natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Zpráva: Německo by raději investovalo do obrany EU než do NATO

    12. října 2017  23:43

    Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

    Zpráva: Německo by raději investovalo do obrany EU než do NATO

    Nová kniha o možnostech německé obrany naznačuje, že vnímání hrozeb se v Berlíně kvůli obavám z terorismu a ruské agresi mění. Autor studie Paul Taylor proto tvrdí, že investice do obrany a postoje německého velení musí být odpovídajícím způsobem přizpůsobeny. Průzkum mezi zhruba 200 vedoucími osobnostmi v německém obranném průmyslu odhalil, že dotazovaní již nepovažují Spojené státy za nejdůležitějšího spojence. Berlín by se měl podle nich naopak zaměřit na mechanismy Evropské unie namísto Severoatlantické aliance.

    Taylor ve své knize mimo jiné navrhuje například zmírnit omezení pro vývoz zbraní a zlepšit efektivitu v celé EU vytvořením společných evropských pravidel pro vývoz zbraní a usnadnit jejich následné vymáhání. Německo je v současnosti jedním z předních světových vývozců zbraní.

    Kam dál?
    V Německu se opozice postavila proti rozšiřování armády (24.8. 2017)
    Německé strany představují své plány na reformu Bundeswehru (15.8. 2017)
    Německá SPD odmítá cíl NATO vynakládat 2 % HDP na obranu (7.8. 2017)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Hacker ukradl tajné informace o australských vojenských letounech a lodích

    Záhadný hacker přezdívaný „Alf“, podle postavy z australského televizního seriálu, ukradl od zbrojního subdodavatele australského ministerstva obrany tajné informace o australských bojových a průzkumných letounech a lodích. Bylo odcizeno zhruba 30 gigabajtů dat včetně informací o sedmnáctimiliardovém australském projektu Joint Strike Fighter týkajícího se stíhaček F-35, informací o průzkumných letounech P-8 Poseidon a transportních letounech C-130.

    Australská vláda však stále nemá tušení, kdo se pod přezdívkou „Alf“ skrývá. „Mohlo by to být několik různých aktérů, nestátní aktér, jiný stát, nebo někdo, kdo pracoval pro jinou společnost,“ řekl australský ministr obranného průmyslu Christopher Pyne. „Byla to lekce nejen pro vládu, ale i pro jakoukoliv firmu. Pokud zbrojařské firmy chtějí spolupracovat s vládou, jejich kybernetická bezpečnost musí být rozhodně lepší,“ dodal Pyne.

    Kam dál?
    Severokorejští hackeři ukradli americko-jihokorejské vojenské dokumenty (11.10. 2017)

    Zdroj: ABC News (Austrálie)

    ---

    Je třeba zlepšit alianční rádiové spojení a sdílení informací, vyzval generál Hodges

    Aby byli Američané a jejich spojenci v Severoatlantické alianci schopni čelit ruské hrozbě, musí disponovat lepšími radiopřijímači, a zlepšit tak spojení v terénu a zároveň upustit od neochoty sdílet zpravodajské informace, řekl velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges. Vojáci v terénu si nemohou bezpečně promluvit, NATO v tomto ohledu selhalo, dodal Hodges s tím, že ho tento problém trápí již několik let.

    Hodges také vyzval USA a další země v NATO, aby v zájmu společné obrany upustily od neochoty sdílet tajné informace získané zpravodajskými službami. „Naše výchozí nastavení je ochrana informací. Nicméně neschopnost sdílet důležité informace by mohla bránit NATO efektivně reagovat na hrozbu,“ zdůraznil generál Hodges. „Musíme být schopni pohybovat se stejně rychle, nebo dokonce rychleji než ruské síly, abychom zamezili agresi,“ dodal velitel amerických pozemních sil v Evropě.

    Kam dál?
    Požadavky na průmyslové zázemí komplikují růst schopností NATO (7.9. 2017)

    Zdroj: Military.com (USA)

    ---

    Maďarsko chce rychlejší integraci západního Balkánu do EU a NATO

    Maďarsko chce, aby Evropská unie urychlila integraci zemí západního Balkánu a aby Severoatlantická aliance přijala tyto země do svých řad, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Zrychlení přístupového procesu je zárukou bezpečnosti,“ uvedl Szijjártó na tiskové konferenci, jíž se zúčastnily desítky představitelů středoevropských a západobalkánských zemí. „Nestabilní západní Balkán představuje vážné riziko pro celou Evropu,“ prohlásil Szijjártó.

    Podle něj by měla EU zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Makedonií nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2018. EU by měla také nabídnout Bosně a Kosovu „realistické a dosažitelné integrační cíle a harmonogramy“. Na prosincovém zasedání ministrů zahraničních věcí NATO by se podle maďarského ministra zahraničí měla vyjádřit i vojenská aliance a zahájit jednání o členství s Makedonií a aktivovat akční plán pro Bosnu.

    „Kdyby přišla nová vlna migrace, může to zastavit jen stabilní a silný západní Balkán,“ zdůraznil Szijjártó. „EU v současné době nemá vůči západnímu Balkánu žádnou strategii,“ dodal maďarský ministr zahraničí.

    Kam dál?
    Makedonie chce do NATO, aby zabránila ruskému vměšování (8.8. 2017)
    McCain posiluje vazby USA a NATO na Balkán (11.4. 2017)
    Rusko dohodou se Srbskem omezuje vliv NATO a EU na Balkáně (29.3. 2017)

    Zdroj: Novinite (Bulharsko)

    ---

    Moskvu znepokojují mnohonárodní jednotky NATO na ruských hranicích

    Moskva je znepokojena hromaděním nových sil Severoatlantické aliance na hranicích Ruska, řekl v Rusku působící analytik a kritik americké a alianční politiky Mark Sleboda. Má se jednat zhruba o 4 000 rumunských vojáků, které ještě podpoří jednotky z devíti dalších zemí NATO a zhruba 900 vojáků z USA.

    „Nejde pouze o vztahy mezi Rumunskem a NATO, ale také o stopu NATO v Černém moři,“ dodal Sleboda. „Černým mořem téměř nepřetržitě křižují americké lodě s naváděnými raketami. Jejich přítomnost, stejně jako frekvence vojenských cvičení, se nyní ještě zvýší,“ prohlásil Sleboda.

    Rumunský prezident Klaus Iohannis řekl Parlamentnímu shromáždění NATO, že nové mnohonárodní síly znamenají mír, ne válku. „Nejsme pro Rusko hrozbou. Jen potřebujeme silnou výchozí pozici pro následný dialog,“ dodal prezident Iohannis.

    Kam dál?
    Nechceme novou studenou válku, řekl šéf NATO k opatřením na jihovýchodě (9.10. 2017)
    Rusko kvůli nasazení stíhaček NATO v Rumunsku zvýší své vojenské kapacity na jihu země (27.7. 2017)
    Mnohonárodní posily NATO pro východní křídlo jsou kompletní (26.10. 2016)

    Zdroj: Express (Velká Británie)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media