V Jeseníkách startuje extrémní závod

26. ledna 2004  1:57
Ovčárna, Praděd - Armádní týmy šesti zemí se utkají v zimním přežití. V Jeseníkách v pondělí staruje extrémní závod tříčlenných družstev Winter Survival. Podle organizátorů nemá co do náročnosti nikde na světě obdoby.  

Na horskou chatu Ovčárna se už v neděli sjela dvacítka armádních týmů z šesti evropských zemí. Kromě 15 českých týmů z nejrůznějších vojenských útvarů, přijela do Jeseníků družstva z Francie, Belgie, Polska, Německa a Rakouska.

"Nedorazili pouze závodníci ze Slovenska," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.
V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu budou celý týden mezinárodní armádní týmy soupeřit v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed horské přírody.

Slavnostního úvodního ceremoniálu se v neděli v podvečer zúčastnil i náčelník Generálního štábu Pavel Štefka, který extrémní závod zahájil. Více čtěte ZDE

Už v pondělí ráno na soutěžní týmy čeká první etapa závodu, složena z náročných přesunů v horském terénu a sjezdových závodů. V Jeseníkách v těchto dnech panuje jasné ale mrazivé počasí. Teploty se pohybují i pod hranicí -20 stupňů Celsia.

Přímo na Pradědu a v jeho okolí leží přes dva metry sněhu. "V závodě platí, že čím extrémnější podmínky, tím lépe," nastínil obtížnost Pazdera.

Celá soutěž podle něj v podstatě simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a vyžaduje  vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností. "Stejně jako týmovou spolupráci," konstatoval Pazdera s tím, že vrcholem závodu a zároveň nejtěžší částí bude dvoudenní vytrvalostní etapa.

Její součástí je například překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě.

Při loňském závodě se právě tato etapa stala osudnou hned několika týmům, které musely ze soutěže odstoupit. I letos budou muset závodníci absolvovat šedesát kilometrů nepřístupným horským terénem s veškerou výbavou na zádech.

"Vytrvalost a fyzická kondice jde ruku v ruce se schopností přežít drsné podmínky. Účastníci musí překonat několik desítek kilometrů nehostinnou zimní krajinou jen přičiněním vlastních sil – na lyžích, na sněžnicích či pěšky. Důležitý není jenom trénink a speciální výbava, ale především psychická odolnost," zdůraznil Pazdera.

Náčelník Generálního štábu Pavel Štefka zahájil desátý ročník etrémního armádního závodu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.