jde o běžnou praxi.

Třiapadesátiletý Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, obor teorie řízení a použití bojových jednotek. Působil také na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v americké Virginii či na Královské akademii obranných studií v Londýně.

Vojenskou kariéru začal v roce 1987 u 4. tankové divize v Jihlavě, kde se vypracoval na velitele tankového praporu. V 90. letech přešel ke 4. brigádě rychlého nasazení v Havlíčkově Brodě. V roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. V letech 1999 až 2003 byl pak jeho velitelem. Mezi lety 2004 až 2008 velel celé 4. brigádě rychlého nasazení v Žatci.

Od roku 2009 působí na ministerstvu obrany, nejprve jako ředitel Sekce rozvoje druhů sil, poté jako zástupce náčelníka generálního štábu. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na strategickém velitelství NATO SHAPE v belgickém Monsu. Od srpna 2017 se vrátil na pozici zástupce náčelníka generálního štábu.

Účastnil se misí v někdejší Jugoslávii - v Bosně i v Kosovu. V roce 2007 byl velitelem českého kontingentu v misi ISAF v Afghánistánu. Loni v říjnu byl jmenován do hodnosti generálporučíka. Je držitelem dvou francouzských státních vyznamenání, několika českých čestných ocenění a medailí NATO.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.