Náročný závod vyřadil čtyři týmy

29. ledna 2004  7:14
Extrémní armádní závod míří do finále. Kvůli zraněním už musely odstoupit tři týmy. Další družstvo pak museli organizátoři vyloučit. Závodníci mají před sebou poslední třetí etapu, která rozhodne o vítězi.  

Hned po sedmé ráno vyrazily týmy z nočního tábořiště na druhou část nejtěžší etapy závodu.

Polovinu z šedesátikilometrové trasy už měli závodníci za sebou. "Druhá část etapy nebyla tak náročná," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Každý tým přitom s sebou celou dobu nese na zádech veškerou výbavu, kterou k přežití a ke  splnění všech úkolů potřebuje. Kromě horolezeckého vybavení nechybí ve výstroji ani sněžnice a lyže.

Trasa vedla přes Videlské sedlo zpět pod vrchol Pradědu na horskou chatu Ovčárna. Na trase týmy čekaly další úkoly v podobě vyproštění člena družstva a vytažení do koruny stromu, manipulace s těžkým břemenem nebo střelba.

"Tým, který nastřílel špatně, musel absolvovat o několik kilometrů delší trasu," popsal Pazdera.

Už tři týmy ze soutěže vyřadila zranění. Jeden ze členů belgického týmu musel odstoupit kvůli odřené patě. "Nahradil ho šéf výpravy, pokračují dál ale mimo soutěž," vysvětluje Pazdera. Podobně dopadly týmy z Ředitelství výcviku a tvorby doktrín ve Vyškově a z Vrtulníkové základny v Přerově. "Lékař jim nedoporučil dále pokračovat," konstatuje Pazdera.

Ze závodu organizátoři vyřadili rovněž polský armádní tým, který nedorazil během první části dvoudenní etapy do prostoru nočního přežití. "Nesplnili časový limit dvanácti hodin," konstatoval Pazdera.

V extrémním závodě tak pokračuje pouze 16 družstev. Poslední etapa probíhá kolem Pradědu a týmy změří síly ve štafetovém běhu na lyžích a v hodu granátem.

Po první etapě vedl v závodě tým ze Školy horských vůdců  záchranářů z rakouského Saalfeldenu. Na druhém místě se drželi závodníci z Vojenské akademie v Brně, následováni francouzským týmem.

Pořadím měla zamíchat právě druhá dvoudenní etapa, během které závodníci urazili asi 60 kilometrů neprostupným horským terénem.

Organizátoři však doposud výsledky nejnáročnější části závodu nezveřejnili.
Zatím první místo rakouského týmů je podle organizátorů překvapením. V historii závodu se totiž ještě nepodařilo zahraničnímu týmu zvítězit.

Na čtvrtém místě byl po první etapě tým průzkumníků z Prostějova, mezi kterými závodí podplukovník Milan Steininger. Ten absolvoval Winter Survival již devětkrát. "Příště už snad jen jako vedoucí družstva," řekl.

Na čtrnáctém místě pořadí pak byl tým Vysoké vojenské školy pozemního vojska z Vyškova, ve kterém je jediná ženská účastnice závodu - studentka druhého ročníku Renata Michálková.

Připravujeme fotogalerii z celého průběhu závodu...

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.