Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg: NATO je připraveno bránit Kanadu, pokud KLDR bude představovat hrozbu

11. října 2017  16:55
Kanadští vojáci během cvičení Anakonda v Polsku | foto: MON

Stoltenberg: NATO je připraveno bránit Kanadu, pokud KLDR bude představovat hrozbu

Pokud by hrozil jaderný útok ze strany Severní Koreje, Severoatlantická aliance ochrání Kanadu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Učinil tak poté, co šéf Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (North American Aerospace Defense Command, NORAD) prohlásil, že Američané nepovažují za svou povinnost bránit Kanadu v případě raketového útoku.

„NATO si velmi dobře uvědomuje, jakou hrozbu představuje KLDR pro Kanadu,“ řekl Stoltenberg. „Jsme aliance, která je zde od toho, aby bránila všechny spojence, včetně Kanady, před jakoukoliv hrozbou,“ zdůraznil generální tajemník NATO.

Kam dál?
Po prvotních pochybách Trump potvrdil kolektivní obranu NATO (12.6. 2017)
Kanada posílí svou armádu, nemůže spoléhat na USA (7.6. 2017)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Šéf NATO: Není třeba se obávat rusko-tureckého obchodu

Turecko se nesnaží znepřátelit si své spojence v Severoatlantické alianci nákupem ruského protiraketového systému S-400, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a dodal, že Ankara nyní projednává koupi podobných zbraňových systémů i s Francií a Itálií. Podle Stoltenberga se jednalo o svrchované rozhodnutí, na které má Turecko právo.

Rusko-turecká dohoda o nákupu obranného systému S-400 vyvolala obavy mezi aliančními spojenci, protože tyto zbraně nemohou být začleněny do obrany NATO. „Žádnou žádost ze strany Turecka o začlenění S-400 do systému protivzdušné obrany NATO jsme neobdrželi,“ poznamenal Stoltenberg s tím, že vysocí turečtí představitelé včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana mu zdůraznili, že Ankara zůstává silným spojencem NATO.

Kam dál?
NATO a Turecko se shodují v otázce nákupu systému S-400 (21.9. 2017)
NATO reaguje na rusko-turecký obchod přehnaně, tvrdí Erdoğan (14.9. 2017)
Turecko smlouvu o nákupu ruského protiraketového systému podepsalo (13.9. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA svrhly v Afghánistánu během září 751 bomb

Spojené státy americké v průběhu září 2017 shodily v Afghánistánu 751 bomb. Na základě dat zveřejněných velitelstvím amerických vzdušných sil (USAFCC) se jedná o nejvyšší číslo za posledních pět let. Je to více než polovina všech bomb (1 337), které USA svrhly v Afghánistánu v roce 2016. „Tento nárůst může být připisován strategii prezidenta Donalda Trumpa, jejímž cílem je proaktivně se zaměřovat na extremistické skupiny ohrožující stabilitu a bezpečnost afghánského lidu,“ uvádí zpráva USAFCC. V roce 2017 bylo zatím Američany svrženo celkem 3 238 bomb.

Je však třeba brát v potaz i fakt, že údaje ve zprávě USAFCC se vztahují pouze na bomby svržené letouny, které jsou pod kontrolou kombinovaných vzdušných sil (Combined Forces Air Component Commander), což znamená, že celková čísla pro letošní i minulé roky se mohou lišit.

Pokračující vojenské úsilí v Afghánistánu vedlo letos k rekordnímu počtu civilních obětí. Během prvních šesti měsíců roku 2017 bylo zabito při amerických náletech nejméně 1 662 afghánských civilistů a více než 3 500 bylo zraněno, informoval deník The New York Times.

Kam dál?
USA nasazuje více letounů do Afghánistánu (20.9. 2017)
USA posílají do Afghánistánu přes 3 tisíce nových vojáků (19.9. 2017)
Počet obětí bojů v Afghánistánu na rekordní úrovni (3.5. 2017)

Zdroj: UPI (USA)

---

Severokorejští hackeři ukradli americko-jihokorejské vojenské dokumenty

Hackeři ze Severní Koreje údajně ukradli velké množství vojenských dokumentů z Jižní Koreje obsahujících válečné plány vypracované Spojenými státy a Jižní Koreou, včetně plánu na vraždu severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Podle jihokorejského zákonodárce Rhee Cheol-hee pochází tyto informace přímo z Ministerstva obrany Jižní Koreje. To se však zatím k incidentu odmítlo vyjádřit. Severní Korea, která má údajně své speciálně vycvičené hackery nasazené v zámoří včetně Číny, obvinění Jižní Koreje odmítá a tvrdí, že jsou smyšlená.

Kam dál?
Připravte vojenské varianty pro vypořádání se se Severní Koreou, řekl Mattis důstojníkům (10.10. 2017)
Stavridis: Na válku se Severní Koreou jsme připravenější než kdy jindy (29.9. 2017)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Výstroj ruského vojáka budoucnosti odolá i jadernému výbuchu

Součástí třetí generace ruského pěchotního bojového obleku Ratnik-3 (Válečník-3) mají být i speciální hodinky, které jsou odolné nejen vůči vodě, ale i vůči radiaci a elektromagnetickým impulsům po jaderném výbuchu. „Dokončujeme vědecký výzkum týkající se vytvoření výzbroje Ratnik-3. Realizace tohoto projektu umožní zvýšit výkon vojáka až 1,5krát,“ řekl velitel ruské armády generál Oleg Saljukov.

Ratnik-3 údajně zahrnuje například subsystémy pro podporu životních funkcí, řízení a komunikaci, jakož i dalších 59 komponentů včetně pokročilé optiky, granátometu a nejnovější ze série ruských kalašnikovů AK-12.

Zdroj: Newsweek (USA)

kko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.