Na Dnech NATO se bojovalo na zemi i ve vzduchu. Saúdy zradilo počasí

16. září 2017  8:27,  aktualizováno  17:51
I přes nepřízeň počasí navštívilo sobotní program Dnů NATO v Ostravě více než 65 tisíc lidí. Pro diváky pravděpodobně nejatraktivnější představení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks se však kvůli nízké oblačnosti neuskutečnilo. Pořadatelé jejich ukázku přesunuli na nedělní dopoledne.  
Dny NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Dny NATO v Ostravě Zahajovací výstřel z tanku T-72M4 CZ Vrtulníky Mi-171Š a bitevní Mi-24/35 Motocyklová jednotka Hradní stráže Dny NATO v Ostravě. Americký bombardér B-1B Lancer Bojový letoun Mirage-2000D francouzské skupiny Couteau Delta Aktivní zálohy v ukázce na Dnech NATO v Ostravě Bitevní vrtulník Mi-24/35 Ukázka 7. mechanizované brigády

Brány letiště se divákům otevřely už o půl deváté ráno. Dění jsme celý den sledovali v přímém přenosu i v podrobné on-line reportáži.

Program v pořadí sedmnáctého ročníku ještě před slavnostním zahájením otevřely bojové ukázky pěší roty aktivních záloh. Statickým ukázkám pak po celý víkend dominují obří americké bombardéry B-1B Lancer a B-52H Stratofortress.

Podrobná on-line reportáž

Jako první bojové vozidlo se na ploše letiště předvedl americký lehký tank M3A1 Stuart. Součástí regulérní československé armády tento stroj nikdy nebyl, využívali jej ale na konci 2. světové války českoslovenští vojáci bojující na straně západních spojenců.

Návštěvníci mohli zhlédnout také ukázku pilotáže polského vrtulníku W-3 Sokol nebo rakouský stíhací letoun Eurofighter Typhoon. Na zemi se během sobotního dopoledne představil například 53. pluk průzkumného a elektronického boje, který si na letošní ročník připravil nový program - léčku na vozidlo. Do léčky se zapojily i vrtulníky Mi-171 a Mi-24, které průzkumnou skupinu vysadily a po zajištění dokumentů a zničení vozidla ji opět vyzvedly.

Dny NATO 2017 poté oficiálně zahájil krátce před půl dvanáctou výstřel z tanku. Slavnostního zahájení se zúčastnil například ministr obrany Martin Stropnický, ministr dopravy Dan Ťok nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Zahajovací výstřel z tanku T-72M4 CZ

Zahajovací výstřel z tanku T-72M4 CZ

Divákům se předvedl i bojový letoun JAS-39 Gripen, jehož maximální rychlost dosahuje až 2 204 kilometrů za hodinu. Čeští a němečtí celníci pak v ukázce zásahu společně zadrželi pachatele, kteří nelegálně převáželi lihoviny, a česká a slovenská policie zinscenovala přepadení linkového autobusu.

Vystoupení Saudi Hawks zrušeno

Mezi nejatraktivnější ukázky mělo v Mošnově patřit vystoupení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks, který do Česka přicestoval poprvé. Kvůli nízké oblačnosti jej však pořadatelé zrušili.

Jestřábi z pouště poprvé v Česku. Mají výcvik britských legend

„Létat se sedmičlennou skupinou vyžaduje velmi dobrou viditelnost, aby se piloti během ukázky bezpečně viděli a neohrozili tak sebe ani diváky,“ vysvětlil zrušení v oficiálním vyjádření letový ředitel Dnů NATO Jaroslav Míka. „Zítra plánujeme jejich ukázku již v dopoledních hodinách. Pokud by ji počasí neumožnilo v původním čase, plánujeme ji posunout do odpoledních hodin,“ dodal. 

S problémy se potýkal i jeden z francouzských bojových letounů Mirage-2000D, který musel kvůli technické závadě přerušit ukázku a předčasně přistát.

Na akci se během obou víkendových dnů představují jednotky ze 17 zemí, poprvé mezi nimi budou současně tři mimoevropské státy - USA, Kanada a Saúdská Arábie.

Fotografie

MiG-29 slovenských vzdušných sil
Dny NATO v Ostravě. Americký bombardér B-1B Lancer
Motocyklová jednotka Hradní stráže
Vrtulníky Mi-171Š a bitevní Mi-24/35

Speciální partnerskou zemí je Slovensko. To do Ostravy vyslalo kromě pozemních sil například jeden z devíti zbrusu nových vrtulníků UH-60 Black Hawk, které Bratislava pro armádu nedávno nakoupila.

Za premiérové se dá označit i vystoupení letounu JAS-39 Gripen v provedení nového display pilota Iva Kardoše. Ten teprve v květnu získal certifikát k provádění ukázek na veřejných akcích a již o dva měsíce později porota na Royal International Air Tattoo v britském Fairfordu, zřejmě největším svátku vojenské letecké techniky na světě, vyhlásila vystoupení českého pilota za nejlepší zahraniční ukázku.

Ostatně možnost rozhodnout o nejlepší letové ukázce budou mít i návštěvníci Dnů NATO. Výherce ocení primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura.

inc, iDNES natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.