Obrana nakoupí tankovou munici za 248 milionů

13. března 2018  12:58
Ministerstvo obrany nakoupí pro armádu tankovou munici za 248 milionů korun. Zakázku v úterý schválila ministryně obrany Karla Šlechtová s tím, že munici dodá společnost STV Group. Smlouva na dodávky sedmi druhů munice by měla být podepsána v následujících týdnech.  
Ostré tankové střelby aktivních záloh u 73. tankového praporu v Přáslavicích | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Dnes jsem schválila nákup tankové munice za 250 milionů. Vojáci ji potřebují k plnění svých úkolů,“ uvedla ministryně v demisi Karla Šlechtová (za ANO).

Rámcová smlouva bude uzavřena na období 2018 až 2021 s maximálním finančním objemem 248 milionů korun bez DPH. „Objednávky budou zadávány podle aktuálních potřeb armády,” dodala Šlechtová.

STV Group vojákům dodá sedm druhů munice pro tanky T-72. Zakázka bude zadána s využitím výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek jako nákup vojenského materiálu.

Celou věc pak projednala pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky a zakázku už loni v říjnu projednala vláda. Informaci tehdy předkládal bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Nezávislý znalecký posudek pak konstatoval, že cena za munici je v pořádku.

Česká armáda má v současnosti 30 modernizovaných tanků s označením T-72M4 CZ v jediné tankové jednotce v Přáslavicích. Původní plány přitom počítaly s modernizací až 350 tanků. Dalších 90 bez modernizací je uloženo ve skladech pro případ ohrožení a mobilizace. Životnost modernizovaných tanků skončí zhruba do roku 2030.

Platná koncepce výstavby armády přitom počítá s tím, že v letech 2020 až 2025, kdy modernizované tanky projdou generálkami, se rozhodne, jaké je nahradí. „Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 až 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,“ uvádí strategický dokument.

V rámci Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě přitom může mít česká armáda ve výzbroji až 957 tanků. Dohodu, která stanovila maximální počty kusů jednotlivých zbraňových kategoriích, v roce 1990 podepsaly státy NATO a Varšavské smlouvy.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.