natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Mnohonárodní posily NATO pro východní křídlo jsou kompletní

    26. října 2016  19:36
    Ministři obrany NATO ve středu v Bruselu zkompletovali čtyři vícenárodní prapory, které mají na jaře příštího roku posílit vojenskou přítomnost Aliance v Pobaltí s v Polsku. Jejich rozmístění má odradit Rusko od případných agresivních akcí a ubezpečit členské země na východní hranici.  

    Vojenské manévry NATO v Estonsku | foto: Eesti Kaitseväe

    „Jde o demonstraci skálopevné podpory našich spojenců,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg. Ten potvrdil, že konkrétní státy slíbily vyslat konkrétní počty vojáků.

    Příprava čtyř vícenárodních praporů, které mají být rozmístěny na jaře příštího roku, tak podle jeho slov pokračuje podle plánu.

    Severoatlantická aliance se kvůli politice Ruska rozhodla v létě posílit svou přítomnost na své východní hranici. V Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku mají být rozmístěny celkem čtyři vícenárodní prapory NATO. Každý bude působit na rotační bázi a bude mít až 1 000 vojáků. Plných operačních schopností mají dosáhnout v létě 2017.

    Spojené státy povedou prapor v Polsku, Německo v Litvě, Británie v Estonsku a Kanada pak v Lotyšsku. Stoltenberg oznámil, že pod kanadské velení do Lotyšska vyšle vojáky Albánie, Itálie, Polsko a Slovinsko.

    Belgie, Chorvatsko, Francie, Lucembursko, Nizozemsko a Norsko se zapojí do praporu pod německým velením v Litvě.

    Dánsko a Francie vyšlou své vojáky do britského praporu v Estonsku a Rumunsko a Británie se připojí k Američany vedené jednotce v Polsku.

    „Prapory budou skutečně vícenárodní. Vysílají nezpochybnitelný signál: NATO je jednotné. Útok na kteréhokoliv člena bude považován za útok na nás na všechny,“ řekl Stoltenberg.

    Zopakoval, že jde o obranné kroky, které jsou reakcí na ruské akce a není jejich cílem vyprovokovat konflikt. Zároveň ujistil, že Aliance chce pokračovat v dialogu s Moskvou a proto by se brzy mohla znovu uskutečnit schůzka Rady NATO-Rusko na úrovni velvyslanců.

    Visegrádská čtyřka chystá svou misi

    Jak Stoltenberg podotkl, konkrétnější podobu nabírá také posilování vojenské přítomnosti NATO v oblasti Černého moře, kde pod rumunským velením vzniká vícenárodní pozemní jednotka. „A pracujeme také na opatřeních ve vzduchu

    i na moři. Některé země už vyjádřily ochotu přispět,“ uvedl Stoltenberg a jmenoval konkrétně Kanadu, Německo, Nizozemsko, Polsko, Turecko a Spojené státy.

    Britský ministr obrany Michael Fallon avizoval, že jeho země je příští rok připravena do Rumunska vyslat stíhačky. Do Polska zase Londýn plánuje vyslání tanků a dělostřelectva.

    Ostatní spojenci pak podle jeho slov zvažují, jak by mohli přispět. Český ministr obrany Martin Stropnický agentuře ČTK potvrdil, že Česká republika se v příštím roce do těchto jednotek nezapojí.

    Přibližně 150 českých vojáků se ale bude po tři měsíce podílet na výcviku svých pobaltských kolegů v rámci paralelní společné akce zemí visegrádské skupiny, tedy ještě Polska, Slovenska a Maďarska.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media