Vojáci poprvé zakusili záludnost hor

26. ledna 2004  16:19
Ramzová - Úvodní lyžařskou etapou začal v Jeseníkách extrémní armádní závod v přežití Winter Survival. Závodníky čekalo 22 kilometrů na lyžích, strmá stoupání do nejprudších svahů a prudké na čas měřené sjezdy do údolí. Hory poprvé ukázaly závodníkům svou záludnost.  

Slunce vystřídala hustá mlha a silný mráz. První etapu dokončilo všech 20 startujících týmů.

Trasa závodu vedla přímo z vrcholu nejvyšší hory Pradědu, přes Švýcárnu, Kamzík, Skalní tabule, Červenohorské sedlo, Vřesovou studánku, Keprník a Šerák do cíle v Ramzové.

Organizátoři závodu doposud zpracovávají výsledky, které by měly být známy po 19 hodině.

"Týmy se musely poprat s dlouhými přesuny na lyžích a ostrými stoupáními. Žádné vleky, jen po svých," shrnul mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Nejlepší týmy podle prvních informací zdolaly trať přibližně za dvě a půl hodiny. "Tam nahoře byl mráz, necítím levou ruku," postěžoval si s bolestivou grimasou jeden ze závodníků na počasí.

Rakušané nasadili zdrcující tempo
Nedělní slunečné počasí na Pradědu a v jeho okolí vystřídala v noci hustá mlha a nepříjemný mráz. Je krátce po sedmé ráno a závodní týmy se dostávají na samotný vrchol nejvyšší hory Pradědu, kde leží přes dva metry sněhu. Start je právě tam.

WINTER SURVIVAL

Vše o závodě Winter Survival 2004 čtěte ve
speciální příloze na portále natoaktual.cz ZDE

Družstva startují s několikaminutovým časovým odstupem. Členitá trať vede na Červenohorské sedlo, kde mají závodníci za sebou polovinu z asi 22 kilometrů.


"Pánové, řeknu vám, že ti Rakušané nasadili neuvěřitelné tempo. Tipuji na jedny z prvních," hlásí překvapeně na kontrolním stanovišti traťový komisař Radek Janda.

Jeho kolega Miroslav Štípek přitakává. Tým ze Školy horských vůdců a záchranářů v rakouském Saalfeldenu absolvuje asi desetikilometrový úsek za necelou třičtvrtěhodinu. "Jel jsem chvíli s nimi a měl jsem co dělat," pokyvuje hlavou Štípek.

"Zahraničním účastníkům se nikdy v závodě moc nedaří," dodává na vysvětlenou mluvčí závodu Pavel Pazdera. V desetileté historii extrémního závodu zatím nikdy zahraniční vojáci nezvítězili. "Loni byli druzí Slováci, ale na ty Rakušany bych vsadil," říká Janda.

K časomíře kontroly mezitím dojíždí trojice belgických výsadkářů. Předjelo je už několik týmů. Zvolili špatné lyže a při sjezdech nabírají další ztrátu. "Jeden z jejich trojice je trochu slabší," komentuje Miroslav Štípek trojici, která pomalu mizí v mlze na protější stráni.

Obhájci prvenství patří k favoritům
Už první část úvodní etapy ukazuje, že k favoritům patří obhájci loňského prvenství, tým z Výcvikového střediska z Velké Hleďsebe. "Teď jsme předjížděli dvě družstva," odpovídá svěže působící Martin Hámor na otázku traťového komisaře, jestli neviděli tým německých horských myslivců.

Právě o těch se v kuloárech závodu hovořilo ještě před startem jako o ostřílených borcích. Loni však tým horských myslivců musel závod vzdát.

V servisním vozidle oznamuje hlas z vysílačky, že na trasu vyrazilo poslední mužstvo z Vojenské akademie v Brně. To patří tradičně rovněž k favoritům. "Horší je to s polským týmem, myslím že na ně budete čekat," dodává hlas.

Sjezdy provázelo několik pádů
Rychlé na čas měřené sjezdy do údolí se během etapy neobešly bez pádů. Obešly se však bez zranění. "Během těch šesti úseků jsem asi třikrát opravdu pořádně upadl. Ale jde o čas, vstanete a jedete co nejrychleji dál," říká po víc než třech hodinách po startu jeden z belgických závodníků.

"Víc unavený jsem z těch sjezdů, než ze stoupání. Bolí mě nohy," stroze konstatuje jeden z loňských vítězů Martin Hámor. Spolu se svými kolegy odepíná vázání a jde se ohřát do tepla zaparkovaného autobusu.

Po sjezdovce v Ramzové se řítí hned další tři týmy do cíle. Časoměřiči vyhánějí přihlížející turisty z dojezdové plochy. První trojice brzdí a padá do sněhu.

"Máme to, zvládli jsme to," radostně se poplácávají a únavou zůstávají ležet na zemi. Hned o několik vteřin později do cíle vjíždí francouzský tým - v bílých kombinézách.

Polovina soutěžních týmů už má etapu za sebou. "Bereme to jako zahřívací kolo. Nejtěžší bude druhá, dvoudenní část," konstatuje Jiří Špaček. Jako obhájce loňského prvenství ví o čem mluví, závodníky čeká přes 60 kilometrů a řada úkolů od horolezeckých až po střelbu a noční bivakování v zimní přírodě.

Trasa první etapy závodu Winter Survival 2004 znázorněná na panoramatické mapě Jeseníků.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.