Extrémní závod vedou rakouští horalé

27. ledna 2004  9:39
Po první etapě extrémního armádního závodu Winter Survival zatím vede tým ze školy horských vůdců a záchranářů v rakouském Saalfeldenu. Pravý boj však teprve začíná. Týmy čeká dvoudenní šedesátikilometrová etapa přes Jeseníky a přenocování ve sněhu.  

Podle výsledků první etapy, které zveřejnili organizátoři až pozdě večer, je za Rakušany na druhém místě český tým z Vojenské akademie v Brně. Třetí místo zatím patří francouzským výsadkářům.

"Je to překvapení, nikdy se zahraničním týmům příliš nedařilo," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera. "Uvidíme jak jsou na tom v například v horolezeckých dovednostech," dodal. Více o první etapě čtěte ZDE

Jestliže si armádní víceboj Winter Survival, který v pondělí odstartoval v Jeseníkách, vydobyl nálepku extrémní závod, pak dvojnásobně platí takové označení pro hlavní, v pořadí druhou etapu.

WINTER SURVIVAL

Vše o závodě Winter Survival 2004 čtěte ve
speciální příloze na portále natoaktual.cz ZDE

Za dva dny musí soutěžní týmy urazit s kompletní výbavou pro přežití na zádech přes šedesát kilometrů horským terénem jen s buzolou a mapou. Navíc je na trase čekají speciální horolezecké disciplíny, střelba z pistole, přeprava raněného a nouzové přenocování ve sněhu.

Na start nejtěžší etapy pětidenního závodu vyrazily týmy krátce po sedmé hodině ráno z Hvězdy u Karlovy Studánky.

"Týmy vyrazí na trať v intervalech a pak už záleží jen na jednotlivých členech a týmové spolupráci," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

V etapě na vojáky čeká plnění disciplín jako překonání vodního toku pomocí lanového koně, lezení po skalách, časovka do vrchu, střelba na cíl, nouzové přespání ve volné přírodě, přeprava raněného, přeprava osmdesátikilového břemene přes skalní masív. To je přitom jen malý výčet z disciplín.

Každý tým přitom s sebou celou dobu nese na zádech veškerou výbavu, kterou k přežití a ke splnění všech úkolů potřebuje. Kromě horolezeckého vybavení nechybí ve výstroji ani sněžnice a lyže.

Při etapě si většina závodníků doslova sáhne na samotné dno svých psychických a fyzických sil. "Tušíme, co nás čeká," řekl vpředvečer startu jeden z loňských vítězů Martin Hámor.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.